Už pred nejakým časom sme pre vás pripravili sumár televíznej tvorby z dielne Marvelu. Od tej doby už nejaký ten galón vody pretiekol a čo to sme sa dozvedeli aj o temnejšej stránke najobľúbenejšieho filmového univerza, ktoré sa nám predstavilo na televíznych obrazovkách pod názvom Daredevil. DC ale zvolilo iný prístup. V prvom rade začala spoločnosť budovať televízny vesmír nezávisle od toho filmového. Tento ťah osobne považujem za veľmi múdry, keďže kreativita tvorcov nie je obmedzovaná a limitovaná udalosťami, ktoré sa stali, alebo sa stanú na striebornom plátne. Taktiež je možné použiť viac verzií rovnakej postavy (Flasha v seriáli stvárňuje herec Grant Gustin, zatiaľ čo jeho filmovým náprotivkom bude Ezra Miller. To všetko sa s najväčšou pravdepodobnosťou udeje počas trvania TV show). V dnešnom diele sme sa vám rozhodli zhrnúť to, čo ste na obrazovkách už mali (alebo máte) možnosť vidieť a možno sa dozviete aj niečo nové o ich budúcnosti.

 

Komiksové seriály #2: Čo sa už stihlo udiať vo svete DC?

 

Moje meno je Oliver Queen. Po piatich rokoch strávených v pekle som sa vrátil domov len s jediným cieľom - zachrániť svoje mesto.“ Touto vetou začína seriál, ktorý započal renesanciu komiksov na televíznych obrazovkách, Arrow.  Miliardár a playboy, Oliver Queen, sa po stroskotaní lode dostane na opustený ostrov.  Postupne však zisťuje, že až tak opustený nie je. Popri odhaľovaní tajomstiev sa naučí bojovať a narábať s lukom, ktorého sa nevzdá ani po piatich rokoch, keď sa konečne vráti do svojho rodného mesta. V Starling City vládne korupcia a Oliver má v rukách zoznam ľudí zastávajúcich svoje záujmy na úkor slabších, ktorý mu zanechal jeho otec. Príbeh ťaží nielen zo sympatického hlavného hrdinu, ale aj z prítomnosti známych komiksových postáv, ktoré sú fanúšikom známe či už zo stránok grafických noviel, počítačových hier alebo filmov (Deathstroke, Black Canary, Ra’s al Ghul a jeho Liga asasínov, Captain Atom). Okrem toho má seriál aj množstvo sympatických vedľajších postáv, ktoré v interakcii s hlavným hrdinom vytvárajú zaujímavú vzťahovú dynamiku. Momentálne stanica CW vysiela už tretiu sériu a nevyzerá to tak, že by Oliver a jeho partia strácali dych. Štvrtá séria už dostala zelenú a myslím, že sa určite dočkáme aj ďalších pokračovaní. Zároveň však budeme dúfať, že sa scenáristi otrasú z nie až tak podarenej tretej série.

 

Komiksové seriály #2: Čo sa už stihlo udiať vo svete DC?

 

Flash je najrýchlejším mužom na svete. „Scarlet Speedster“ nesie občianske meno Barry Allen a  paradoxne napriek svojej rýchlosti nie je veľmi dochvíľny. Pracuje ako forenzný analytik pre políciu v Central City. Prvýkrát sme sa s ním na televíznych obrazovkách mohli stretnúť vo vyššie opísanom seriáli Arrow, ak nepočítame TV seriál z roku 1990 s Johnom Wesleym Shippom v hlavnej úlohe (toho môžeme  vidieť aj v modernom spracovaní ako Barryho otca, uväzneného za vraždu svojej manželky, ktorú ale samozrejme nespáchal). Barry v Starling City pomáhal objasňovať zločin a popri tom sa zaplietol s Oliverom Queenom. Po návrate do Central City bol spoločnosťou S.T.A.R. Labs spustený urýchľovač častíc, no pri experimente došlo k výbuchu a Barry bol záhadnou zhodou okolností obradovaný super-rýchlosťou. Allen však nebol jediným človekom, ktorý získal nadľudské schopnosti. Okrem neho bolo zasiahnutých mnoho ďalších jedincov, niektorí z nich ich však začali využívať na páchanie zločinov.

 

 

Streak, ako hrdinu v počiatkoch prezývajú, sa musí spojiť s človekom stojacim za kolapsom urýchľovača častíc, Dr. Harrisonom Wellsom a jeho tímom. Ten pozostáva z Dr. Caitlin Snow a Cisca Ramona. Počas krátkej histórie seriálu sme sa už dočkali aj cross-overu s Arrowom, v ktorom si nielen navzájom pomáhali v boji proti zločincom, no v istom momente stáli aj proti sebe. Show dáva priestor aj ďalším hrdinom, ktorí nie sú až natoľko známi medzi radovými fanúšikmi. Komiksových nadšencov však určite poteší prítomnosť hrdinu známeho ako Firestorm, či Flashovho nemesisa, Reverse-Flasha alebo telepata Gorilla Grodd. Televízna stanica sa už v úvode prvej série rozhodla, že seriál bude pokračovať aj v sezóne 2015/2016. Po napínavom finále prvej série si mnoho z nás želá len to, aby sme mali Barryho schopnosť cestovať v čase a pozreli sa, ako to celé dopadne.

 

Komiksové seriály #2: Čo sa už stihlo udiať vo svete DC?

 

Gotham nie je typický seriál o superhrdinoch. Jedná sa skôr o kriminálnu drámu z prostredia mesta, v ktorom sa zrodila jedna z najväčších komiksových legiend všetkých čias, Batman. James Gordon, postava známa aj z filmov o Nolanovej netopierej trilógie, je v tomto príbehu vojenským veteránom a nováčikom v policajnom zbore. Zároveň je aj čerstvo prisťahovaným obyvateľom Gothamu. Jamesovi za partnera pridelia skorumpovaného detektíva menom Harvey Bullock, ktorý si pre pohárik s mafiánskym bossom, či prostitútku nejde ďaleko. Ich prvým spoločným prípadom je vražda gothamského prominentného páru, Thomasa a Marthy Waynovcov. Vražda, ktorá vyzerá ako prostá lúpež v tmavej uličke za sebou však môže skrývať viac, než sa na prvý pohľad zdá. Smrť Waynovcov spraví sirotu z ich syna, mladého Bruca, ktorému James sľúbi, že pride na kĺb tomu, čo sa v tej uličke naozaj stalo. Seriál spočiatku zápasil so snahou nasilu predstaviť divákom postavy chronicky známe zo stránok komiksov, ale aj filmov či hier. Postupom času sa našťastie tvorcovia umúdrili a začali sa viac sústreďovať na rozvoj samotného príbehu. Ten sa zameriava hlavne na súboj zásadového detektíva Gordona s prostredím, v ktorom je podplácanie a prehliadanie zločinu prirodzenosťou. Jeho skutkami bude ovplyvnený muž menom Oswald Cobblepot, poskok miestnej mafiánky Fish Mooney, ktorý túži po uznaní, moci a peniazoch. Oswalda budete skôr poznať pod jeho notoricky známou prezývkou, Penguin. Stanica FOX momentálne vysiela prvú sériu tohto seriálu. FOX, známy aj tým, že seriály na ňom mnohokrát nevydržia dlhšie ako jednu sezónu, našťastie Gotham obnovil aj pre tú druhú.

 

Komiksové seriály #2: Čo sa už stihlo udiať vo svete DC?

 

Johna Constantina väčšina z nás spoznala prostredníctvom filmovej adaptácie s Keanu Reevsom v hlavnej úlohe. Hlavný hrdina komiksovej série Hellblazer odpaľujúci si jednu cigaretu od druhej, si svoje miesto vydobyl aj na televíznych obrazovkách. Tam vo svojom baloňáku úspešne bojuje proti pekelným silám. V hlavnej úlohe sa nám predstavil Matt Ryan a seriál si už v úvode série stihol vybudovať solídnu fanúšikovskú základňu. K dispozícii je už celá prvá séria čítajúca 13 epizód a ako tvorcovia, tak aj fanúšikovia robia všetko preto, aby sa seriál na obrazovky vrátil aj v ďalšej sezóne. Či sa im to podarí, je však otázne. Televízna stanica totiž so seriálom oficiálne sekla, no zainteresovaní sa nevzdávajú a aktívne vyjednávajú so stanicou CW (Arrow, The Flash). Sám Stephen Amell dokonca potvrdil, že diskutoval s vedením DC už počas trvania prvej série Constantina, či by sa John nemohol objaviť v Arrow ako odborník na Lazarus Pit. Teraz sú šance cross-overu ešte vyššie.

 

Komiksové seriály #2: Čo sa už stihlo udiať vo svete DC?

 

Po zhliadnutí prvých trailerov na iZombie som bol prinajlepšom skeptický. Mysterióznych drám zameraných na mladé publikum máme momentálne v televízii nespočetne a mňa hlavne zaujímalo, čo si pre nás tvorcovia pripravia, aby nás prinútili seriál sledovať. Show v prvom rade ťaží z neskutočne sympatickej hlavnej hrdinky, ktorej premena na zombie dokonca aj vzhľadovo prospela. Navrch tu máme celkom neopozeranú zápletku – Olivia, mladá upätá medička, sa jednej noci vyberie na párty na lodi, kde vypukne zombie masaker. Ona ho prežije ako zombie a odvtedy je apatická voči všetkému a každému. Svoju atestáciu si dokončuje ako patologička v márnici, kde má každodenný prístup k čerstvým mozgom. Po tom, čo mysliaci orgán skonzumuje, je schopná vidieť niektoré spomienky a cítiť to, čo nebohá osoba videla alebo zažila pred smrťou. Pomocou tejto svojej vlastnosti sa rozhodne pomôcť detektívovi vyšetrujúcemu vraždu jednej ľahkej devy. Táto skúsenosť spôsobí, že Liv sa začne opäť zaujímať o svoje okolie, rodinu a bývalého snúbenca. Priznám sa, že zatiaľ som mal čas iba na zhliadnutie pilotného dielu, no nemôžem povedať, že by som sa nebavil. Potešili ma najmä narážky na pop-kultúru 80. a 90. rokov minulého storočia, ktoré boli podané veľmi vtipne a trefne. Možno aj práve preto si myslím, že sa seriálu oplatí dať šancu.

 

 

Sledujete niektorý z vyššie uvedených seriálov aj vy? Čo si myslíte o poslednej sérii Arrow či o cliffhangeri na konci finálnej epizódy Flasha? Má zmysel pokračovať v príbehoch Jamesa Gordona a Johna Contstantina? Podeľte sa s nami o svoje názory a v najbližšej dobe sa môžete tešiť na zhrnutie seriálových noviniek, ktoré nám prinesie blízka budúcnosť.

Ohodnoť článok
2
Zdroj: iMDB.com, YouTube.com, DC.wikia.com/