V druhej časti nášho seriálu Kultoviny, ktoré musíte vidieť sa budeme venovať ságe, ktorej počiatky siahajú až do pravekých druhohôr, kedy našu planétu obývali gigantické jaštery, zvané dinosaury. Tie majú paradoxne fyziológiu viac spoločnú s dnešnými vtákmi ako plazmi. Muselo uplynúť niekoľko desiatok miliónov rokov, kým sa niekto odhodlal vdýchnuť im život na plátne a rozpohybovať ich masívne končatiny pomocou najmodernejších filmárskych technológií. Naposledy sme rozpitvali ságu Star Wars, ktorú má na svedomí George Lucas, dnes sa pozrieme na dielo jeho dobrého kamaráta, režiséra takých peciek, ako Jaws, Close Encounters alebo Raiders of the Lost Arc.

 

Dodnes si pamätám, aké haló sa robilo okolo príchodu nového Spielbergovho filmu do kín, a to dokonca aj v postkomunistickej Bratislave, hlavnom meste čerstvo osamostatneného Slovenska. Lietadlo nad Dunajom s bannerom Jurassic Park a obria plastová tyranosauria hlava, ktorá trčala z informačného panelu dnes už neexistujúceho kina Hviezda, predpovedali, že prichádza niečo naozaj veľké, čo nakope aj naše východoeurópske zadky. A tak sa aj stalo. Snímka na motívy románu Michaela Crichtona k dnešnému dňu zarobila celosvetovo okolo miliardy dolárov a od jej premiéry v roku 1993 bola nasadená do kín znova, a to v 3D verzii pred dvoma rokmi. Hoci bola knižná predloha od dlháňa Crichtona na dinosaury bohatšia a temnejšia, Spielberg si ju adaptoval po svojom a od spisovateľa si chvalabohu nenechal do projektu kafrať, tak, ako to urobili iní režiséri v prípade iných adaptácii jeho kníh.

 

Kultoviny, ktoré musíte vidieť: Séria Jurassic Park

 

Príbeh sa odohrával na stredoamerickom ostrove Isla Nublar (v skutočnosti sa natáčalo na havajskom ostrove Kauai), kde si mal splniť sen americký milionár a filantrop John Hammond (dnes už zosnulý sir Richard Attenborough). V spolupráci so spoločnosťou InGen vybudoval obrovskú zoo, kde si návštevníci mohli pozrieť naklonované dinosaury, ktorých DNA vedci získavali zo zakonzervovaných pravekých komárov. Paleontológovia Alan Grant (Sam Neill) a Ellie Sattler (Laura Dern), charizmatický matematik Ian Malcolm (Jeff Goldblum), Hammondove vnúčatá a právnik spoločnosti sa tak zúčastnili prvej prehliadky parku, ktorá sa skončila katastrofou a bojom o holý život. Minimalistický príbeh, jednoduchá dejová línia, ale zároveň nezabudnuteľné scény, skvele napísané, sympatické postavy a to všetko okorenené výraznou dávkou občas až hororovej atmosféry a samozrejme štipkou humoru, ktorý je pre Spielbergove dobrodružné filmy taký vlastný. O hudobný doprovod sa postaral jeho dvorný skladateľ John Williams a opäť vyprodukoval veľkolepý soundtrack s mnohými nezabudnuteľnými a krásnymi melódiami a témami.

 

Kultoviny, ktoré musíte vidieť: Séria Jurassic Park

 

Medzi najsilnejšie momenty určite patrí daždivá scéna s T-Rexom, velociraptory v kuchyni alebo stretnutie s prvým pravekým obyvateľom parku. Za skutočný zážitok zrejme vďačíme aj faktu, že pri natáčaní sa používali reálne animatronické modely jašterov v životnej veľkosti a film neobsahoval čisto počítačové efekty. Na tých spolupracoval Stan Winston, ktorý mal vtedy na konte Cameronovho Terminatora 2 alebo Abyss. Hoci sa dinosaury dokopy objavia vo filme iba na niečo vyše desiatich minút, scény s nimi nezostarli dodnes a s prehľadom ukazujú prostredník aj dnešným trikovým sekvenciám (digitálne scény z neskoršieho Jacksonovho King-Konga, akokoľvek sú dobré, sa skrátka nechytajú). Film získal troch Oscarov za zvuk a vizuálne efekty, zmenil život mnohým deťom na tejto planéte a toho času sa stal najúspešnejším filmom histórie (Spielberg pokoril svoj vlastný rekord, ktorý spravil s E.T.: The Extra Terrestrial v rámci tržieb z celého sveta). A to si vezmite, že Spielberg ešte v rovnakom čase natáčal Schindler's List.

 

Ľudia v Universal si dobre uvedomovali silu novo-vzniknutej značky. Dlho netrvalo a Stevena dotlačili k natáčaniu pokračovania, do ktorého sa mu vraj veľmi nechcelo. Písal sa rok 1997 - opäť adaptácia Crichtonovho románu s názvom The Lost World: Jurassic Park. Aj keď kniha nebola ani z polovice taká úspešná (o kvalite škoda hovoriť) ako tá prvá, film diváci prijali, hoci kritici až takí nadšení neboli. Keďže očakávania boli nesmierne vysoké, po prvom otváracom víkende mal film na konte vyše 90 miliónov iba v Spojených štátoch, no už ďalší týždeň sa nárast tržieb ustálil a peniažky pribúdali do vrecák štúdii oveľa pomalšie. Zrejme sa rýchlo rozkríklo, že tentokrát to taká pecka nie je a majster sa svojmu staršiemu kúsku nevyrovnal. Celosvetovo však zarobil vyše polmiliardy, čo je na pokračovanie viac ako slušné. Značka získala na sile a napriek tomu, že sa ďalší film neplánoval, Jurský svet žil v podobe počítačových hier, hračiek a mechandisingu po celom svete ďalej.

 

Kultoviny, ktoré musíte vidieť: Séria Jurassic Park

 

V tomto pokračovaní sme sa stretli iba s obľúbeným egocentrikom Malcolmom, ktorý sa musel vydať zachrániť svoju priateľku paleontoligčku Sarah Hardingovú (Juliane Moore) na druhý ostrov - dočasné úložisko pre dinosaury z Isla Nublar. Samozrejme, opäť sa pobabre všetko, čo sa môže a udalosti vyústia do prechádzky tyranosaura rexa v obytnej časti San Diega. Spielberg týmto tak trochu vzdal hold obľúbenému King Kongovi a temnému filmu dal trošku kolotočárskejši koniec. Fanúšikov seriálu True Detective poteší prítomnosť Vincea Vaughna, ktorý si tu strihol mladého eko-teroristu Nicka. V dvojke sme mali teda viac akcie, viac scén s pravekými jaštermi a samozrejme, veľkolepejší záver. Celému dielu však akosi chýbala charizma a kreatívna hravosť prvého filmu a hoci sa našlo pár silnejších momentov, Lost World ostal navždy v tieni svojho predchodcu. Ešte aj z Williamsovej práce akoby boli cítiť isté rozpaky a fakt, že sa mu do dvojky príliš nechcelo. Scenár opäť spískal David Koepp, známy to hollywoodsky pisálek, ktorý má na konte klasiky ako Mission Impossible alebo Carlito's Way.

 

Určite každý uzná, že to mal The Lost World nesmierne ťažké a prekonať dojmy z jednotky bola neľahká úloha aj pre takého skúseného veterána, akým bol Steven. Dvojka jednoducho nemohla stavať na rovnakých atribútoch ako predošlý film. Dinosaury sme už videli, za tých pár rokov sa Hollywood a filmové triky zase posunuli dopredu a bolo treba prísť s perfektným príbehom, zaujímavými postavami, skrátka s niečím, čo diváka opantá rovnako, ako to urobili rozpohybované zvieratá v predošlej snímke. Bohužiaľ sa tak nestalo. Hoci bol Jeff Goldblum ako vždy skvelý, celý film utiahnuť nedokázal a vedľajšie postavy, snáď až na Pete Postlethwaitea (The Usual Suspects), sa v spomienkach po projekcii dlho neohriali. Rovnako akčnejšia príbehová línia so žoldniermi najatými InGenom a pokus preniesť dinosaury na pevninu ubrali na atmosfére a pripomínali skôr tuctový  bezpohlavný blokbuster ako Spielbergovo poctivé remeslo. Záverečné besnenie T-Rexa v meste, ani komentovať nebudem. Niečo také sa hodí skôr na Emmericha.

 

S opäť štvorročným odstupom prišiel tretí film, no so Spielbergom už iba na poste producenta. O réžiu sa postaral slušný rodinný remeselník Joe Johnston (October Sky, Jumanji) a vytvoril nenápadné pokračovanie, ktoré netrhalo rebríčky návštevnosti, ale fanúšikom značky a divákom hľadajúcim chvíľkovú akčnú zábavu v exotickom prostredí stačilo. Na scéne sa zjavil opäť sympatický Alan Grant, ktorý bol podvodom donútený navštíviť ostrov Isla Sorna, ten istý, ako v druhom filme. Ďalej to už poznáte. Post najväčšieho dinosaurieho hajzlíka zaujal gigantický Spinosaurus, ktorý to dal T-Rexovi patrične vyžrať. Opäť sa objavili aj Velociraptory, inteligentnejšie a nebezpečnejšie ako kedykoľvek predtým. Hoci film mal rovnaký rating ako tie pred ním, miera brutality a násilných výčinov pravekých obyvateľov ostrova bola o čosi vyššia. Predlohou pre snímku tentokrát nebol žiaden z Crichtonovych románov, no v niektorých veciach sa autori inšpirovali. V prvej knihe sa Alan Grant s Hammondovými vnúčatami plavili po rieke, kde ich ohrozoval t-rex a prešli aj vtáčou voliérou s nebezpečnými pteranodonmi. V tomto filme podobnú cestu absolvuje s rodinou Kirbyovcov, akurát tyrannosaura vystriedal ,,spino".

 

Kultoviny, ktoré musíte vidieť: Séria Jurassic Park

 

A potom bol pokoj. Dlho, dlho nič a zrazu sa začalo šepkať, že niekto chce opäť oživiť praveké jaštery na plátne, tak, ako to urobili genetici InGenu v prvom Spielbergovom filme série. Teórií bolo mnoho a paradoxne tá najbláznivejšia o skrotených raptoroch dostala zelenú a výsledok vôbec nedopadol tak zle, ako by sa na začiatku mohlo zdať. Colin Trevorrow priniesol solídne blokbusterové dobrodružstvo, remeselne vyšperkovanejšie ako prvé dve pokračovania, hoci jednotke sa samozrejme nevyrovnal. O Jurassic World, ktorý prišiel po prvom filme s dvadsaťdva-ročným odstupom, sme už popísali množstvo riadkov a je zbytočné sa k jeho popisu vracať. Enormný celosvetový zárobok štúdiu vyšliapal cestu možným sequelom, ktoré sú už potvrdené.

 

O ďalšie pokračovanie sa však Trevorrow ako režisér už nepostará. Spolu s Derekom Conollym ale pripravia scenár a na plátno sa opäť vrátia Chris Pratt a Bryce Dallas Howard ako ústredná dvojica. Colin však prezradil, že tentokrát by sme stredoamerické ostrovy mali opustiť nadobro a načrtol možnosť príbehu, ktorý pojednáva o priemyselnom klonovaní dinosaurov, čo by bolo nosným motívom pre ďalšie pokračovania. Všetko je však ešte v štádiu príprav a je otázne, ako sa k celému tomuto nápadu postavia. Ja osobne som veľmi zvedavý, lebo, hoci sa mi Jurassic World celkom páčil, štyri filmy odohrávajúce sa na podobných ostrovoch v prostredí chystaného, zdevastovaného či novootvoreného parku by už hádam aj stačili. Samozrejme, že s každým ďalším pokračovaním sa odkláňame čoraz viac a viac od základnej idey a charakteru prvého filmu, no ten je jedinečný a navždy aj ostane.

 

Kultoviny, ktoré musíte vidieť: Séria Jurassic Park

 

Otázne je, či sa ešte tvorcom nových snímok podarí podobný fenomenálny zásek, alebo sa budú brodiť v bažine priemernosti a nápadovej sterilite. Jurassic World ukázal, že potenciál tu je. Všetko ostatné je vo hviezdach. Ako sa nechal Colin nedávno počuť, tému chcú použiť ako odrazový mostík pre príbeh o našom vzťahu so zvieratami vo všeobecnosti a o celkovej dynamike vytvorenej práve objavom ich znovuoživenia. Čo z toho vyplýva? Dočkáme sa ekologickej katastrofy obludných rozmerov alebo opäť komorného thrilleru, kde bude pár neštastníkov bojovať o život a utekať pred druhohornými potvorkami? Máte vy nejaké nápady alebo predstavy, akým smerom by sa mohla séria uberať? Ak áno, sem s nimi!

Ktorú sériu máme rozobrať nabudúce?
Matrix
342 hlasov
Filmy zo Stredozeme
425 hlasov
Terminátor sága
234 hlasov
Ohodnoť článok
3
Zdroj: csfd, imdb, boxofficemojo