V Škandinávii nevznikajú iba skvelé drámy a trilery, ale aj komédie. A práve severským komédiám bude venovaný dnešný tretí diel nášho seriálu. Predstavíme si dánsku komédiu Adams æbler - Adam's apples, z tohtotýždňového dielu asi najznámejší film. Ďalšmí filmom bude do čierna ladená komédia De Grønne Slagtere - The Green Butchers, taktiež z Dánska. No a posledným kúskom bude akčnejšia nórska komédia Arme Riddere - Jackpot. Poďme na to. 

 

 

Adams æbler - Adam's apples (2005), 94 minút, Dánsko 

To najlepšie, čo chladná severská kinematografia ponúka #3

 

Jablkový koláč, neonacista, náboženský fanatizmus, farár, psychická porucha a kniha Jóbova. Dokonalo namiešaný koktejl komédie a drámy od režiséra Andersa Thomasa Jensena. To je aj u nás známy a obľúbený film Adamove jablká. V hlavnej úlohe farára Ivana sa predstavil Mads Mikkelsen. Ak ťa tento dánsky herec zaujíma viac, prečítať o ňom si môžeš tu

 

Na odľahlú faru v malom mestečku prichádza neonacista Adam, stvárnil ho Ulrich Thomsen, aby si tu odpracoval verejno-prospešné práce. Avšak nie je fara ako fara a nie je farár ako farár. Ivan, farár ktorý trpí psychickou poruchou dáva Admovi za úlohu, aby si poradil s veľkým Božím trestom. Tým je jabloň napadnutá havranmi. Adam sa o ňu musí postarať najlepšie ako vie, aby mohol z jabĺčok upiecť koláč. Takto ho skúša sám Boh, aspoň tak tvrdí Ivan. Zvládne to? Film, v ktorom nie je núdza o bizarné situácie, briskné dialógy a zvraty. Ak chceš vedieť, ako dopadne Adamov osud, ktorý si po vybalení vecí zavesil na stenu Hitlerov portrét, určite si pusti tento film. Okrem humoru si z neho odnesieš aj pozitívnu energiu a trochu iný pohľad na to, ako sa dá natočiť film, ktorý nechce prvoplánovo moralizovať, no ani bezbreho sypať jeden gag za druhým. 

 

 

 

 

De Grønne Slagtere - The Green Butchers (2003), 100 minút, Dánsko 

To najlepšie, čo chladná severská kinematografia ponúka #3

 

Znovu tu máme dvojicu Anders Thomas Jensen a Mads Mikkelsen. Tentokrát sa stretli pri spolupráci na vydarenej čiernej komédií The Green Butchers. Ak nemáš príliš v láske svojho šéfa, nebaví ťa ho každý deň vídať v práci a nechceš už počúvať jeho blbé reči, nastal najvyšší čas s tým niečo urobiť. Niečo podobné si povedali aj Sven a Bjarne. Ideálne bude, ak si založia svoje vlastné mäsiarstvo. No a keď raz ráno zistia, že nechali cez noc zamknutého vo veľkom mrazáku elektrikára, ktorý samozrejme zmrzol, čerstvá porcia mäsa je tu. Stačí už len ostrí nôž. Viac prezrádzať nebudem, tento scenár, ktorý si ako inak Jensen napísal sám, si rozhodne nerobí ťažkú hlavu z nejakej korektnosti. Hlavné postavy ti budú isto sympatické a možno že sa sám prichytiíš, ako im držís palce v tom, aby ich svojské mäsiarstvo pekne prosperovalo. Okrem už spomenutého Mikkelsena sa tu predstavili ďaľší obľúbení dánski herci, Nicolas Bro a Nikolaj Lie Kaas

 

 

 

 

Arme Riddere - Jackpot (2011), 86 minút, Nórsko 

To najlepšie, čo chladná severská kinematografia ponúka #3

 

Komediálna krimi jazda od režiséra Magnusa Martensena, ku ktorej písal scenár svetoznámy spisovateľ Jo Nesbø. Je hutný, pevný,  príbeh pekne šlape a pustí vás až na samotnom konci. Tak to má byť. 

 

Nórska tarantinovka ? Možno aj, to už necháme na teba, v každom prípade pri tomto filme si užiješ. Zbrane, krv, striptízový bar, prestrelky, no aj fabrika na výrobu umelých vianočných stromčekov. Zvláštna kombinácia, presne ako sa na dobrú drsnú krimi komédiu zo severu patrí. Všetko sa zbehne veľmi rýchlo pri jednom výhernom tikete pre štyroch ľudí. Od tohto momentu sa kolotoč zvratov a zvláštnych udalostí nezastaví.  V hlavných úlohách sa predstavili u nás nie príliš známi herci, Kyre Hellum a Henrik Mestad. 

 

 

Ohodnoť článok
0