Chcem pokračovať v práci s tými najlepšími, napredovať a byť lepším hercom zakaždým, keď sa do niečoho vrhnem.

 

Kanaďan Taylor Kitsch síce nie je filmovému či seriálovému publiku úplne neznámy, medzi mužskými hercami však bez akýchkoľvek problémov nájdeme aj veľké množstvo oveľa zvučnejších, slávnejších a úspešnejších mien. Keďže tento 34-ročný chlapík neoslavuje žiadny sviatok či nejakú inú, významnejšiu udalosť, tak sa možno pýtate, čím si teda zaslúžil samostatný priestor v dnešnom článku o osobnostiach. A odpoveď je celkom jednoduchá. To obdobie Kitschovho života, ktoré sa odohrávalo ešte pred samotným začiatkom jeho hereckej kariéry, je totiž nesmierne zaujímavé a my sme si ho proste nemohli nechať iba pre seba.

 

Začnime však pekne po poriadku. Taylor sa narodil 8. apríla 1981 v meste Kelowna, nachádzajúcom sa v Britskej Kolumbii, najzápadnejšej kanadskej provincii. Jeho matka, Susan Green, bola členkou výboru pre distribúciu alkoholických nápojov a otec, Drew Kitsch, pracoval v stavebníctve. Keď sa rodičia rozviedli, ostal spolu so svojimi dvoma staršími bratmi, Brodym a Damanom, v opatere matky, ktorá ich všetkých vychovávala v parku mobilných domov vo Vancouveri. O početnosti jeho rodiny svedčí aj skutočnosť, že má z matkinej strany ďalších súrodencov, dve nevlastné mladšie sestry, Shelby a Haley.

 

Taylor Kitsch: Od talentovaného športovca cez drsný život na ulici až k bránam Hollywoodu

Taylor Kitsch a Minka Kelly v seriáli Friday Night Lights (2006 - 2011)

 

Ako väčšina kanadských chlapcov, aj Kitsch sníval o tom, že by sa jedného dňa mohol stať profesionálnym hokejovým hráčom. Preto sa začal venovať tomuto športu už vo veku troch rokov, do svojej dvadsiatky trávil na ľadovej ploche každý jeden deň, tvrdo na sebe pracoval a dotiahol to až do BCHL (British Columbia Hockey League), kde hral za juniorský tím Langley Hornets. Sľubná kariéra hokejistu však zhasla až príliš náhle. Taylor totiž utrpel zranenie kolena, ktoré mu, žiaľ, nedovolilo v tomto smere ďalej pokračovať. V roku 2002 sa teda presťahoval k bratovi do New Yorku a začal študovať herectvo.

 

Potreboval však nejaký príjem. Pristúpil preto na ponuku modelingu, ktorú dostal ešte počas života v kanadskom Vancouveri, kde ho na ulici zastavil jeden veľmi neoblomný agent. Taylor bol totiž spočiatku absolútne proti, lenže pán z modelingovej agentúry sa nenechal len tak jednoducho odbiť, trval na svojom a nakoniec aj dostal, čo chcel. Po príchode do New Yorku tak Kitsch podpísal zmluvu s agentúrou IMG a začal sa objavovať v niekoľkých kampaniach, vrátane tých pre značky Abercrombie & Fitch či Diesel. Táto studňa však časom vyschla a nasledovalo tak pravdepodobne to najťažšie a najhoršie obdobie v jeho živote.

 

Keďže mu skončila doba platnosti víza a nebol ani vlastníkom Zelenej karty, nemohol si nájsť žiadnu prácu. Zo svojich posledných úspor sa dokázal uživiť iba na dva týždne a keď nakoniec vyčerpal úplne všetky prostriedky, prišiel aj o byt. Na niekoľko mesiacov ho však prichýlil kamarát, u ktorého mohol prespával na podlahe. Po tomto období sa mu síce podarilo zohnať ďalšie bývanie, no kvôli vypršaniu, resp. absencii vyššie spomínaných dokladov sa musel uspokojiť so životom bez elektriny. Priateľka Kitschovho známeho mu teda podarovala nejaké sviečky a požičala aj jeden nafukovací matrac, aby vôbec mal na čom spať. Takže okrem týchto vecí a jedného hrnca na varenie, ktorý ukradol z garážového výpredaja, nemal doma vôbec nič.

 

Taylor Kitsch: Od talentovaného športovca cez drsný život na ulici až k bránam Hollywoodu

Taylor Kitsch vo filme John Carter (2012)

 

Taylor to však s platením nájmu dlho nevydržal, po pár mesiacoch bol donútený vysťahovať sa a stal sa z neho doslova bezdomovec. Cez deň síce mohol zotrvať u kamoša, s príchodom noci však odchádzal do metra, kde prespával v jednom z vozňov. Tam zostával tak dlho, ako to len bolo možné, no väčšinou sa mu to podarilo až do skorého rána. Keď vstal, smerovali jeho kroky do posilňovne, kde si mohol dopriať sprchu. Po týchto nešťastných skúsenostiach sa následne rozhodol, že vyskúša šťastie v Los Angeles. Tam začal navštevovať kurz výživy, získal certifikát a nakoniec sa z neho stal nielen osobný tréner, ale aj odborník na výživu, teda tzv. nutricionista.

 

Kitsch bol stále bez peňazí a ako osobný tréner nemal žiadnych klientov. Získaval ich preto takým spôsobom, že sa vkrádal do rôznych telocviční roztrúsených po L.A., kde oslovoval potenciálnych zákazníkov. Ďalší problém však predstavovala skutočnosť, že jeho život bez poriadneho domova pokračoval aj naďalej. Po štyroch mesiacoch bývania v malom, ledva fungujúcom autíčku si Taylor nakoniec uvedomil, že sa jeho situácia nijako výraznejšie nezlepšuje. Opustil teda americkú pôdu a vydal sa s hlavou v smútku späť do kanadského Vancouveru.

 

Od jeho návratu ubehol jeden rok a zrazu sa udialo niečo, v čo už asi vôbec nedúfal. Na študenta herectva sa totiž po rokoch trápenia konečne usmialo šťastie. Zúčastnil sa niekoľkých filmových konkurzov, ktoré mu zabezpečili úlohy vo filmoch ako Snakes On A Plane, John Tucker Must Die či The Covenant, kde zvládol všetky kaskadérske scény úplne sám. Aj keď išlo iba o nevýrazné a priemerné počiny, Kitsch mal za sebou prvé skúsenosti a vo vrecku zmluvu so známou produkčnou spoločnosťou s názvom Untitled Entertainment. Tá, mimochodom, zastrešuje také osobnosti, akými sú okrem mnohých iných napríklad aj Madonna, Ashton Kutcher, Jeremy Renner a Elizabeth Banks.

 

Taylor Kitsch: Od talentovaného športovca cez drsný život na ulici až k bránam Hollywoodu

Taylor Kitsch vo filme Battleship (2012)

 

Taylor si vo svojich hereckých začiatkoch vyskúšal aj účinkovanie v televíznych projektoch. V menších rolách sa totiž objavil v seriáloch Godiva's a Kyle XY, no veľký zlom prišiel až s postavou hráča amerického futbalu, Timom Rigginsom, ktorého stvárnil v seriálovej adaptácii rovnomennej športovej drámy Friday Night Lights, kde sa udržal až do samotného konca v roku 2011. Ako mutant Gambit sa divákom predstavil v snímke X-Men Origins: Wolverine a vidieť sme ho mohli aj v dráme The Bang Bang Club, kvôli ktorej dokázal za dva mesiace schudnúť viac ako pätnásť kíl.

 

Pravdepodobne najväčšiu slávu však Kitsch zažil až v roku 2012, kedy premiérovali hneď tri filmy, v ktorých získal hlavnú úlohu. Konkrétne išlo o dobrodružné sci-fi John Carter, akčný blockbuster Battleship a nakoniec o podarený krimi thriller Savages. Na striebornom plátne sa naposledy ukázal v komédii The Grand Seduction a tiež v životopisnej vojnovej dráme Lone Survivor, v ktorej si strihol dôstojníka Navy SEAL, Michaela Murphyho. Zaujímavosťou však je, že pri príprave na túto úlohu trávil Taylor veľa času s Murphyho priateľmi a kolegami, aby si poriadne osvojil nielen vojakove vodcovské schopnosti, ale aj jeho špecifický zmysel pre humor.

 

Kitscha si v roku 2013 všimla známa televízna stanica HBO, ktorá ho obsadila do svojho dramatického seriálu The Normal Heart. Ten štartoval ešte v roku 2014 a otvorene sa zaoberal problematikou AIDS. Pred niekoľkými mesiacmi sme sa konečne dočkali aj vytúženej druhej série True Detective, ktorá bola síce oproti tej prvej miernym sklamaním, myslím si však, že pri pomyslení na Taylorovu kariéru napadne väčšine z nás asi jeho posledná úloha, a teda postava Paula Woodrugha. V tomto prípade podal viac než slušný výkon.

 

Taylor Kitsch: Od talentovaného športovca cez drsný život na ulici až k bránam Hollywoodu

Taylor Kitsch a Aaron Taylor-Johnson vo filme Savages (2012)

 

Čo sa jeho súčasného života týka, funguje striedavo vo Vancouveri a Los Angeles, pričom sa v rámci možností venuje aj rôznym športovým či charitatívnym aktivitám. O Kitschových budúcich projektoch sa toho zatiaľ veľa nevie, takže nám neostáva nič iné, než čakať, kedy na povrch vyplávajú nejaké nové informácie. To by bolo z mojej strany ohľadom jeho zaujímavého životného príbehu asi všetko, takže dúfam, že sa vám článok páčil aj napriek tomu, že tohto herca možno príliš neobľubujete. V samotnom závere by som vás už iba rád poprosil, aby ste nám zanechali vaše dojmy v komentároch, prípadne nám dali vedieť, v ktorom filmovom či seriálovom počine sa vám páčil Taylorov výkon najviac.

Ohodnoť článok
10
Zdroj: edna.cz, csfd.cz, en.wikipedia.org, thedailybeast.com
Foto: static.guim.co.uk, 3.bp.blogspot.com