There Will Be Blood, alebo po slovensky Čierna krv, je dych-vyrážajúci film, ktorí mnohí veľmi dobre poznajú. Kameraman Robert Elswit (8mm, Magnolia, MI: Ghost Protocol) zaň získal Oscara, rovnako ako jeho hlavný predstaviteľ, famózny Daniel Day-Lewis. Napriek tomu sme sa rozhodli snímke režiséra Paula Thomasa Andersona (Magnolia, The Master, Inherent Vice) venovať jeden samostatný článok a predstaviť ho tej hŕstke nešťastníkov, ktorí nemali tú česť.

 

Tak dokonalý prerod hlavnej postavy z milujúceho a láskavého sympaťáka k zlomenému a polo-šialenému zlosynovi, aký môžeme vidieť v There Will Be Blood, by sme našli jedine v Breaking Bad, prípadne Krstnom otcovi. Dej sa odohráva na juhu Spojených štátov na prelome 19. a 20. storočia, v časoch ropného boomu. Daniel Plainview sa z ťažby striebra a zlata dáva na ťažbu ropy, čo je nebezpečná, no výnosná činnosť. Po smrteľnom úraze jedného z jeho kolegov si adoptuje jeho syna, ktorému dá meno H.W. Vychová ho ako vlastného a spraví z neho svojho firemného kolegu a spoločníka. Spoločne zažijú sériu nešťastných udalostí, ktoré navždy zmenia ich životy.

 

Dobová psychologická dráma There Will Be Blood ponúka desivý prerod človeka (Tip na film)

 

Film nakrútený sčasti podľa novely Oil! spisovateľa Uptona Sinclaira, zobrazuje Danielovu tŕnistú cestu k bohatstvu a moci tak realistickou a uveriteľnou formou, že vás bezpochyby šokuje a zarazí. Prerod jeho postavy je psychologickým súbojom medzi jeho morálnymi hodnotami. Film nezobrazuje iba neľahký (a nepokrvný) vzťah otca a syna, veľká jeho časť je venovaná aj novo-vzniknutým cirkvám, ktoré začali po čerstvo kolonizovanej Amerike vznikať. Veľmi dôležitú úlohu zohráva v príbehu herec Paul Dano ako mladý a zapáleny kňaz, ktorý zvádza s Danielom psychologický boj. Jeho výkon je rovnako strhujúci, ako ten Lewisov, čo dokonale podčiarkuje posledná, mrazivá scéna z filmu. Zaujímavosťou je, že Dano mal pôvodne stvárňovať inú, oveľa menej dôležitú postavu a režisér ho preobsadil až počas natáčania, kvôli čomu mal herec minimum času na prípravu a naštudovanie postavy, histórie doby a prejavu kazateľov. Napriek tomu to zvládol bravúrne.

 

Dobová psychologická dráma There Will Be Blood ponúka desivý prerod človeka (Tip na film)

 

Okrem vynikajúcich hereckých výkonov a skvelého scenára filmu dominuje aj nádherná kamera. Krásne kompozície by sa dali zarámovať, hra svetla a tieňa je kontrastná ako ropa na koži Daniela Plainviewa a na dlhé panoramatické zábery je radosť pozerať. Výnimočným je aj soundtrack, ktorý zložil člen rockovej skupiny Radiohead, Johny Greenwood. Tomu dominujú znekľudňujúce tóny dobových nástrojov a klasická hudba.

 

Ako pri každom filme, aj tu ale rozhodoval o genialite snímku jeho dirigent, režisér. Napriek dlhej stopáži sa vďaka premenlivému tempo-rytmu nenudíte, vo filme nájdete skvelé hlášky a dokonca aj humor, častokrát čierny ako sama ropa. Zhruba prvých 15 minút nepadne vo filme ani jedno slovíčko, čo osobne považujem za skvelý rozbeh a znak pravej filmárčiny. Pokiaľ ste There Will Be Blood obchádzali a máte chuť na dobovú drámu s mrazivou premenou hlavnej postavy a psychologickou vojnou medzi mladým kazateľom a cieľavedomým ropným magnátom, neváhajte. Podobné kúsky sú v kinematografii vzácnejšie ako najčiernejšia ropa. A nezabúdajte, aj krv vie byť čierna. And there will be blood.

 

Ohodnoť článok
0