Vráti sa Jon Snow? Prečítajte si 9 fanúšikovských teórií zo sveta Game of Thrones

 

Myslím, že predstavovať tento seriál z dielne HBO nemusíme. 15. júna ráno, bola  odvysielaná posledná epizóda 5. série a u fanúšikov, ale aj u kritikov si po „pomalšom" rozbehu série vyslúžila ohlasy, na aké bola zvyknutá. Tvorcovia zase raz vsadili na neočakávané zvraty a aj preto mi myslím dáte za pravdu, že toto ukončenie vyvolalo viac otázok, ako ktorékoľvek iné predtým. George R. R. Martin momentálne pracuje na svojej šiestej knihe The Winds of Winter a práve tá by mala zodpovedať aspoň časť z nich. To však nebráni fanúšikom (či už knižnej ságy, alebo seriálového spracovania), aby vytvárali viaceré nepravdepodobné teórie. Poďme si niektoré z nich priblížiť.

 

Najväčším „wtf“ momentom poslednej časti bolo chladnokrvné zavraždenie Jona Snowa bratmi z nočnej hliadky. Ako to už však pri Game of Thrones býva, aj túto udalosť zakončil učebnicový cliffhanger, preto sa poďme pozrieť na najpravdepodobnejšie teórie, ktoré sa spájajú s Jonovou smrťou.

 

Vráti sa Jon Snow? Prečítajte si 9 fanúšikovských teórií zo sveta Game of Thrones

 

Melisandra ho privedie k životu

Ak uvažujeme o tom, že Stannis je mŕtvy (alebo si to aspoň Melisandra myslí), tak s ním zomrel aj jej primárny objekt „mesiáš - Azor Ahai". Či takzvaná pokrvná mágia dokáže priviesť na svet človeka zo záhrobia, nemôžeme s určitosťou potvrdiť, čo však potvrdiť môžeme, je to, že Jon upútal počas doterajšieho trvania seriálu Melisandrinu pozornosť hneď viackrát. Tiež nesmieme zabudnúť na to, že Stannis obetoval svoju dcéru, preto je pravdepodobnosť Melisandrinej mimoriadnej sily v tomto momente viac ako istá.

 

Jon sa prevtelí do svojho (pra)vlka

V Západozemi nie je nič nemožné a s ľudmi, ktorí sa vedia prevteľovať do zvierat, sme sa už stretli. Nazývajú sa Wargovia a patrí medzi nich napríklad člen Divokých Orell, ktorý sa dokázal prevteliť do svojho orla a získať tak kontrolu nad jeho telom, ale aj Brandon Stark, ktorého schopnosť bola oveľa silnejšia a dokázal na kráky čas ovládať aj samotných ľudí (Hodor). Tejto teórii však nahrávajú hneď dva fakty. Prvým sú slová Jona, kedy v knižnej verzii zastonal pri páde na zem slovo Ghost (meno jeho vlka). Druhým, nemenej zaujímavým, je keď na Oxfordskej diskusii protagonista Jona Snowa (Kit Harrington) s vtipom poznamenal "I'd like to put myself into a wolf" (Rád by som sa vložil do úlohy vlka) na čo tvorca seriálu D.B Weiss odvetil „Two words for you: Season 6.” (Dve slová: Šiesta séria).

 

Vráti sa Jon Snow? Prečítajte si 9 fanúšikovských teórií zo sveta Game of Thrones

 

Jon je polovičný Targaryen/Jon sa znovuzrodí v ohni

Teória, ktorá sa v internetových diskusiách považuje za jedno z najväčších odhalených tajomstiev sveta Game of Thrones, je jednoznačne tvrdenie, že Jon nie je potomkom Neda Starka, ale utajovaný syn Rhaegara Targaryena a Lyanny Stark. Lyanna bola sestrou Neda Starka, ktorá sa mala vydať za Roberta Baratheona, avšak bola unesená Rhaegarom, čo vyústilo do Robertovej rebélie a následného zvrhnutia rodu Targaryenov. Nastalo masové vraždenie Targaryenov a práve preto panuje teória, že Lyanna na smrteľnej posteli zverila do opatery dieťa Nedovi, ktorý jej mal prisľúbiť, že ho bude vydávať za svoje, aby tak predišlo hrôzostrašnému osudu.

 

Na to nadväzuje hneď druhá teória o Jonovej smrti a to taká, že pri pálení jeho tela sa môže znovuzrodiť, rovnako ako sa „znovuzrodila“ Deanerys spolu so svojimi drakmi v prvej sérii. Nesmieme opomenúť ani fakt, že Westeros je obrovská krajina pretkaná tajomstvami, preto vznikajú aj teórie týkajúce sa ostatných postáv.

 

Tyrion je taktiež polovičný Targaryen

Teória, ktorá na prvý pohľad pôsobí nedôveryhodne, nemusí byť až tak zatratenia hodná. Jej základom je fakt, že kráľ (vtedajší Aerys Targaryen = Mad king) si nárokoval pri sobášoch „právo prvej noci“, čo sa mohlo odohrať aj práve počas sobáša Tywina Lannistera s jeho manželkou Joannou. Tywin viackrát vyjadril svoju osobnú nechuť voči osobe Tyriona, či už to bolo v prvej epizóde tretej série, kedy povedal „I cannot prove you are not mine“. (Nemôžem dokázať, že nie si môj), či v desiatej epizóde štvrtej série, kedy po Tyrionovom výstrele z kuše predniesol „You are no son of mine“ (Nie si môj syn).

 

Vráti sa Jon Snow? Prečítajte si 9 fanúšikovských teórií zo sveta Game of Thrones

 

 

Cleganebowl (malý knižný spoiler)

Určite si zo seriálu pamätáte postavu Sandora „TheHound“ Clegane-a (ďalej už iba TheHound) a jeho brata Gregora „The Mountain“ Clegane-a. V poslednej časti poslednej série, sme mohli vidieť obrovského vojaka, ktorého Qyburn nazval Ser Robert Strong. Qyburn experimentoval s Gregorovým mŕtvym telom a v druhej a tretej časti poslednej série môžeme počuť, ako ubezpečuje Cersei, že je na veľmi dobrej ceste so svojím experimentom. Preto sa dá s určitosťou potvrdiť, že ser Robert Strong je ozaj ešte silnejší a pravdepodobne ešte šialenejší „The Mountain“. Na druhej strane the Hound sa po súboji s Aryou vytratí a v knižnej verzii narazí na jemu veľmi podobnú osobu Brienne z Tarthu. V istom malom mestečku plnom mníchov, ktorí hovoria v šifrách narazí na hrobára obrovského vzrastu, ktorý kríval na jednu nohu (mal silno poranenú nohu po súboji s Aryou), a taktiež na divokého koňa v stajni, ktorý sa náramne podobá na toho, na ktorom jazdil the Hound. Metaforická reč kňazov je v tomto smere kľúčová, keďže Elder Brother, označil muža menom the Hound za mŕtveho, čo však môže znamenať úmrtie Houndovej krvilačnej stránky a jeho obrat na vieru. ---- Malý knižný spoiler ---- tu to začína byť zaujímavé, keďže ako môžeme tušiť Cersei si vyberie súboj ako typ súdu a za svojho šampióna s najväčšou pravdepodobnosťou Roberta Stronga. Je možné, že sa teraz veriaci Hound vráti do Kings Landing a bude šampiónom z radov sekty?

 

 

Popri teóriách, ktoré majú reálny podklad z knižnej či seriálovej predlohy, môžeme ešte spomenúť zopár teórií, ktoré poväčšine pochádzajú od fanúšikov z redditu, rôznych blogov a majú skôr úsmevný charakter.

 

Bran Stark dokáže cestovať v čase (a svojimi schopnosťami ovládol Jaimeho pri zhodení z okna)

Brandon bola postava, ktorá sa v 5. sérii nevyskytovala, a práve preto predpokladáme, že jej bude venovaná masívna pozornosť v nasledujúcej desiatke častí. Jedna zo šialených fan theories pochádza od jedného užívateľa z redditu  a tvrdí, že Bran oplýva svojimi schopnosťami už od narodenia a dožil sa prítomnosti v paralelnom svete, kde sa mu nestala ona osudná nehoda. Nastala zima a celú krajinu ovládli bieli jazdci, práve preto sa Bran rozhodne cestovať v čase a svojou schopnosťou ovládne myseľ Jaimeho, aby ho zhodil z okna práve počas jemne incestných romantických chvíľ so Cersei.

 

Varys je morská víla

Táto viac ako úsmevná konšpirácia pochádza z blogu jednej austrálskej fanúšičky a zakladá sa na vtipných tvrdeniach, ako napr. nejasnosť výzoru Varysových zubov, či na etymologický pôvod jeho mena, kde vari môže znamenať prúd a varish spánok na mori.

 

 

Quaithe je maskovaná Daenerys z budúcnosti

Ako pri Branovej teórii, aj tu fanúšikovia využili fenomén cestovania v čase. Quaithe je maskovaná postava, ktorú Daenerys stretáva v meste Qarth. Čím sa však táto postava líši od iných tajomných Quarthanov je to, že Khaleesi rozpovie šifrovanú správu „To go north, you must go south. To reach the west, you must go east. To go forward you must go back, and to touch the light you must pass beneath the shadow." (Ak chceš ísť na sever, choď na juh. Ak sa chceš dostať na západ, musíš ísť na východ. Aby si šla dopredu, musíš ísť naspäť a aby si sa dotkla svetla, musíš prejsť popod tieň).

Najdiskutovanejšie a zároveň aj najbláznivejšie teórie z Game of Thrones máme za sebou. Knižní aj seriáloví fanúšikovia sú už na jednej lodi, a tak môžeme všetci dokopy horlivo diskutovať o tom, čo sa stane ďalej. Aká teória vám príde najreálnejšia?

Ohodnoť článok
4
Zdroj: time.com, zimbio.com, cracked.com