Dlho sme tu nemali žiadnu TOP 10 filmov, a tak som sa s blížiacim sa Inside Out (údajne sa môžeme tešiť na najlepšiu Pixarovku vôbec) rozhodol vybrať práve 10 najlepších animákov. Aby to však nebolo také všeobecné, vyberali sme so šuflíkov Pixaru. Tí majú na konte (bez Inside Out) aktuálne 14 filmov, pričom viac než polovica z nich bola nadmieru podarená, miestami revolučná a generačná. V redakcii sme tak hlasovali a vybrali pre vás tie najlepšie, ak sa však nejaký vás obľúbený v zozname neobjaví, nezúfajte, na koniec si dáme anketu, kde svoj TOP film môžete vybrať aj vy. 

10. A Bug’s Life
V dobe, kedy som ešte absolútne vôbec nevnímal, kto a ako robí animáky a filmy všeobecne (a už vôbec som sa nestaral o nejaký Pixar), prišiel A Bug’s Life, a teda Život chrobáka. Ako už bolo u Pixaru zvykom, vždy prinášali technologické inovácie, a to sa odzrkadlilo aj na animácii pri tomto počine, ktorý je už trochu zabudnutý. Niet sa čomu čudovať, ide len o druhý film Pixaru. Prišiel tri roky po ich prvotine (Toy Story), a to opäť pod režisérskym drobnohľadom Johnna Lassetera, duchovného otca spoločnosti. Príbeh sa sústredil na outsidera v mravenisku. Ten zažíva veľký pád a zároveň veľký vzostup so šancou urobiť niečo, čo zmení životy tisíckam mravcov. 

 

Vybrali sme 10 najlepších animákov od Pixaru. Kam sa zaradil Nemo, Toy Story či Rodinka úžasných?


9. Cars
Steve Lightning McQueen. To bolo auto, ktoré nám na dlhú dobu prirástlo k srdcu. Aj v tomto animáku sa potvrdilo, že Pixar si dlhú dobu zakladal aj na hlbšom odkaze a snahe „zlepšiť“ svet, respektíve len usmerniť nielen detskú myseľ. Nešlo pritom o rozprávku len pre chlapcov, aj keď sa dej motal okolo mladého auta snažiaceho stať sa najrýchlejším na svete, no včas si uvedomilo, že existujú aj dôležitejšie hodnoty. Nezabudnuteľné momenty (ak chceš ísť doľava, zatoč doprava aka niekto nepochopil, ako má driftovať), silný príbeh, zaujímavé postavy a aj humor sa pričinili o to, že Cars dopadli na výbornú... a nie, sequel spomínať nebudeme. Byť to na mne, tento kúsok je v rebríčku na lepšom mieste, ale rozhodla väčšina. 

Vybrali sme 10 najlepších animákov od Pixaru. Kam sa zaradil Nemo, Toy Story či Rodinka úžasných?
8. The Incredibles 
Hrdinovia, ako ich nepoznáme. Tajne počúvajúc policajné hlásenia tak, aby o tom nevedeli ich manželky, zatlačení na kraj spoločnosti bez akýchkoľvek výhod. Pixar priniesol s Rodinkou úžasných aj niečo viac, než len nablýskaný film o chudnutí, sympatických postavách a úžasných gagoch založených na ich schopnostiach. Práve prvá polovica filmu mala silný odkaz a hlbší zmysel, akoby chalani a baby v najrevolučnejšej a najrelevantnejšej animátorskej spoločnosti predpovedali budúcnosť, kedy bude komiksoviek ako húb po daždi. A hoci Bradovi Birdovi nevyšiel hraný Tomorrowland, už teraz poctivo pracuje na dlho-očakávanom a prosenom sequeli. Ten uvidíme asi tak o tri-štyri roky. Osobne sa neviem dočkať. Okrem Toy Story je to jediný sequel, kedy si nepoviem, že sa neteším.

 

Vybrali sme 10 najlepších animákov od Pixaru. Kam sa zaradil Nemo, Toy Story či Rodinka úžasných?

 

7. Toy Story

Vôbec prvý animák od Johnna Lassetera a Pixaru, na ktorom sa podieľal aj Steve Jobs (o tom ale inokedy), zaznamenal enormný kritický a komerčný úspech, taký, v aký predstavitelia spoločnosti ani nedúfali. Pritom museli celý koncept úplne prekopať. Originálny príbeh o kamarátstve, silných putách a neuveriteľne zábavnom a dovtedy nevídanom pohľade do duší a životov hračiek, s ktorými sme ako deti strávili stovky hodín. Nikto z nás si asi nepamätá pocity, aké ho sprevádzali pri prvom pozretí tejto generačnej rozprávky, pričom pred premiérou bolo nemysliteľné a takmer nemožné predstaviť si personifikované hračky. Hľa, 15 rokov dozadu, teraz a aj o ďalších 15 rokov neskôr bude pri predstave života hračiek vždy v našich srdciach aj myšlienkach Buzz a Woody. 

 

Vybrali sme 10 najlepších animákov od Pixaru. Kam sa zaradil Nemo, Toy Story či Rodinka úžasných?


6. Wall-E
Neuveriteľne sympatický robot (mnou ocenený už v tomto článku), ktorý sa nevzdal svojej úlohy vyčistiť Zem od špiny. Špiny, akú si momentálne ani nevieme predstaviť a akú vyprodukovali ľudia. Doslova zaniesli našu planétu odpadom a Wall-E ako pravdepodobne posledný aktívny robot s poslaním vyčistiť ju a pripraviť na ďalší život si získal naše srdcia v okamihu sekundy. Nielenže zachránil pár životov a spríjemnil ho jeho spoločníčke Eve, našiel ale aj život ako taký a umožnil ľudstvu návrat na Zem. Veľa emócií, množstvo originálnych nápadov, atraktívna budúcnosť a štipka humoru. Wall-E je nesmrteľný a ja mám po dlhom čase chuť znova si ho pozrieť. 

Vybrali sme 10 najlepších animákov od Pixaru. Kam sa zaradil Nemo, Toy Story či Rodinka úžasných?
5. Toy Story 3
15 rokov po svojom prvom filme dorazil tretí diel. Toy Story 3 bolo až do tohto roku posledným skutočne dobrým projektom Pixaru, po ktorom ste si povedali, že je to skutočne od nich. Cars bolo veľmi slabé, Brave akoby robil niekto úplne iný, no a prequel k Monsters, a. s., aj keď zábavný a milý, je azda všetkými považovaný za zbytočný. Toy Story 3 rozplakalo asi mnohých ľudí, dospelákov, ktorí boli kedysi deťmi, spoznávajúc tak Príbeh hračiek. A že nám všetkým prirástli k srdcu a razom sme im na ich dobrodružných cestách fandili, že? V tretej časti sme ale boli skutočne blízko ich koncu, našťastie ich ale zachránili mimozemšťania (tak trochu). Záver je ale zdrvujúci a reflektuje všetky tie roky a zmeny. Zažili sme ich ako my, tak aj Andy, kedysi malý chlapček, dnes už odchádzajúci na výšku. 

Vybrali sme 10 najlepších animákov od Pixaru. Kam sa zaradil Nemo, Toy Story či Rodinka úžasných?
4. Ratatouille
Alebo čo by ste robili, keby vám varil potkan a robil to lepšie jak tvoja mamka a priateľka dokopy (lepšie ako starká ale nie... nik nevarí lepšie než naše starké, že?)? Vo väčšine prípadov by sme asi šaleli, a rovnako tak sa tomu stalo aj v ďalšom koncepčne nesmierne originálnom animáku. Remy bol odjakživa iný než jeho rovesníci. Celý svoj život strávil túžbou stať sa kuchárom, čo mu aj veľmi dobre išlo. Jediným problémom bolo, že je potkan. Nádherný príbeh nás ale dostal cez všetky patálie a nakoniec sme boli svedkami, kedy aj uznávaný kuchársky kritik sklonil poklonu pred potkanom... a stovkami krýs, ktoré mu v kuchyni pomáhali. 

Vybrali sme 10 najlepších animákov od Pixaru. Kam sa zaradil Nemo, Toy Story či Rodinka úžasných?
3. Up
Pravdepodobne najemotívnejší animák od Pixaru, až príliš osobný a príliš hlboký na to, aby skončil nižšie než na treťom mieste v našom rebríčku, v akomkoľvek rebríčku. Láska, strata, nechuť do života, znovuobjavenie radosti z neho a neuveriteľné dobrodružstvo starčeka dožívajúceho svoj plný, avšak stratený život. Veľká škoda, že sa v Pixare zamerali aj na deti a nedotiahli tento projekt pre oči dospelého človeka. O tom aj čiastočne Up je. Nenásilne, ba naopak emotívne a trefne zobrazuje život z pohľadu dieťaťa a dospelého. A robí to okrem takmer všetkého iného bravúrne.

Vybrali sme 10 najlepších animákov od Pixaru. Kam sa zaradil Nemo, Toy Story či Rodinka úžasných?
2. Monsters, Inc
Príšerky s. r. o. nenechali chladným nikoho. Tento výtvor nejde označiť inak než ako dokonalú spleť žánrov, originálnych nápadov a skvelej výpravy plnej farebného sveta a skvelých postáv s ešte lepšími dialógmi na podklade emotívneho a pútavého príbehu. Uf. Tak nejak. Alebo komu nejasalo na konci srdce, keď sa znova otvoril šatník? Opisovať Príšerky s. r. o. nemá veľký význam. Ide o jeden z filmov, ktorý je obsahovo neuveriteľne bohatý a je potreba ho vidieť. Viackrát.

Vybrali sme 10 najlepších animákov od Pixaru. Kam sa zaradil Nemo, Toy Story či Rodinka úžasných?
1. Finding Nemo
A sme tu. Vybrať najlepší film nebolo ľahké, a aj keď ja osobne by som rebríček zoradil inak, hlas ľudu prehovoril takto. Prvé miesto je ale v prípade Hľadá sa Nemo celkom zaslúžené. Nakoniec, existuje azda nejaká rozprávka, ktorú si nevieme predstaviť bez tradičného slovenského či českého dabingu, bez ktorého by to už jednoznačne nebolo ono, tak veľmi, ako práve Nema? Nádherný príbeh, skvelá hudba, vycibrená animácia, vyšperkovaný humor a citlivé, emotívne chvíle v scénach, ktoré tomu vôbec nenapovedali. Jeden z filmov, ktoré ocení skôr mladšie publikum, no nájdu si v ňom to svoje aj dospelí. 

Vybrali sme 10 najlepších animákov od Pixaru. Kam sa zaradil Nemo, Toy Story či Rodinka úžasných?

 

Čím som starší, tým ale viac zisťujem, že animáky od Pixaru sú skutočne pre dospelejších, vyzralejších a hlavne životom oplieskanejších divákov. Nepochybne tieto filmy chápem oveľa lepšie, viac ich prežívam a vedia ma hlbšie dojať. Nie viac, ale skutočne hlbšie a zmysluplnejšie. V každom prípade sme ale vybrali 10 najlepších príbehov z dielne najlepšieho produkčného animovaného štúdia na svete a ja chcem vedieť, ako sa vám rebríček páčil a čo by ste v ňom zmenili. 

Tak teda, sľúbený priestor pre vás. Najlepší film od Pixaru je...
Hľadá sa Nemo
473 hlasov
Príšerky s. r. o.
221 hlasov
Autá
107 hlasov
Autá 2
13 hlasov
Život chrobáka
75 hlasov
Ratatouille
319 hlasov
Wall-E
254 hlasov
Hore (Up)
202 hlasov
Brave
53 hlasov
Toy Story
186 hlasov
Toy Story 2
25 hlasov
Toy Story 3
66 hlasov
Príšerky: Univerzita
69 hlasov
Rodinka úžasných
188 hlasov
Ohodnoť článok
36
Zdroj: CSFD