Veľa hercov má jednoducho problém s tým, že ľudia ho nevnímajú nijak inak, ako filmovú či seriálovú postavu, ktorá bola jeho najvýraznejšia. S rovnakým problémom bojuje aj Neil Patrick Harris, ktorý ale žije úplne odlišný život ako jeho seriálový Barney. Narodil sa do právnickej rodiny 15. júna 1973 v Albuquerque v Novom Mexiku. Má staršieho brata Briana, ktorému sa chcel, ako každý mladší brat, podobať, a tak v štvrtom ročníku začal hrávať divadlo v školskom klube. Keďže na amerických školách asi neexistuje populárnejšia divadelná hra ako je Čarodejník zo zeme Oz,  tak aj Neilovou prvou úlohou bolo stvárnenie Tota v tejto hre. Bol vynikajúci študent, strednú školu La Cueva High School skončil v roku 1991 s vyznamenaním, ako najlepší z triedy.

 

Neil Patrick Harris, ktorý nie je len Barney Stinson

 

Prerazil už ako detský herec, jeho prvou filmovou úlohou bola rola Davida, nominovaná na Golden Globe v dráme Clara's Heart, kde si zahral spolu s Whoopi Goldberg. Jeho najvýraznejšou detskou úlohou bola postava doktora Doogieho Howsera v rovnomennom seriáli, geniálneho dieťaťa, ktoré vyštudovalo medicínu a rieši prípady v nemocnici. Aj keď mal len 16 rokov, seriál mal obrovský úspech a získal zaň 3 ocenenia Young Artist Award, People's Choice Award a nomináciu na Golden Globe. Bohužiaľ, na Slovensku ani v Čechách sme z nepochopiteľných dôvodov tento seriál vidieť nemohli.

 

 

Postupom času sa objavil vo filmoch ako Animal Room či vo filmovej sérii Zahulíme, uvidíme, kde hral drogovo závislú verziu samého seba. Čo ale nesmieme zabudnúť o Harrisovi povedať je to, že je vynikajúci kúzelník. Dokonca je predsedom predstavenstva Hollywood Magic Castle, v roku 2006 získal Tannen's Magic Louis Award a v roku 2008 hostil Word Magic Awards.

 

 

Nemôžeme obísť ani jeho LEGEN - wait for it - DARY postavu Barneyho v seriáli How I Met Your Mother. Rola nenapraviteľného, bohatého a večného sukničkára mu vyslúžila "len" 3 nominácie na cenu Emmy. Povedzme si úprimne, najväčším ťahákom celého seriálu bol Barney a možno by sme sa nedočkali až 9 sérií plných pamätných gagov, no nie každý fanúšik prijal kontroverzný seriálový záver, ku ktorému musel byť dotočený alternatívny koniec.

 

 

 

Neila by sme si mali ale zapamätať aj ako skvelého speváka. Môžeme ho počuť spievať v muzikáloch na Broadwayi, kde sa prvýkrát objavil ako Tobias Ragg v muzikálovom prevedení filmu Sweeney Todd. Okrem iných sa objavil aj v hrách Cabaret a Assassins, no jeho najväčším úspechom na divadelných doskách je určite hlavná rola v prvom rockovom muzikáli z Broadwayovskej produkcie Hedwig and the Angry Inch. Vychutnajte si jednu z piesní z tohto muzikálu, v ktorej dokazuje, že má naozaj skvelý hlas.

 

 

Čo sa jeho osobného života týka, je presný opak jeho postavy Barneyho. Je totiž otvorený homosexuál, k svojej orientácii sa priznal v roku 2006. So svojím partnerom Davidom Burtkom, s ktorým je od roku 2004, majú od náhradnej matky vynosené dvojičky, syna Gideona a dcéru Harper. 6. septembra tohto roku mali svadbu v kruhu rodiny a priateľov v Taliansku. Pokiaľ sa vám takéto páry a výchova detí nepozdáva, pozrite si ich život vo fotografiách z Instagramu, ktoré rýchlo zmenia váš názor.

 

Na záver ešte spomeniem jeho skvelé moderátorské schopnosti. Na svojom konte má 2 moderovania odovzdávania cien Emmy, 4 moderovania odovzdávania cien Tony, pričom za všetky 4 bol ocenený cenou Emmy. Taktiež bol zvolený za moderátora odovzdávania Oscarov za rok 2014, ktoré uvidíme 22. februára a rozhodne sa máme na čo tešiť!

 

 

Čerešničkou na torte jeho stále nekončiacej kariéry je hviezda na Hollywoodskom chodníku slávy, ktorú získal 15. septembra 2011. Vidieť sme ho mohli aj vo filme The Smurfs a tohtoročnej Gone Girl, čo sa budúcich filmových projektov týka, jeho diár je zatiaľ prázdny, no spomeniem aspoň The Good Dinosaur v roku 2015. Tak čo, aj vy ste doteraz poznali Neila Patricka Harrisa len ako Barneyho, či ste vedeli aj niečo viac? SUIT UP!

Ohodnoť článok
2
Zdroj: wikipedia.org, csfd.cz
Foto: wikipedia