Dnes netradične nebudeme oslavovať narodeniny žiadneho amerického filmového velikána, ale naopak zalovíme v európskom rybníku. 59. narodeniny dnes oslavuje 170 centimetrov vysoký, no o dve zlaté sošky ťažší Christoph Waltz. Herec sa narodil vo Viedni, kde jeho rodičia pracovali v divadelnom prostredí, otec pripravoval scény a mama bola kostýmovou dizajnérkou. Herectvu sa naplno začal venovať počas štúdia na Max Reinhardt Seminar, a to sa mu zapáčilo natoľko, že sa o pár rokov rozhodol vyskúšať šťatie za veľkou mlákou. Na konci 70-tých rokoch sa tak Waltz ocitá v New Yorku na Lee Strasberg Theatre and Film Institute.

 

Za jeho debut na divadelných doskách sa považuje hra Amadeus, ktorú zvládol len ako 19-násťročný! Jeho výkon bol bravúrny a tak sa čoskoro objavil v divadlách v Kolíne, Frankfurte, Salzburgu, Hamburgu a napokon aj v jeho rodnej Viedni. Nemecky hovoriacemu publiku je najmä známy z projektov ako Tatort, Derrick, Schimanski, Der Alte, Polizeiruf 110, Unter Verdacht a Rosa Roth. Christoph, ktorý vie plynule anglicky a francúzsky, sa pomerne ľahko dostal do povedomia zahraničných produkcií. Anglický seriál The Gravy Train o intrigách vo vedení Európskej únie v Bruseli mu pomohol aspoň trochu vyliezť z kukly, keďže ako sa sám neskôr vyjadril, tieto menšie role ho kreatívne nenapĺňali. 

 

Tu sa už dostávame k roku 2009, ktorý by sa ľahko dal označiť za jeden z najšťastnejších v kariére tohto talentovaného herca. Quentin Tarantino v tom období pripravoval novú snímku Inglorious Basterds plnú jeho typického humoru. Režisér už takpovediac strácal nádej, že nájde niekoho kto kreatívne pojme kasting na úlohu SS-áka Hansa Landu. Bystrý, prehnane zdvorilý, plynulý vo viacerých jazykoch, no rovnako aj rafinovaný, neúprosný a vražedný sú len niektoré z vlastností, ktoré táto pre bežných smrteľníkov nehrateľná postava mala stelesňovať. Waltz zažiaril a tento film nebol len začiatkom spolupráce medzi týmito dvoma milovníkmi filmov, ale dnes už aj dlhoročného priateľstva. Osobne si myslím, že film zaujal najmä vďaka rezkosti s akou Waltz priniesol príbeh na plátno a ako presvedčivo stvárnil všetky emócie a s ľahkosťou tak zatienil svojich hereckých kolegov ako Brada Pitta či Diane Kruger. Tu som mnou súhlasila aj Akadémia, ktorá mu odovzdala za tento výkon jeho prvého Oscara. V nasledujúcom videu si vychutnajte jednu z jeho najlepších hlášok z tejto drámy - „That's a bingo!“

 

 Narodeninový Christoph Waltz a jeho cesta medzi hereckú elitu

Denis Ménochet a Christoph Waltz vo filme Inglorious Basterds (2009)

 

Rolu ďalšieho záporáka si vyskúšal v akčnej krimi komédii The Green Hornet, kde naháňa syna zosnulého magnáta, ktorý ašpiruje na superhrdinu. V tom istom čase prijal ponuku od Romana Polanskeho na romantickú drámu od Water for Elephants s Robertom Pattinsonom a Reese Witherspoon. Film sa vyznačuje skvelou kamerou a krásnymi kostýmami a Waltz znova prekonal očakávania. Jeho postavu Augusta spravil zaujímavou a rešpektovanou a tak vás znova svojím klasickým hraním vtiahne do deja. Po fiasku The Three Musketeers sa presunul do komediálneho žánru s filmom Carnage, kde dostal priestor ukázať svoju menej dramatickú stránku. Rok 2012 mu priniesol už druhú spoluprácu s Tarantinom, tentoraz na westernovej dráme Django Unchained, v ktorom sa mihli aj hviezdy ako Jamie Foxx, Samuel L. Jackson či Leonardo DiCaprio. Neviem či je nutné podotknúť, že ako nemecký “lovec” zločincov exceloval. Filmom vás teda za ruku prevedú najmä samotný Waltz ako protagonista a DiCaprio v úlohe zákerného boháča, obaja v nezvyčajných úlohách, no obom to prekvapivo sadlo. Je teda jasné, že nebudú mať len vašucuriosity“ ale určite aj vašu „attention“. Samozrejme, Christoph Waltz sa po tomto projekte tešil už z druhej ceny Akadémie.

 

Narodeninový Christoph Waltz a jeho cesta medzi hereckú elitu

Christoph Waltz a Jamie Foxx vo filme Django Unchained (2012)

 

K jeho nedávnym počinom patrí aj sci-fi dráma The Zero Theorem, ktorá rozpráva príbeh geniálneho programátora a film sa snaží prísť na dôvod našej existencie. Po Muppets Most Wanted nasledovala komédia Horrible Bosses 2, ktorá sa však nevyrovnala svojmu predchodcovi. Minulý rok sa rovnako objavil v biografickej dráme Big Eyes, kde stvárnil podvodníka, ktorý využije talent svojej manželky vo svoj prospech. Tento rok ho budete mať možnosť vidieť v očakávanom veľkofilme o agentovi 007, Spectre (trailer si môžete pozrieť tu). 

 

Narodeninový Christoph Waltz a jeho cesta medzi hereckú elitu

Christoph Waltz vo filme The Zero Theorem (2013)

 

Jeho súkromný život bol a je vcelku pokojný. Prvé tri deti má z prvého manželstva a v roku 2005 sa mu narodila dcéra s kostýmovou dizajnérkou Judith Holste. Spoločne žijú striedavo v Berlíne, Londýne a v Los Angeles. Jedna zaujímavosť sa viaže k natáčaniu Django Unchained. Herec sa chcel naučiť jazdiť na koni, no počas jedneho z tréningov veľmi nepríjemne spadol a zlomil si panvu. To znamenalo, že na koňa nemohol nasledovné tri mesiace ani pomyslieť a vynaliezavý Quentin prišiel na nápad s vozom, ktorý je dnes už poznávacím znamením Dr. Schultza. Kariéru tohto niesmierne talentovaného a vzdelaného herca, na ktorého ako Európania môžeme byť právom pyšní, dnes uzatvorím jeho múdrymi slovami:

 

„Nemôžete stále robiť len veci, ktoré sú výnimočné, musíte byť aj obyčajní. Lebo ak by ste nerobili tie bežné veci, ako by mohlo niečo vystúpiť z davu?“

Ohodnoť článok
1
Zdroj: wikipedia, imdb, britannica, biography, brainyquote