Radi podporíme i slovenské projekty a tvorcov, preto sme sa tentoraz pri príležitosti posledného udeľovania finančných príspevkov Audiovizuálneho fondu pozreli na to, kto dostal zelenú a kto a prečo si ešte bude musieť chvíľu počkať. 

 

Svätopluk nie, Masaryk a Dominik Dán áno

 

Pamätáte si ešte na najvýpravnejší slovenský veľkofilm posledných rokov, Bathory? Sedem rokov od svojej megalomanskej historickej fikcie sa náš posledný veľký režisér, 76-ročný Juraj Jakubisko (Tisícročná včelaSedím na konári a je mi dobre), rozhodol prísť s ešte väčším projektom. Veľkolepá freska s názvom Slovanská Epopeja - Zabudnutý epos sa má odohrávať v období Veľkej Moravy (9. storočie) a jeho hlavnou postavou nie je nik iný, než knieža Svätopluk. Na písaní scenáru k vyše troj-hodinovému eposu sa podieľalo množstvo historikov a odborníkov na toto obdobie, no i tak sa zdá, že o absolútnu vernosť faktom Jakubiskovi opäť nepôjde. Zamýšľaný rozpočet 37 miliónov eur je ešte trojnásobne vyšší, ako to bolo práve v prípade Bathory. Ideálnym predstaviteľom hlavnej roly by bol podľa Jakubiska Ewan McGregor. Podľa dostupných informácií má pripravované dielo skutočne obrie rozmery - bezpočet postáv, dejových línií a motívov. Zdá sa však, že práve s gigantickými atribútmi filmu má hodnotiaca komisia pre udeľovanie finančnej podpory problém. Keď producenti filmu zaslali Audiovizuálnemu fondu požiadavku o príspevok vo výške 500 000 eur, nepochodili. Argumentom bola bezprecedentnosť celého projektu a fakt, že by svojimi finančnými nárokmi zaťažil rozpočet na dlhé roky. Odporúčanie pre Jakubiska teda znie obrátiť sa radšej smerom na západ, k euro-americkej produkcii. Fond preto uprednostnil niekoľko iných rozbehnutých projektov menej ambicióznejších režisérov, okrem iného pripravovaný historický portrét Masaryk, vznikajúci v minoritnej slovenskej koprodukcii a kriminálku Červený kapitán. Aj s týmito informáciami prišiel Denník N.

 

220 000 eur bolo priklepnutých Masarykovi Juliusa Ševčíka. Jana Masaryka, syna prvého československého prezidenta, by mal ukázať v dobe jeho pôsobenia na pozícii československého veľvyslaneca v Londýne, kde sa pokúšal presvedčiť západné veľmoci o pomoc v boji proti Hitlerovmu fašistickému Nemecku. Režisér sa vyjadril, že jeho hlavným záujmom je zobraziť postavy na oboch stranách barikády predovšetkým ako skutočných ľudí. Film by mal mať premiéru v septembri 2016.

 

 

S vynikajúcim a atraktívnym trailerom sa koncom minulého roka predstavila adaptácia kriminálneho románu Dominika Dána Červený kapitán, ktorá získala 200 000 eur na postprodukčné práce. Chystaná detektívka pod taktovkou Michala Kollára už tak dohromady dostala 825 tisíc eur a čoraz rýchlejšie sa blíži stanovenej premiére na jeseň 2015. Príbeh sa odohráva v prvej polovici 90-tých rokov, kedy jeden z detektívov začína odkrývať skutočnosti na pozadí prípadu umučeného kostolníka. Vzhľadom na zásadnú rolu bývalej Štátnej bezpečnosti v príbehu sa štáb rozhodol čerpať z autentických materiálov, spisov, novinových článkov, kriminalistických publikácií a tiež spísaných pamätí generála Lorenca. Film sa môže popýšiť aj zvučným obsadením, keď popri menách ako Oldřich Kaiser, Ladislav Chudík či Zuzana Kronerová figuruje v hlavnej roli Maciej Stuhr (DozvukyeŠteBák), syn slávneho poľského herca Jerzy Stuhra.

 

Medzi ďalších príjemcov podpory patrí aj Piata loď Ivety Grófovej, ktorá je adptáciou rovnomenného románu Moniky Kopaníkovej o deťoch, ktoré si v domčeku na záhrade vytvoria akýsi náhradný domov, alebo debut Vychladnutie - Out György Kristófa o mužovi menom Ágoston, ktorý sa po strate práce vydáva na cestu po Európe s cieľom uloviť veľkú rybu. Veľká škoda, že sa Jakubiskovi zatiaľ nepodarilo zohnať potrebné peniaze. 

Ohodnoť článok
0
Zdroj: Denník N