Dnešný jesenný deň sa budeme venovať kariére Michaela Douglasa, ktorý sa vo filmovom priemysle pohybuje už nejaký ten rôčik. Herec dnes oslavuje svoje 71. narodeniny a týmto spôsobom mu chceme nielen zagratulovať, ale zároveň vám aj poradiť, v ktorých filmoch sa predviedol v tom najlepšom svetle. Začneme teda s jeho detstvom. Michael sa narodil do hereckého prostredia, jeho otec je slávny Kirk Douglas a jeho matka Diana Hill je síce menej známou, no skúsenou herečkou. Ako to už v takýchto rodinách býva, jeho otec mal na rodinu málo času, a tak Michaelove detstvo patrilo najmä jeho trom bratom, Joelovi, Peterovi a Ericovi. Čo sa týka jeho vzdelania, vyštudoval drámu na University of California v Santa Barbare a vzácne skúsenosti nadobudol v istom divadle v New Yorku.

 

Jeho cesta do Hollywoodu bola pravdupovediac vydláždená, no mladý Douglas urobil všetko preto, aby ho ľudia neprirovnávali k jeho otcovi. Začiatkom 70. rokov si tak vyberal jednoduchšie a najmä vedľajšie úlohy. Na výslnie sa však dostáva až v roku 1972, a to so seriálom The Streets of San Francisco. Na tomto projekte pracoval až do času, kedy sa rozhodol byť producentom drámy One Flew Over the Cuckoo's Nest, ale k tomu sa dostaneme ešte neskôr. Za prelomový bod v jeho kariére sa však častejšie označuje romantická komédia Romancing the Stone. Obdobie, v ktorom film vyšiel, bolo poznačené nepodarenými snímkami o dobrodružstvách v džungli. Avšak v tomto prípade je to práve chémia medzi Douglasom a jeho hereckou partnerkou Kathleen Turner, ktorá zaručila, že ešte aj dodnes sa hovorí, ako málo filmov takto úspešne zachytilo pozitívnu energiu.

 Michael Douglas - špičkový herec nielen minulého storočia, dnes slávi narodeniny

 Michael Douglas a Kathleen Turner vo filme Romancing the Stone (1984)

 

Tu sa už dostávame k Michaleovmu spomínanému producentskému úspechu, One Flew Over the Cuckoo's Nest. Práva na tento film pôvodne kúpil jeho otec, ktorý si chcel zahrať hlavnú úlohu, ale s tým mladý Douglas nesúhlasil a obsadil namiesto neho Jacka Nicholsona. Film o psychiatrickej liečebni neskôr získal až 5 cien Akadémie a je dodnes považovaný za ukážkový projekt. To, že ho natočil Miloš Forman už asi všetci viete. Za zmienku stoja aj jeho počiny ako Coma a The China Syndrome. Odtiaľ sa presunieme do roku 1985, kedy sa Douglas znova stretol s Kathleen Turner na pľaci pre akčnú komédie Jewel of the Nile, ktorá bola pokračovaním snímky Romancing the Stone. Nasledoval ďalší hit, krimi dráma Wall Street s Charliem Sheenom. Postava Gordona Gekka, bystrého podnikateľa s nie príliš etickými zásadami, sa stala jednou z jeho najvýznamnejších úloh. Jeho schopnosť stvárniť chamtivosť a odhodlanie bola nasledovne ocenená zlatou soškou.

 

Michael Douglas - špičkový herec nielen minulého storočia, dnes slávi narodeniny

Michael Douglas a Charlie Sheen vo filme Wall Street (1987)

 Michael Douglas ako Gordon Gekko a jeho "Greed is good."

 

Jeho „zlaté časy” pokračovali thrillerom Fatal Attraction. V ňom si ako ženatý muž užije na jednu noc s Glenn Close. „Stalking” však po tomto incidente naberá úplne nový rozmer a psychický labilná žena mu začne vyvolávať domov, začne ohrozovať jeho rodinu a o nervy tak máte na celý večer postarané. Dobre zabehnutá spolupráca s už spomínanou Kathleen Turner sa zopakovala ešte raz ku koncu 80-tých rokov a to v snímke The War of Roses

Nasledovali projekty ako Black Rain a Andym Garciom, Basic Instinct so Sharon Stone a Falling Down s Robertom Duvallom. Práve posledný z nich dokonalo odzrkadlil situáciu v Amerike na začiatku 90. rokov. Film je o smútku, ktorý postupne dostáva podobu šialenstva a ľahkosť, s akou to Douglas dostal na plátno, je vskutku obdivuhodná. Síce to nie je môj najobľúbenejší žáner, ale romantická komédia The American President patrí k tým lepším kúskom. Scenár od Aarona Sorkina prináša trošku vtipu do Bieleho domu a odľahčuje atmosféru Douglasovej prezidentskej kampane. Po projektoch ako Disclosure, A Perfect Murder či Traffic sa herec opäť vrátil do podobného žánru, a to v romantickej dráme Wonder Boys. So silným hereckým obsadením ako Robertom Downeym Jr., Tobey Maguirem a Katie Holmes stačilo k úspechu len málo, no napriek tomu sa film nedočkal veľmi dobrých ohlasov. Zastaviť by sme sa mali určite aj pri úžasnej Fincherovke The Game, kde stvárnil Douglas hlavnú postavu, ktorá zatúži po zmene v života, a tak sa prihlási do tajomnej Hry, ktorá mu nielenže navždy zmení život a jeho pohľad naň, párkrát ho aj takmer zabije. Divák si pritom nie je istý, čo sa to dopekla na plátne/obrazovke vlastne deje. Fincher opäť raz dokázal, že šokujúce zvraty, atmosféra a napätie sú aspekty, ktoré zvláda preniesť do filmu celkom jednoducho a zároveň takmer dokonalo.

 

Michael Douglas - špičkový herec nielen minulého storočia, dnes slávi narodeniny

Glenn Close a Michael Douglas vo filme Fatal Attraction (1987)

 

Ďalší film, na ktorý by som vás chcela upozorni,ť je dráma Solitary Man. Nechýbalo rovnako skvelé obsadenie na čele so Susan Sarandon, Jessem Eisenbergom a Dannym DeVitom. Douglas sa ocitá v koži starnúceho, mrzutého muža, ktorého dobiehajú zlé rozhodnutia z minulosti. K jeho posledným počinom patria filmy ako Wall Street: Money Never Sleeps, Last Vegas, And So It Goes či tohtoročný Ant-Man. Jeho filmovú kariéru by som rada zakončila výkonom, ktorý osobne považujem za jeden z jeho najlepších. Ide o o biografickú snímku Behind the Candelabra, ktorá rozpráva príbeh pianistu Liberaceho. Douglasovi v tomto filme uveríte všetko, aj to, že je homosexuál a Matt Damon je už len čerešničkou na torte. Takmer 120-minútová snímka vás postupne dostane „za oponu” a predstaví vám skutočný život tohto excentrického umelca.

 

Michael Douglas - špičkový herec nielen minulého storočia, dnes slávi narodeniny

Michael Douglas a Matt Damon vo filme Behind the Candelabra (2013)

 

Čo sa týka jeho súkromného života, Michael sa po prvýkrát oženil v roku 1977, a to s Diandrou Luker. Z tohto manželstva (trvalo 18 rokov) má syna Camerona. Na prelome storočí sa oženil po druhýkrát, ale tentokrát so známou herečkou Catherine Zeta-Jones. S ňou má dnes dve deti, syna Dylana Michaela a dcéru Carys Zeta. Minulý rok sa média venovali ich údajnému rozchodu, no dnes to vyzerá tak že je táto dvojica stále viac než šťastnáj. Okrem iného, jeho najstarší syn bol v roku 2009 zadržaný za predaj drog a Michael tvrdil, že je to jeho chyba. O rok na to bol diagnostikovaný s rakovinou jazyka, ktorú sa mu podarilo úspešne poraziť. Ako väčšina hercov v Hollywoode, aj on má za sebou bujarú mladosť a v 80.rokov bol na odvykačke kvôli alkoholu a drogám. Svoju reputáciu si však za tie roky napravil a dnes bojuje proti zbraniam (v čase, keď zastrelili Johna Lennona, bol Michael len pár blokov od miesta činu). Jeho nadhľad a skúsenosti sa odzrkadľujú aj v tomto jeho výroku:

 

„Občas sa snažíme urobiť dobrý dojem na úplných cudzincov a pritom zabúdame na našich najbližších. A vec je, že prítomnosť týchto ľudí nemôžeme považovať za samozrejmú."

Ohodnoť článok
0
Zdroj: aceshowbiz, rotten tomatoes, imdb, ohfact