Pred ôsmymi rokmi nakrútila Cynthia Wade krátkometrážnu snímku Freeheld, ktorá zabodovala na plnej čiare a odniesla si dokonca aj Oscara. Krátky dokument sledoval Laurel Hester, poručíčku policajného zboru v New Jersey a jej boj na dvoch frontoch: jednak proti zákernej rakovine a na druhej strane o zabezpečenie penzijných výhod po jej smrti pre svoju partnerku rovnakého pohlavia, Stacie Andree, s ktorou žila v spoločnej domácnosti. Teraz tu máme tento pravdivý príbeh dvoch silných žien vo verzii celovečerného filmu, ktorý bude pravdepodobne opäť útočiť na zlaté sošky.

 

V nej sa nám predstavia oscarová Julianne Moore ako Hester v hlavnej úlohe a na oscara nominovaná Ellen Page ako mladá Andree. Herecký ansámbel dopĺňajú mená ako Michael Shannon, Steve Carell, Josh Charles a Luke Grimes. Na režisérskej stoličke sedí Peter Sollett (Nick and Norah's Infinite Playlist), vychádzajúci zo scenára Rona Nyswanera, ktorý má s touto témou oscarové skúsenosti s filmom Philadelphia. Pozrite si prvý trailer, ktorý vyzerá skutočne veľmi dobre a prichádza v najlepšom možnom čase, keďže Najvyšší súd len nedávno vyhlásil manželstvo osôb rovnakého pohlavia legálne vo všetkých štátoch USA. Pokiaľ si teda Freeheld zachová kvality traileru, mohol by slúžiť ako pripomienka dôb nie tak dávno minulých, kedy museli páry rovnakého pohlavia za svoje obstojné postavenie v spoločnosti tvrdo bojovať.

 

Film sa v obmedzenom množstve uvedie v kinách 2. októbra, aby mohol naplno bodovať v Box Office od 16. októbra. Slovenská ani česká premiéra ešte naplánovaná nie je, no dúfajme, že tento rok sa filmov z Oscarovej sezóny dočkáme skôr, ako po ich odovzdaní vo februári. 

 

Ohodnoť článok
1
Zdroj: collider.com
Foto: collider