V súčasnej záplave televíznej produkcie je naozaj náročné oddeliť zrno od pliev. Každý mesiac štartuje nový projekt, ktorého tvorcovia dúfajú, že úspešne prežije prvú sezónu a páni v oblekoch starajúci sa o finančnú stránku záležitostí im odklepnú potrebný rozpočet pre sezónu druhú. Faktom ale je, že väčšina súčasných projektov končí zabudnutá na smetisku. Preto je vždy krásne objaviť nenápadný klenot, akým Mr. Robot vskutku je. Dielo je projektom istého Sama Esmaila, scenáristu a producenta, o ktorom sme doteraz nemali možnosť počuť v spojitosti so žiadnym výrazným úspechom. Pán Robot však dokázal zaujať už prvými ukážkami a taktiež správami, že druhá séria bola odklepnutá ešte pred odvysielaním prvej epizódy, čo značí obrovskú vieru v úspech projektu zo strany televíznej stanice. 

 

Mr. Robot nastavuje zrkadlo súčasnej spoločnosti (Tip na seriál)

 

Samotný príbeh pojednáva o Elliotovi Andersonovi, mladíkovi žijúcom v New Yorku. Elliot trpí poruchou správania známou ako Aspbergerov syndróm. Je pre neho naozaj náročné nadväzovať vzťahy s novými ľuďmi a s tými, ktorými je obklopený, má problém komunikovať a jeho realita je istým spôsobom odlišná od tej našej. Navštevuje preto psychologičku Kristu, ktorú postupne akceptoval do svojho kruhu priateľov. V normálnom živote pracuje ako bezpečnostný inžinier v spoločnosti Allsafe, ktorá prostredníctvom outsourcingu poskytuje svoje služby multi-národnej korporácii s názvom E Corp. Vo svojom súkromnom živote je veľmi skúseným hackerom, ktorý spoznáva ľudí tým, že sa im dostane do mailboxov či účtov na facebooku alebo zoznamiek.

 

Mr. Robot nastavuje zrkadlo súčasnej spoločnosti (Tip na seriál)

 

Práca pre korporáciu nie je veľmi v súlade s jeho skoro až anarchistickým pohľadom na svet a E Corp nazýva Evil Corp. Celý seriál sledujeme z jeho očí, počujeme jeho myšlienky a vidíme jeho realitu, preto je takto spoločnosť nazývaná všetkými. Hlavným zdrojom príjmu E Corpu je výroba počítačov, smartphonov a tabletov a okrem toho sú veriteľmi pre 70 percent dlhov, ktoré boli vyprodukované spoločnosťou. Dokážete si predstaviť, čo by sa stalo, ak by boli všetky tieto dlhy zmazané? Hackerská skupina F Society vedená tajomnou postavou označovanou ako Mr. Robot si to vie predstaviť veľmi ľahko. K úspechu svojej operácie však potrebujú jednu kľúčovú vec - Elliota. Vskutku zaujímavá premisa ale nie je jediným dôvodom, prečo seriálu obetovať svoj čas.

 Mr. Robot nastavuje zrkadlo súčasnej spoločnosti (Tip na seriál)

 

Rami Malek stvárňujúc hlavnú postavu je pre túto úlohu ako stvorený. Nie sú to len slová a spôsob vyjadrovania, ale aj jeho reč tela a malé pohyby ako uhýbanie sa dotykom ľudí, ktoré vás donútia nevidieť herca, ale postavu. Rami má za sebou už nejakú tú hereckú minulosť, nikdy však nie ako hlavná postava. Preto dúfam, že Mr. Robot bude pre jeho talent vstupnou bránou do vyššej ligy. Medzi zvyškom obsadenia však existuje ešte jedna postava, ktorá si zaslúži uznanie a tým je Martin Wallström stvárňujúci antagonistu Tyrella Wellicka. Wellick je veľmi cieľavedomý človek, usilujúci o pozíciu CTO (chief technology officer) v Evil Corpe. Preto, aby sa dostal na nové miesto, je ochotný urobiť čokoľvek. Odhodlanie mu priam srší z očí, s ľuďmi okolo seba vedie psychologické vojny a napriek tomu, že je jeho postava záporná, mu miestami až fandíte, pretože vidíte jeho reálnu motiváciu. Okrem neho v seriáli uvidíme aj vynikajúceho Christiana Slatera ako titulnú postavu označovanú ako Mr. Robot.

 

Projekt vás zaujme už od úvodnej scény a dúfajme že nás všetkých nepustí od obrazoviek až po vyvrcholenie série v desiatej epizóde. Momentálne je k dispozícii šesť častí. Odporúčame si vyčleniť náležitý čas, pretože akonáhle skončí jedna časť, okamžite budete mať chuť pustiť si ďalšiu.

 

Úvodná scéna seriálu

Ohodnoť článok
4