Filmy

10 najlepšch filmov o cestovaní v čase, ktoré vám dokonalo zamotajú hlavu

Cestovanie v čase nie je iba o Back to the Future. Pozrite sa s nami na desiatku zaujímavých filmov, kde hrá táto sci-fi téma prím.

5. november 2015, 20:11
zdroj: Newmarket
5. november 2015, 20:11

Ako už názov článku napovedá, rozhodli sme sa zostaviť rebríček najlepších filmov, ktorých hlavnou témou je cestovanie v čase. Filmov, ktoré sa úplne alebo len sčasti opierajú o tematiku cestovania v čase je naozaj mnoho a pri zostavovaní rebríčka sme sa poriadne zapotili. Tentokrát sme sa rozhodli vynechať mainstreamové kultové záležitosti, ako je séria Back To The Future či Terminátor, aby sme vám predstavili desiatku filmov, kde hrá cestovanie v čase prvé husle. Nájdete tu menej známe filmy, čistokrvné sci-fi, komédie či dokonca romantický film a nezabudli sme ani na rokmi overené klasiky, ktoré stoja na princípoch cestovania v čase, časových paradoxoch, paralelných rovinách, rôznych plynutiach času a mnohom inom. Je nám jasné, že nie každému voňajú filmy typu „čím zložitejšie, tým lepšie", a preto v rebríčku nájdete aj menej náročné filmy, pri ktorých už je možné „vypnúť" a oddýchnuť si. Ide o rebríček, takže na prvom mieste čakajte absolútny top, na ktorom sme sa zhodli.

 

10. About Time (2013, réžia R. Curtis)

Začnime trochu netradične. To, že cestovanie v čase nie je devízou len science-fiction filmov, dokazuje aj romantická komédia About Time experta na podobné žánre, Richarda Curtisa. Ten nám ukáže, že cestovanie v čase môže byť využité aj na taký ušlachtilý cieľ, akým je získanie srdca vysnívanej ženy. Sympatické obsadenie na čele s Domhnallom Gleesonom (v decembri ho uvidíme v najnovších Star Wars) a Rachel McAdams (ktorá je tu krásna, zabudnite na chladnú Bezzeridesovú z True Detective) spolu s Billom Nighym vo výnimočne príjemnej úlohe vám zaručí skvelý filmový zážitok s netradičným sci-fi prvkom. Ak privriete oči nad zopár nedokonalosťami a miestami príliš idylického napredovania filmu, budete sa smiať, baviť, nostalgicky spomínať, trochu premýšlať a možno si aj poplačete.

 


9. Los Cronocrímenes/Timecrimes (2007, réžia N. Vigalondo)

Uväznení v čase, ako znie preklad tohto španielskeho filmu (niekde uvádzaného ako horor, čo však rozhodne neplatí) je výnimočným príkladom sci-fi filmu s témou cestovania v čase, pri ktorej nemusíte príliš rozmýšľať. Napriek tomu, že je príbeh relatívne komplikovaný, film vám ukáže všetko a vy zostanete po skončení bez jedinej otázky. Minimalistický scenár pojednáva o mužovi, ktorý sa omylom ocitne v stroji času a spustí reťazovú reakciu katastrof, ktoré ovplyvnia nielen jeho, ale aj jeho okolie. Film je miestami dosť predvídateľný, má ale dobrú atmosféru a jednoduchý dej, pokiaľ si teda chcete pri cestovaní v čase oddýchnuť a pobaviť sa, odporúčame vám práve Timecrimes.

 

 V traileri sú spoilery, sledujte na vlastnú zodpovednosť.

 

8. Triangle (2009, réžia Ch.Smith)
Čo ak sa vám stane, že sa objavíte na neznámom mieste, ale máte pocit, že ste tam už niekedy boli? Triangle je perfektne spracovaný príklad časovej smyčky, ktorá sa prihodí skupinke kamarátov na plachetnici. Už od samého začiatku film nenudí a rozbieha sa pomerne rýchlo. Stačí sa nechať viesť postavami (teda hlavnou hrdinkou, ktorú stvárňuje Melissa George). Čoskoro sa ich pokojný výlet na mori zmení, keď posádku zastihne búrka, loď sa prevráti a všetci sa zrazu ocitnú akoby na inom mieste. Bezvetrie, jasno, veľká loď v diaľke, ktorá môže značiť ich záchranu - to všetko sa zdá veľmi podivné. Veci sa stanú zaujímavejšími až vtedy, keď sa na loď dostanú a zdá sa byť prázdna. Nie je to však pravda - nachádza sa tam ešte niekto a nie je práve priateľský. Triangle ponúka zvraty, schizofréniu, poriadnu drámu, ktorej dopomáhajú áčkové herecké výkony (medzi ďalšími aj Liam Hemsworth, Michael Dorman, Rachael Carpani) a výborne zvládnutú réžiu. Atmosféru vám navnadí už úvodný soundtrack a ani neuveríte, ako rýchlo vám snímka ubehne pred očami. 

 


7. Looper (2012, réžia R. Johnson)
Ambiciózne sci-fi, ktoré je súčasne inteligentné, zábavné a bez väčších nelogickostí. Looper s jeho skromným rozpočtom možno nie je dokonalý a sem tam má nejakú trhlinku, na druhú stranu to zamaskovaný Joseph Gordon-Levitt, Bruce Willis, Emily Blunt a Jeff Daniels plne vynahrádzajú. Pomalší a zložitejší rozbeh zachraňuje samotný príbeh, u ktorého vôbec neviete, čo sa s ďalšou minútou stane. Pozrieme sa v ňom do pretechnizovanej budúcnosti, kde je nechať zmiznúť človeka čoraz ťažšie. Nepohodlného jedinca pošlú o 30 rokov späť v čase, kde na neho čaká looper - nájomný vrah, ktorý sa postará o telo a najbližšie tri desaťročia nikto nič netuší. Ak máte záujem vychutnať si akčné sci-fi, sledovať nápadité pohrávanie sa s časovými rovinami a rôznymi uhlami pohľadov, Looper je vaša jasná voľba.

 


6. Source Code/Zdrojový kód (2011, réžia D. Jones)

Film, od ktorého sa počas hodiny a pol neodtrhnete, nám v samotnom začiatku ukáže Jakea Gyllenhaala, ktorý sa ocitne vo vlaku oproti mladej žene, ktorú nepozná, ona však jeho áno. Nevie, ako sa tam dostal a čoskoro zisťuje, že nie je vo svojom vlastnom tele. Vo vlaku vybuchne bomba, on sa zjaví na inom mieste, kde je uväznený, a je mu povedané, že sa musí vrátiť naspäť na osem minút a zistiť o bombe, čo sa dá. Všetko prežíva znova a znova, až kým je postupne bližšie k odhaleniu páchateľa. Okrem toho sa mu však rysujú v hlave otázky, čo sa stalo s jeho reálnym telom, a prečo musí toto podstupovať. Mysteriózny thriller, ktorý vás od samotného začiatku nepustí a kde fandíte hlavnému hrdinovi až do samotného konca. Hoci je film trochu smutný, herci hrajú perfektne (Michelle Monaghan, Vera Farmiga) a o vymakanom komplexnom scenári ani nehovorím. Povinnosť pre cestovateľov v čase.

 

 

5. Edge of Tomorrow/Na hrane zajtrajška (2014, réžia D. Liman)

Prekvapivo inteligentné áčkové sci-fi s Tomom Cruiseom, ktorý sa nedopatrením dostane do armády bojujúcej s vyvinutou mimozemskou rasou. Na bojisku to má bez výcviku ťažké a behom pár minút umiera. Podarí sa mu však predtým zneškodniť Alphu - vzácnejšieho emzáka, čo mu poskytne schopnosť prežívať ten istý deň dookola. Deň čo deň umiera, ale je jedinou záchranou pre svet. Narazí na Ritu - veliteľku špeciálnych jednotiek v podaní krásnej Emily Blunt, ktorej sa už v minulosti niečo podobné stalo. Spolu musia nájsť spôsob, ako obrátiť vojnu v ich prospech. Nebudú to mať jednoduché, keďže Tom Cruise v role Billa Cagea je jediný, kto si všetko pamätá. Scénár je naozaj chytrý, prekvapivý a po technickej stránke film funguje perfektne. Hrá sa s divákom a ak máte radi mix akcie a inteligentnej drámy, je to to pravé.

 


4. Groundhog Day/Na hromnice o den více (1993, réžia H. Ramis)

Nezabudli sme ani na populárnu komédiu s Billom Murrayom a Andie McDowell, v ktorej sa ufrflaný reportér Phil Connors dostane do tajomnej časovej slučky a začne prežívať ten istý deň stále dokola. Z cestovania časom sa tak stal skvelý podklad na vtipné situácie, ktorých je vo filme neúrekom. Herec Bill Murray, ktorý je vtipný aj keď nič nerobí, je ideálnym predstaviteľom titulnej postavy, ktorej fandíme vo všetkých momentoch filmu, aj keď je otravná a egoistická. Výborne natočený film ponúka inteligentný scenár a v tej dobe originálnu zápletku, príjemnú romantickú líniu a sympatických hercov. Feel good film do každého počasia a jeden z mála sci-fi filmov, ktoré vám odporúčame pozerať s priateľom či priateľkou.

 

 

3. The Butterfly Effect/Osudový dotyk (2004, réžia J. M. Gruber, E. Bress)

Tu už jemne pritvrdíme. Desivá atmosféra, výborná réžia a zaujímavý príbeh robia z populárneho The Butterfly Effect jedinečný filmový zážitok, ktorý vás nenechá vydýchnuť. Celý príbeh, poskladaný z niekoľkých dejových línii, sa nesie v strhujúcom tempe a dá nám ochutnať nepríjemný pocit o tom, ako každá drobnosť môže, aj nemusí ovplyvniť chod života a očakávaný výsledok môže nakoniec vyzerať úplne inak, ako by hlavný hrdina (Ashton Kutcher), so schopnosťami putovať v čase, čakal. Ak máte chuť dať trochu zabrať svojim mozgovým závitom, tajuplná atmosféra podporená krásnym mysterióznym a emotívnym soundtrackom vám sprostredkujú pôsobivý a dojímavý zážitok.

 


2. Predestination (2014, réžia M. Spierig, P. Spierig)

Milovnící vedecko-fantastickej tematiky pri tomto filme uspokoja všetky svoje chúťky a rozhodne nájdu dôvod, nad čím rozmýšľať aj dlhšiu dobu po skončení filmu. V tomto prípade to je zaujímavo zobrazený časovo - príčínný paradox, ktorý je alfou a omegou celého filmu. O úvod do sveta časových paradoxov a následné prevedenie do praxe sa postará ostrieľaný Ethan Hawke v role tajného agenta, ktorého čaká zložitá séria ciest naprieč časom s cieľom zaistiť pokračovanie svojej kariéry a dopadnúť zločinca, ktorý mu uniká v čase. Film sa opiera o reálny princíp, ktorý rieši problémy s možným cestovaním v čase (pre zvedavcov, konkrétne ide o Novikov princíp sebestačnosti). Pohodový rozbeh filmu vyvrcholí postupne úžasnou gradáciou a Ethan sa rozhodne postará o to, že vo finále z vás urobí tupca. Ak sa cítite na zložitejší kúsok na večer, Predestination si určite zaslúži vašu pozornosť a ak sa nenahneváte, určite by sme vás radi vyzvali, aby ste tejto snímke venovali viac než len jedno zhliadnutie.

 


1. Donnie Darko (2001, réžia R. Kelly)

Tak, a sme vo finále - Donnie Darko, takmer povinná záležitosť pre všetkých, ktorí radi zapájajú svoje mozgové závity. Tajomná, psychadelická a miestami hororová snímka, ktorá na pochopenie naozaj nie je jednoduchá. V hlavnej úlohe sa predstavil mladý Jake Gyllenhaal, ktorý bude s postavou Donnieho Darka a ikonickým králikom spojený asi až do konca života. Obsadenie filmu dopĺňajú Maggie Gyllenhaal, Patrick Swayze, mladý Seth Rogen, Jena Malone a Drew Barrymore. Film, ktorý sa dnes už radí medzi kultové, vás zavedie do ideálneho amerického mestečka, kde sa pozrieme na to, ako stredoškolák Donnie zaháňa svoje problémy pomocou tabletiek na upokojenie. Keď sa na to jedného dňa vykašle, navštívi ho králik Frank a posunie mu infomáciu o konci sveta, ktorý má prísť za 28 dní. Zápletka hodná psychiatrie, že? Áno, a o tomto to presne je! Od tohto momentu sa spustí séria podivných udalostí, ktoré vám, samozrejme, nebudeme prezrádzať.

 

Film pracuje s mysterióznymi prvkami, časopriestorovými paradoxmi a nevyjasnenou rovinou rozprávania. Je to skutočnosť? Sen? Halucinácia? Pri tejto snímke si nie sme úplne istí, či nás k opakovanému pozretiu donútila chuť pochovať všetky naše otázky, nutkanie pochopiť celý príbeh a vyvodiť si jednoznačný záver (ktorý podla režiséra neexistuje), alebo to bola celková kombinácia napätia, mystiky, hereckých výkonov a dychberúcej atmosféry, ktorou Donnie Darko ako celok priam preteká. Toto je jednoducho presne ten druh filmu, ktorý si chce človek pustiť znova a znova, aby sa presvedčil, že mu nič neuniklo a všetko do seba zapadá tak, ako má.

 


Bonus: Primer/Vynález (2004, réžia S. Carruth)

Ako bonus pre vás máme skutočný filmový oriešok. Že môže byť cestovanie v čase poriadne komplikované, vám dokáže autorský nízkorozpočtový film režiséra, scenáristu a herca Shauna Carrutha, Primer. V ňom sa štvorica kamarátov po nociach v garáži dopracuje ku konštrukcii prístroja, ktorý má kontrolovať a opravovať omyly. Má však nepríjemný vedľajší účinok. Časové paradoxy, kauzalita, cestovanie časom, niekoľko dejových liniek a vám sa zrazu poriadne zamotá hlava. Film pre najnáročnejšieho diváka, s ktorým majú problém aj ostrielaní fajnšmekri, si vyžaduje obrovskú dávku pozornosti, trpezlivosti a pochopenia, pričom vám garantujeme, že takmer všetko je v ňom komplikovanejšie, než sa na prvý pohľad zdá.

 

 

 

Do rebríčka sa tesne nedostali snímky Deja Vu, Cloud Atlas, Mr. Nobody, 12 Monkeys, Interstellar, The Jacket, Frequency či Midnight in Paris, v ktorých, napriek tomu, že ide o vynikajúce filmy, nehrá cestovanie v čase tú najdôležitejšiu úlohu. Napriek tomu vám ich taktiež odporúčame a pokiaľ máte vlastné tipy na filmy, ktoré vám v rebríčku chýbajú, napíšte nám ich do komentárov.

Ktorý z filmov o cestovaní je váš najobľúbenejší?
About Time
137 hlasov
Timecrimes
13 hlasov
Triangle
28 hlasov
Looper
124 hlasov
Source Code
250 hlasov
Edge of Tomorrow
876 hlasov
Groundhog Day
92 hlasov
The Butterfly Effect
407 hlasov
Predestination
325 hlasov
Donnie Darko
532 hlasov
Primer
62 hlasov
Vyjadri svoj názor na článok
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Odpad! Menej takýchto článkov
Super! Viac takýchto článkov
Povedz nám, prečo sa ti článok nepáči:
Ďakujeme za tvoj názor!
Pomáha nám a autorom pri skvalitňovaní obsahu na stránke.