Roads? Where we're going, we don't need roads."

 

21. Október 2015. Pre obyčajného človeka ničím výnimočný dátum. Filmový fanúšik však zbystrí pozornosť. To je ten deň do ktorého cestovali na lietajúcom DeLoreane, prerobenom na stroj času, Marty a Doktor Brown . Reč je samozrejme o druhej časti legendárnej trilógie Roberta Zemeckisa, režiséra klasík ako Forrest Gump, Smrť jej pristane, Stroskotanec alebo aktuálneho Na lane. Jeho Návrat do budúcnosti (Back to the Future) je stále živou klasikou, pravidelne sa objavuje v rebríčkoch najlepších sérií a patrí základným pilierom modernej kinematografie, takže je ideálny čas sa na ňu pozrieť trochu podrobnejšie.

 

Kultoviny, ktoré musíte vidieť: Návrat do budúcnosti

 

Jej prvým krokom bol moment, keď začínajúci scenárista Bob Gale študoval, ako by sa správal k svojim rodičom, keby boli v rovnakom veku. S týmto nápadom sa zdôveril svojmu kamarátovi Robertovi Zemeckisovi a začali spoločne pripravovať scenár. Dopísať sa im ho podarilo v roku 1980 po dokončení ich druhého spoločného filmu Used Cars. Záujem o produkciu prejavil sám Steven Spielberg, pre ktorého Gale so Zemeckisom napísali jeho prepadák 1941. Mal však jednu podmienku. Zemeckis musí natočiť komerčný hit. V tej dobe mal totiž scenáristický tandem povesť autorov, ktorí točia dobré filmy, ale málokto na ne chodí. Rovnaký osud a odozva totiž postihli ich spoločný debut o šialenstve ohľadom The Beatles s názvom I Wanna Hold your Hand (ktorý veľmi odporúčam) aj spomínané Ojazdené autá. No hneď nasledujúci projekt sa stal veľkým úspechom. Zemeckisova dobrodružná komédia Honba za diamantom s Michaelom Douglasom, KathleeneTurner a Danny DeVitom bol hit a presvedčil producentov, aby dali Návratu do budúcnosti zelenú. Ešte pred natáčaním však bolo potrebné upraviť scenár, ktorý miestami pôsobil dosť bizarne. Napríklad Doc Brown nemal psa ale opicu, pôvodný stroj času bola chladnička a takisto bolo potlačené prílišné sexuálne iskrenie s matkou. Skutočné problémy však nastali s castingom.

 

Pôvodne zamýšľaný Michael J. Fox bol zmluvne viazaný pri seriály Rodinné putá a musel byť nahradený Ericom Stoltzom (Lance z Pulp Fiction). Po 4 týždňoch natáčania sa však zistilo, že to nebol dobrý krok. Štúdio Universal spravilo dohodu s televíznou produkciou, aby nový predstaviteľ Martyho mohol pracovať aspoň po večeroch a počas víkendov. Stoltz bol vyhodený a všetok materiál s hlavným hrdinom sa musel natáčať nanovo. Muselo to byť ťažké rozhodnutie. Výsledok však ukázal, že správne.

 

 

Podobne kuriózna situácia sa stala pri angažovaní hudobného skladateľa. Producentovi Spielbergovi sa nepáčila hudba Alana Silvestriho (Predator, Van Helsing) k Honbe za diamantom a nechcel, aby ju skladal on. Predstavoval si niečo v štýle svojho obľúbenca Johna Williamsa. Režisér svojho skladateľa tajne poprosil, aby zložil bez vedomia vrchnosti hlavný motív, ktorý použil do prvého zostrihu. Všetci z neho boli nadšení a zadanie znelo spraviť niečo podobné. Až po svojich nadšených reakciách sa producenti dozvedeli, že je to už hudba zložená priamo pre film. Silvestri následne dostal možnosť zložiť kompletný soundtrack.

 

Kultoviny, ktoré musíte vidieť: Návrat do budúcnosti

 

Dej hovorí o tom, ako sa teenager Marty McFly (Michael J. Fox) pomocou stroja času, ktorý vymyslel jeho priateľ a vedec Doktor Emmet Brown (Christopher Lloyd) dostane do roku 1955. Náhodou narazí na svojich rodičov a prekazí im ich prvú schôdzku. Teraz ich musí dať dohromady, vyriešiť problém, ako sa vrátiť späť do svojho času a len tak mimochodom vymyslieť Rock and Roll. Iróniou je, že slávna scéna hrania na gitare bola pôvodne vystrihnutá a vrátená do filmu na poslednú chvíľu. Ako jediná totiž vo filme neposúvala dej. Obavy však boli zbytočné. Okamžite po premiére sa táto sci-fi komédia stala miláčikom publika. Chytľavý príbeh, Nádherná retro atmosféra 50. rokov, vynikajúce herecké výkony všetkých predstaviteľov a jedno z najlepšie vygradovaných finále v histórii filmu očarovalo každého. Bolo tu sci-fi pre chlapcov, romantika pre dievčatá a humor pre každého. Návrat do budúcnosti sa stal obrovským hitom (celosvetovo vyše 380 miliónov dolárov), najúspešnejší filmom roku v amerických kinách (210 miliónov) a popkultúrnym fenoménom. Získal Oscara za strih zvukových efektov a ďalšie tri nominácie vrátane najlepšieho pôvodného scenára. Ten je doteraz na amerických filmových školách uvádzaný ako príklad dokonalého počinu.

 

Kultoviny, ktoré musíte vidieť: Návrat do budúcnosti

 

Pokračovanie bolo otázkou času, aj keď sa pred úspechom jednotky nič také neplánovalo. Diváci si naň však museli počkať dlhé 4 roky. Dôvodom bolo komplikované natáčanie nasledujúceho režisérovho filmu, takisto už teraz kultovej Falošnej hry s králikom Rogerom. Paradoxom je, že pri jednej z najpreviazanejších sérií sa nepočítalo s pokračovaním. Titulok ... to be Continued zo záveru prvého dielu bol pridaný až pri uvedení na videokazetách. Zo záverečného vtipu s lietajúcim autom a problémami s deťmi sa tak stal cliffhanger a základ pre pokračovania. Na základe mimoriadneho úspechu jednotky sa totiž rozhodlo v rámci ušetrenia financií natočiť nasledujúce dva diely spoločne. To, čo je v súčasnosti samozrejmosťou, bol koncom 80. rokov minulého storočia nevídaný a odvážny krok. Problémom však boli opäť herci.

 

Predstaviteľ otca Crispin Glover mal príliš vysoké požiadavky na honorár a Claudia Wells (Martyho priateľka Jennifer) nebola k dispozícii. Prvá vec sa vyriešila vyškrtnutím postavy (práve preto je celý čas v budúcnosti George McFly mŕtvy) a druhá preobsadením herečkou Elizabeth Shue (celý epilóg prvého dielu, ktorý funguje ako prológ ku dvojke sa tak musel natáčať nanovo s novou herečkou). S postavou Jennifer však bol problém nielen pri castingu, ale hlavne pri tvorbe scenára. Zemeckis tvrdí, že keby tušil, že film bude mať pokračovanie, tak v závere by ju do lietajúceho DeLoreanu neposadil. Riešenie bolo nakoniec elegantné a diváci jej trochu kostrbaté vyraďovanie z deja (uspanie Docom Brownom, šok so stretnutia samej so sebou) nepostrehli. A nevšimli si to hlavne kvôli tomu, že takisto prostredný diel tejto trilógie je kráľovskou zábavou.

 

Kultoviny, ktoré musíte vidieť: Návrat do budúcnosti

 

Spoločná cesta Martyho a Doktora Browna do roku 2015, späť do alternatívnej reality 1985 a následne opäť do roku 1955 je príkladom, ako by mali vyzerať pokračovania. To, čo sa stratilo pri originalite námetu je vynahradené obrovským kvantom nápadov. Celý svet budúcnosti je nabitý množstvom nápaditých maličkostí, ktoré sa okamžite stali kultom. Z najznámejších spomeňme samozaväzovacie tenisky, vetrovku s úpravou veľkosti, lietajúce skateboardy zvané hoverboardy alebo premiéru filmu Čeľuste 19 od skutočného syna Stevena Spielberga Maxa. Ale je toho oveľa viac a aj po rokoch v každej scéne stále dokážem žasnúť nad neuveriteľnou kreativitou tvorcov. Celá táto nádherná popcornová jazda dokáže baviť počas celej svojej stopáže nielen spomenutými vychytávkami, ale takisto (a to v prvom rade) príbehom.

 

Hromada časových paradoxov alebo finále svojho predchodcu z inej perspektívy končiace, tentoraz už zámerným cliffhangerom, sú nezabudnuteľné. Film znamenal takisto trikový pokrok. Ako jeden z prvých využil systém pre motion control Vista Glide, ktorý sa používa k dosadeniu jedného herca viackrát do záberu pri identickom pohybe kamery. Jeho najevidentnejšie využitie je pri scéne večere, kde je Michael J. Fox hneď v troch podobách. Ako zostarnutý Marty, jeho syn a dokonca jeho dcéra. Úspech snímky aj spokojnosť fanúšikov boli opäť veľmi veľké, aj keď nie tak obrovské, ako v prípade prvého dobrodružstva. Kultový status má však vďaka ceste do budúcnosti, kvôli ktorej si tieto skvosty pripomíname tento diel ešte väčší. Medzinárodné tržby prekonali v silnej konkurencii tretieho Indiana Jonesa alebo Burtonovho Batmana číslom 330 miliónov dolárov, film bol nominovaný na Oscara za vizuálne efekty a povyhrával množstvo festivalov venujúcich sa vedecko-fantastickému žánru. Popularitu série potvrdzujú takisto falošné reklamné spoty na produkty, ktoré boli videné v prostrednej časti trilógie. Všetky boli vytvorené pri príležitosti dňa do ktorého Marty s Doktorom prilietajú. 

 

                                                                               Reklama na Hoverboard.  

 

                                                                           Reklama na tenisky Niké.

 

                                                                              Teaser na Čeľuste 19. 

 

Záver trilógie, ktorý bol nadmieru očakávaný celou filmovou obcou sa stal nakoniec miernym sklamaním. Cesta na divoký západ roku 1885 je najtendenčnejším a najmenej vydareným kúskom zo slávnej  trojice. Ukázalo sa, že Zemeckis s Galom si väčšinu nápadov už vyplytvali a iba recyklujú. To, čo v dvojke pôsobilo ako svieža hra s originálom budí dojem vykrádania a únavu materiálu. V žiadnom prípade však nejde o priemerný film. Zasadenie do westernového prostredia funguje výborne, aj herci sú opäť dokonalí. A aj v niektorých jednotlivostiach je trojka opäť úžasná. Využitie mena Clinta Eastwooda, Jacksonov moonwalk alebo citácie peciek Sergia Leoneho - Vtedy na západe a Pre hrsť dolárov patria ku klasike. Stratilo sa však čaro nevideného. Komerčný úspech nebol s prihliadnutím  na pomery série takisto ohromujúci.  87 miliónov z amerického trhu a 244 miliónov celkovo muselo producentov sklamať. No stále ide o výborný film a dôstojné ukončenie jednej z najslávnejších a najlepších sérií nielen 80. rokov. 

 

Kultoviny, ktoré musíte vidieť: Návrat do budúcnosti

 

Milióny fanúšikov po celom svete dnes čaká veľké množstvo akcií a je potešujúce, že takisto slovenský fanclub neostane ochudobnený. Dnes o 19:28 sa tak v ruine Nemeckého veslárskeho klubu pri Viedenskej ceste v Bratislave dočkáme akcie zameranej práve na druhú časť trilógie. 

 

                                                     Ktorý diel máte najradšej a prečo, môžete rozobrať v diskusii. 

Ohodnoť článok
5