Každého, kto sleduje náš týždenný Box Office, táto informácia vzhľadom na množstvo finančne úspešných filmov veľmi neprekvapí, no málokto asi čakal, že štúdiu Universal sa podarí prekonať toľko rekordov za tak krátke časové obdobie. Máme tu totiž ešte len začiatok augusta, tretí kvartál speje do svojho stredu a štúdio s planétou v logu sa už nemusí báť o svoje postavenie. Už teraz o ňom môžeme povedať ako o najúspešnejšom v roku 2015. Ako a čo všetko sa mu teda podarilo? Poďme sa na to spoločne pozrieť a očakávajte, že predponu „naj“ tu uvidíte nadmieru často.

 

Začneme včerajším oznámením, v ktorom štúdio potvrdilo výšku ich celosvetových tržieb, ktoré prekonali hranicu 5,53 miliardy amerických dolárov (3,59 medzinárodne a 1,94 v Severnej Amerike). O 10 000 000 tak už v tomto momente prekonali 21th Century Fox, v ktorom sa na konci roka 2014 tešili z 5,52 miliardy a titulu štúdia z najvyššími ročnými tržbami v histórii kinematografie. Keď si dáte dokopy dva a dva, dôjde vám, že tento titul už drží Universal a to len po pol roku! Takže sa tu nejdeme baviť len o prekonaní rekordu, ale aj o jeho navýšení, ktoré na konci roka môže byť masívne.

 

 Americké tržby štúdia od 1. januára do 2. augusta, boxofficemojo.com

Štúdio Universal má už po pol roku najvyššie ročné tržby v histórii! Kam to dotiahnu do konca roka?

 

„V Universal sme šťastní, že máme najlepší tím v biznise. Tento obrovský úspech je odzrkadlením pokračujúceho strategického rozhodovania našej produkcie, marketingových a distribučných tímov spolu so silným výberom dátumov premiér. Som nesmierne hrdý na úspech, ktorý sme boli schopní spoločne dosiahnuť.“ vyjadril sa Jeff Shell, predseda Universal Filmed Entertainment Group. „Pracujeme s množstvom tých najtalentovanejších ľudí vo filmovom priemysle a náš doterajší výsledok je dôkazom kreativity a vízie našich filmárov. Máme pred sebou ešte päť mesiacov a na pláne ešte 10 filmov, takže sa tešíme na ďalšie oslavy prekonávania rekordných míľnikov“ dodáva jeho kolegyňa Donna Langley.

 

Úspech Universalu je poháňaný hlavne niektorými z najväčších filmov roka. Veď len návrat na ostrov Isla Nublar, Jurassic World, sa môže pochváliť titulom tretej najzárobkovejšej snímky v histórii filmu (pokiaľ ste to u nás ešte nezastihli, tak nad ním sa nachádzajú iba Avatar a Titanic), najvyššieho otváracieho víkendu, a to v medzinárodnom meradle, na domácom trhu a aj na celom svete. Taktiež ide o film, ktorý najrýchlejšie (iba za 13 dní) zarobil 1 miliardu americkách dolárov. Momentálne má film na svojom konte presne 1,560,834,270 dolárov za 54 dní a jeho hodnota pôjde ešte určite hore pri predaji nosičov.

 

Štúdio Universal má už po pol roku najvyššie ročné tržby v histórii! Kam to dotiahnu do konca roka?

 

K úspechu dopomohlo aj pokračovanie série Fast&Furious s titulom Furious 7, ktoré nielenže prekonávalo rekordy pred Jurským svetom, ale umiestnilo sa na piatej priečke najzárobkovejších filmov v histórii. Taktiež sa pýši titulom snímky z najvyššími tržbami v Číne a ide len o tretí film v poradí (zase Avatar a Titanic), ktorý dosiahol miliardu v medzinárodnom Box Office (t.j. mimo USA). Milovaných/nenávidených Mimoňov musíme spomenúť taktiež, keďže v súčasnosti sú finančne najúspešnejším animákom roku 2015. Okrem iného im musíme pripísať titul najvyššieho opening day pre 3D animák v histórii a deviatu priečku v tabuľke najzárobkovejších animákov vôbec. Hudobná komédia Pitch Perefect 2 nezostala nič dlžná a taktiež nielenže za prvý víkend viac ako zdvojnásobila svoj výrobný rozpočet, ale zarobila viac ako jej predchodca celkovo. Okrem iného ide aj o najziskovejší live-action muzikál a druhý najvyšší opening pre PG-13 komédiu v histórii. 

 

Štúdio Universal má už po pol roku najvyššie ročné tržby v histórii! Kam to dotiahnu do konca roka?

 

Dúfam, že ste sa v tom všetkom nezamotali a úspešne sa dostali až k tomuto odseku. Sedem mesiacov tohto roka je už za nami, no ako sa už vyjadrila Donna Langley vyššie, čaká nás ešte viacero očakávaných snímok, ktoré by podľa odhadov mohli navýšiť tržby štúdia až na neuveriteľných 7 miliárd amerických dolárov! Pre porovnanie, všetkých dvanásť Marvel Cinematic Universe celovečerákov dokopy zarobili 8 milárd za sedem rokov. Američania sa môžu tešiť na snímku Straight Outta Compton dokumentujúcu vzostup a pád N.W.A. (zámerne píšem Američania, pretože ani na Slovensku, ani v Česku sa žiadna distribučná spoločnosť uvedenia filmu nechytila); Everest, horolezecký veľkofilm s kvalitným hereckým obsadením; zas raz nebude chýbať ani Steve Jobs (tento ťaží z oskarového režiséra a scenáristu Dannyho Boylea, resp. Aarona Sorkina) a netešiť sa nejde ani na Crimson Peak od legendárneho Guillerma del Tora. Za spomenutie ešte stojí rodinný podnik snímka By the Sea, pre ktorú Angelina Jolie zastrešila réžiu aj scenár a hlavné úlohy stvárnia Brad Pitt a Jolie Pitt. Úspech Universalu je tento rok jednoducho nezastaviteľný. 

 

Štúdio Universal má už po pol roku najvyššie ročné tržby v histórii! Kam to dotiahnu do konca roka?

Ohodnoť článok
0
Zdroj: comingsoon.net
Foto: comingsoon, youtube, wikipedia