Tento týždeň sa v bratislavských kinách Lumière a Film Europe uskutoční 9. ročník Filmového Festivalu Inakosti. Festival zacielený na filmy o LGBT komunite prinesie množstvo zaujímavých snímok, vrátane noviniek ako Láska Gaspara NoéEjzenštejn v Guanajuate Petra GreenawayaNová priateľka Françoisa Ozona, Motýle Petera Stricklanda či Pride Matthewa Warchusa. Premietnuté budú ale tiež reštaurované filmy významného britského režiséra Dereka Jarmana a nebude chýbať ani zaujímavý sprievodný program v podobe diskusií, výstavy či afterpárty. V programe bude zaradených i niekoľko slovenských projektov. 

 

Domácu tvorbu uvidia diváci a diváčky Filmového festivalu inakosti, ktorého deviaty ročník bude od 21. do 25. októbra v Bratislave. Projekcie o živote LGBT ľudí budú bežať v troch kinosálach Kina Lumiѐre a v Kine Film Europe. Premiéru na festivale bude mať snímka Adamovom rúchu od nádejného slovenského režiséra Martina Veliča. Film o krehkosti vzťahov, hľadaní a strácaní dôvery uvedú jeho tvorcovia vo štvrtok 22. 10. „Je to do veľkej miery moja osobná spoveď. Scenár som písal, keď som sa vyrovnával s rozchodom. Od napísania scenára po nakrúcanie však ubehlo viac času, čiže už som vedel k téme pristúpiť s chladnou hlavou a istými momentmi tiež odkázať, aby sme sa nebrali príliš vážne. Verím, že toto moje rozprávanie o ľúbení aj neľúbení bude pre publikum zaujímavé“, uviedol režisér Martin Velič.

 

Slovenské filmy na festivale Inakosti zaujmú aj témami o gayoch či lesbičkách

 

Vzťah lesbického páru mapuje slovenský dokument Família – Manželky od režiséra Tomáša Viteka. „Cyklus Família sa venuje rodinám, ktoré majú predovšetkým inšpirovať. Majú svoj príbeh, svoj pohlaď na svet a na problémy, ktorým musia čeliť. Z tohto hľadiska ani Manželky neboli výnimkou,“ komentoval režisér. Nápad nakrútiť príbeh lesbického páru dostali tvorcovia pred dvomi rokmi. Trvalo im však dlho, kým sa im podarilo nájsť ženy, ktoré by boli ochotné rozprávať o svojom vzťahu. „Mnohé sa báli, ako sa s tým vyrovná širšia rodina, ktorej sa s orientáciou nezdôverili. Slovensko je konzervatívna krajina, čo v mnohom nie je na škodu, ale prijať inakosť akéhokoľvek druhu nestojí na krajine, ale na jednotlivcoch. Napokon sa nám podarilo nájsť pár, hoci národnostne zmiešaný, ktorý sa s nami chcel so svojím príbehom podeliť. Je to pohľad na rodinu z iného uhla pohľadu,“ osvetlil Vitek.

 

Situáciu LGBTI ľudí na Slovensku diváci a diváčky lepšie pochopia aj vďaka česko-islandskému dokumentu Queer Fish (r. Elísabet Elma, Líndal Guðrúnardóttir), ktorý ukazuje, aké tragické môžu byť dôsledky homofóbie. Táto dokumentárna skica sa citlivo vyjadruje k medializovanému prípadu smrti synovca českej moderátorky Ester Janečkovej. Začiatkom roka 2014 si štrnásťročný Filip vzal svoj život pre homofóbiu, s ktorou bol často konfrontovaný.

 

 

Osudy LGBT ľudí žijúcich na Slovensku spracúva aj jedno zo sprievodných podujatí – výstava Záznam o tichu, ktorú pripravilo divadlo NoMantinels. V galérii Nadácie otvorenej spoločnosti si môžu návštevníčky a návštevníci pozrieť do 1. novembra fotografie Moniky Pascoe Mikyškovej. Zábery vznikli v domácnostiach gayov a lesbičiek, s ktorými robila umelkyňa rozhovory pre svoju knihu. „Ako heterosexuálna žena, ktorej množstvo kamarátov sú gayovia, som občas rozmýšľala, ako priblížiť a autenticky opísať ich svet pre tých, ktorí z rôznych dôvodov živia v sebe predsudky a opovrhovanie,“ vysvetlila okolnosti vzniku výstavy autorka.

 

Predpredaj lístkov na Filmový festival inakosti beží v sieti Ticketportal. Projekcie budú mať možnosť vidieť diváci a diváčky v novembri v ďalších slovenských mestách. Viac o festivale na www.ffi.sk.

Ohodnoť článok
1
Zdroj: FFI