Máme apríl, čo znamená, že sme v prvej tretine tohto roka. To je čas, kedy sa už môže začať rozprávať o najočakávanejších filmoch prebiahajúceho roku, keďže väčšina projektov, ktoré vychádzajú, sú už ohlásené. Ja som sa rozhodol spraviť taký malý prehlad toho najlepšieho, čo nás (podľa mňa) tento rok čaká. Tak poďme na to.

 

Samozrejme začneme trojicou filmou, na ktoré čaká asi každý. Prvým a zrejme naozaj najočakávanejším snímkom bude samozrejme The Dark Knight Rises od Christophera Nolana, ktorý spoločne s Christianom Baleom zavŕšia Batmanovskú temnú trilógiu, ktorá bola bezpochyby skvelá a posledný diel nebude zrejme výnimkou. Banea hrá navyše Tom Hardy, Catwoman zase sexy Anne Hathaway, úlohu Alfreda si zopakuje Michael Caine, vráti sa aj komisár Gordon (Gary Oldman) a Morgan Freeman ako Lucius Fox a k tejto hereckej parte pribudol aj Joseph Gordon-Levitt v úlohe policajta. Premiéra je stanovená na 26.7. 

95 percent ľudí, ktorých poznám sa teší na Hobbita. Nepriame pokračovanie série o Pánovi Prsteňov, alebo lepšie povedané prequel k udalostiam, ktoré táto trilógia zobrazovala, bude opäť veľkolepým dobrodružstvom, ktoré bude navyše rozdelené na dve časti. Dostaneme tak dvakrát viac zábavy, napätia a epického putovania, ktoré nám po nezhodách, kto zasadne na režisérske kreslo, opäť ponúkne Peter Jackson. Krásnu hudbu zloží Howard Shore a okrem nových hrdinov sa vráti aj niekoľko starých známych. V úlohe Bilba sa predstaví Martin Freeman, Ian McKellen si zopakuje úlohu Gandalfa Bieleho Šedého, vráti sa aj Saruman (Christopher Lee), Galadriel (Cate Blanchett) Elrond (Hudo Weaving), Legolas (Orlando Bloom), či Andy Serkis ako Glum. Premiéru vo svete Pána prsťenov bude mať Richard Armitage v úlohe Thorina, veliteľa 13-tich trpaslíkov, ktorí sa vo filme objavia taktiež, Evangeline Lolly si zahrá elfku a hlas pre draka Šmaka sediaceho na poklade, za ktorým sa skupina vedúca Gangalfom vydá, zabezpečil Benedict Cumberbatch. Premiéru tohoto dobrodružstva očakávame začiatkom decembra tohoto roku, pokračovanie nazvané Hobbit: Tam a Späť by sa v kinách malo objaviť presne rok od premiéry prvého dielu.

 

 

Tretím filmom, ktorý očakáva majorita divákov, je zrejme pripravované sci-fi režiséra Aliena a Blade Runnera, Ridleyho Scotta, Prometheus. Skupina prieskumníkov na vesmírnej lodi Prometheus, ktorá putuje univerzom votrelca, bude pátrať po samotných počiatkoch zrodu ľudstva a ako to už býva, narazí na niečo hrôzostrašné a tajomné. Ridley Scott sa teda vracia k tomu, čo mu ide najlepšie a podľa traileru a fotografií nás čaká poctivá science-fiction so všetkým, čo k tomu patrí. Hlavné úlohy si rozdelili Noomi Rapace (archeologička Elizabeth Shaw), Michael Fassbender (android David), Guy Pearce (Peter Weyland, majiteľ korporácie Weyland Corp., o ktorej sa hovorilo už v prvom dieli Aliena), Idris Elba (kapitán lode Janek), Charlize Theron (zamestnankyňa Weyland Corp. Meredith Vickers), či Patrick Wilson v zatiaľ neznámej úlohe. Prometheus sa do našich kín priplaví 7. 6. 2012.
Silným konkurentom tejto trojice budú určite komixoví Avengers režiséra Jossa Wheldona, ktorému sa zrejme podarilo zjednotiť nielen jednotlivých superhrdinov, ale aj ich egocentrických predstaviteľov (I see you Robert). Prvé ohlasy na tento film sú viac než priaznivé, ľuďom sa páči hlavne množstvo skvelej akcie, humoru a celému filmu údajne dominuje Hulk, čo je trošku prekvapivé. Aby som ale uviedol nezainteresovaných ľudí do problematiky, tak načrtnem niečo o deji. O Avengers kolovali reči už počas jednotlivých filmoch so superhrdinami, konkrétne Iron Man a Iron Man 2 (pamätéte si scénu so Samuelom L. Jacksonom, keď prišiel ako Nick Fury za Tonym Starkom, prípadne mihnutie sa červeno-modrého štítu Kapitána Ameriku, alebo predstavenie Čiernej Vdovy (Scarlett Johansson), po ktorom nasledoval Kapitán Amerika a Thor. Dva filmy o Hulkovi sú v tejto tématike trošku mimo, ale to by malo byť napravené práve najnovším prírastkom do rodiny superhrdinských filmov.

 

Na jednej lodi sa teda ocitajú Tony Stark ako Iron Man (Robert Downey, Jr.), Steve Rogers ako Kapitán Amerika (Chris Evans), Thor (Chris Hemsworth), Dr. Bruce Banner ako Hulk (Marc Ruffalo), Scarlett Johansson ako Black Widow (Čierna vdova) a Jeremy Renner ako Hawkeye. Celý tím bude viesť Samuel L. Jackson v úlohe Nicka Furyho a úlohu zlovestného Lokiho si z Thora zopakuje Tom Hiddleston. Je teda jasné, že Loki sa bude snažiť rozpútať na zemi peklo a priviesť sem nepriateľa, akému naši obľúbení superhrdinovia ešte nečelili. Tvorcovia však nechcú o príbehu povedať ani slovo a z toho mála, čo sme v traileri mohli vidieť viem povedať len jedno: Aliens. Nevyznám sa nejak extra v problematike komixov, domnienky, že sa jedná o Skrullov boli vyvrátené, takže ak niekto vie, čo alebo kto sa bude snažiť Avengers poraziť, smelo ma opravte v komentároch. Ja už len dodám dátum premiéry, ktorá bude 3.5., čo je už naozaj o chvíľu!

 

 

Pokiaľ ste si však mysleli, že Avenger bude jediným filmo nabitým superhviezdami, mýlite sa. Nesmieme predsa zabúdať na Expendables 2, aka najväčší akčný film milénia, v ktorom sa stretne taká posádka, že keby mi o tom niekto povedal v časoch mojho detstva, zrejme by som mu strelil prakom medzi oči, nech si zo mňa nerobí srandu. Počúvajte toto: Sylvester Stallone, Arnold Shwarzenegger, Jean-Claude Van Damme, Bruce Willis, Chuck motherfuckin-Norris, Dolph Lundgren, Jet Li, Terry Crews a Randy Couture. Týchto veteránov akčných filmov navyše bude istiť mladá krv v podobe Jasona Stathama, Liama Hemswortha a Scotta Atkinsa. Množstvo svalov a testosterónu v tomto filme presahuje všetko, čo sme doteraz videli a pokiaľ sa naplnia očakávania, budeme tu mať akčný film storočia. A to ponuky odmietli také mená ako Steven Seagal, Nicolas Cage, či John Travolta. Bude nám teda musieť v jednom filme stačiť Rambo, Terminátor, John McClaine a Walker Texas Ranger, haha.

 

Prvý diel režíroval sám Sly, tentokrát to prenechal Simonovi Westovi. Čo sa týka deja, tentokrát to bude osobné, pretože jedného člena Expendables tímu zavraždí nájomný zabijak Jean Vilain (Jean-Claude Van Damme), po ktorom sa Sly splu s niekoľkými novými členmi tímu pustí. Premiéra nás čaká 6. 9. 2012. 

 

 

No a teraz k tým filmom, ktoré určite vyžadujú pozornosť a pre mnohých z vás budú určite zaujímavé. Napríklad reštart série o Spider-manovi vyzerá celkom zaujímavo, Andrew Garfield v úlohe Petra Parkera bude zrejme lepšou voľbou ako nepodarený Tobey Maguire. Premiéra Amazing Spidermana je stanovená na 5. 7. 2012.

 

 

Tim Burton chystá rovno dva filmy, no skôr sa dočkáme Dark Shadows s Johnnym Deppom o upírovi Barnabasovi Collinsovi. Film je založený na starom americkom rovnomennom seriáli a do kín Temné Tiene prídu 10. 5.

 

 

Nesmieme zabudnúť ani na pokračovanie série o Jamesovi Bondovi, ktorému dal novú tvár Daniel Craig. Najnovšia Bondovka má názov Skyfall a režíruje ju Sam Mendes (American Beauty, Road To Perdition). Pokračovať bude zrejme v príbehu, ktorý začalo Casino Royale a pokračovalo v ňom Quantum of Solace a proti Bondovi bude tentokrát stáť Javier Bardem. Zatiaľ nemáme trailer, dátum premiéry je predbežne 25. 10., ja pridávam aspoň jednu fotografiu.

 

 

Tento rok sa dočkáme rovno dvoch filmov o Abrahamovi Lincolnovi, prvým z nich bude trochu akčnejšia verzia amerického prezidenta, Abraham Lincoln: Vampire Hunter, kde sa v hlavnej úlohe predstaví Benjamin Walker. Premiéra je stanovená na 19. 7.

 

 

O druhý film s Abeom sa postaral Steven Spielberg, ktorý na to pôjde tentokrát celkom vážne. Z hercov je určite lepší Spielbergov Lincoln, keďže si ho strihne Daniel Day-Lewis. Premiéra Lincolna zatiaľ stanovená nebola.

 

Veľmi dobre vyzerajúce sci-fi je nedávno predstavený Looper s Bruceom Willisom a Josephom Gordonom-Levittom, v ktorom sa bude Joseph snažiť pomocou cestovania v čase zabiť samého seba (staršiu verziu si zahrá práve Willis). Premiéra - 8. 11.

 

 

Vtipný snímok Iron Sky o nacistoch, ktorí žijú na odvrátenej strane mesica a chystajú sa zaútočiť na planétu Zem a odplatiť sa za druhú svetovú chystá už takmer tri roky režisér Timo Vuorensola ako svoj debut. Rozhodne snímok, pri ktorom sa zasmejeme, čo je vždy pozitívom. Bohužiaľ, slovenské a české kiná ho zatiaľ neplánujú uviesť.

 

 

Ďaľšie zaujímavé sci-fi, o ktorom sme tu už dosť písali, Lock-out, mení názov na MS One: Maximum Security, českí distribútori ho zase nazvali Útěk ze sekce 8. V hlavnej úlohe agenta Snowa, v podstate typického hrdinu v štýle Duke Nukema sa objaví Guy Pierce, film má zatiaľ stanovenú premiéru len v Česku a to konkrétne 24. 5.

 

 

Veľmi dobre zatiaľ vyzerá aj ducharina Red Lights, kde si úlohu slepého jasnovidca a média zahrá hviezdny Robert De Niro a skúmať ho bude psychologička Sigourney Weaver a jej asistent Cillian Murphy. Trailer vyzerá stále skvele, odporúčam pozieť. Premiéra by mala byť 28.6. (opäť zatiaľ len v Česku).

 

 

Joseph Gordon-Levitt sa síce objaví aj v novom Batmanovi, aj v pripravovanom sci-fi Looper, no hlavnú úlohu si zahrá aj vo svojom vlastnom filme, Premium Rush, kde bude stvárňovať kuriéra, ktorý sa prepravuje na bicykli a špecializuje sa na expresné zásielky. Že o adrenalín nebude núdza nás presviedča podarený trailer. Do kín by mal Premium Rush prísť 27.9. (SR), respektívne 4.10. (ČR).

 

 

Minimum informácií zatiaľ máme o pripravovanom snímku The Gangster Squad, ktorý bude samozrejme klasickou gangstrovkou zo 50. rokov odohrávajúcou sa v USA. V tomto filme sa proti sebe postavia herecké hviezdy Sean Penn ako mafiánsky boss Mickey Cohen a velitelia špeciálnej LAPD jednotky Ryan Gosling a Josh Brolin. Okrem nich sa vo filme objaví aj Emma Stone a Giovanni Ribisi. Premiéra je stanovená na 18. 10.

 

Pokračovania sa dočká aj Jason Bourne, aj keď bez Bournea a Matta Damona. Hlavnú úlohu si na seba zobral Jeremy Renner, premiéra The Bourne Legacy je zatiaľ 23. 8. 2012.

 

 

Film s pôvodným názvom Cogan's Trade sa teraz volá Killing Them Softly a bude o mužovi, ktorý robí predvoj nájomnému zabijakovi. Niečo ako profesionálny vymáhač, presne to bude stvárňovať Brad Pitt, ktorý bude pátrať po naozaj veľkej sume peňazí. Vo filme si zahrá aj Ray Liotta, či raper Slaine. Premiéra - 4. 10.

 

Rok 2012 je skutočne rokom remakeov a prequelov, pokračovaní je naozaj málo, jedným z nich bude ale určite sci-fi komédia Muži v čiernom 3, ktorá vyzerá čoraz zaujímavejšie. Klasická zostava Will Smith a Tommy Lee Jones bude totiž narušená, pretože Will (J) bude poslaný do minulosti, aby zachránil mladšu verziu K, ktorú bude predstavovať Josh Brolin. Režíruje režisér oboch Mužov v čiernom Barry Sonnefield a premiéry sa dočkáme 24. 5. (SR) a 31. 5. (ČR).

 

 

Množstvo ľudí čaká aj na štvrtý diel Transformerov, aka Battleship ktorý samozrejme okrem nadužívaných efektov s Transformermi spoločné nebude mať nič. Režíruje Peter Berg, hlavné úlohy stvárňujú Taylor Kitsch a Liam Neeson, objaví sa aj Rihanna. Premiéra - 19. 4. 2012.

 

 

Môj osobný tip predstavuje Serbuan Maut, v Amerike uvádzaný ako The Raid: Redemption a momentálne mnohými označovaný aj ako najlepší martial arts film ever. Bez veľkých hviezd, bez veľkých mien, zato s veľkou akciou a veľkým talentom, plus soundtrackom od Mikea Shinodu z Linkin Parku a Fort Minor. Trailer však hovorí za všetko.

 

 

To je len niekoľko filmov, na ktoré sa tento rok čaká, väčšina z nich je samozrejme z hollywoodskej produkcie a jedná sa o čistý mainstream. Takisto sa vo mne nezaprie chlap, keďže sú to všetko veci akčné a tým pádom pre mňa zaujímavé. To však neznamená, že sa tento rok nedočkáme nejakej skvele komédie, či romantického filmu. Nemám však o nich až taký veľký prehľad, tak som ich zatiaľ vynechal. Z komédií mám však v hladáčiku napríklad Dictatora, nové Prcičky (ktoré sú ževraj až prestiflerované, čo je super), alebo Teda, z animákov napráklad pixarovské The Brave, "hororové" Hotel Transylvania, ParaNorman, alebo Burtonov Frankenweenie. Je toho teda naozaj dosť a snáď sa dočkáme aj naozaj kvalitných filmov.

 

Aké sú vaše najočakávanejšie filmy pre tento rok?

Ohodnoť článok
0