Podobne ako minulý rok, aj tentoraz sme sa rozhodli pripraviť článok o nami najočakávenejších seriáloch budúceho roka. Snažili sme sa vám priniesť celkom nové projekty, ale logicky sme väčšiu pozornosť venovali práve pokračujúcim sériám, ktorých je požehnane. Nezmestilo sa sem mnoho projektov, no nezúfajte, o vaše najočakávanejšie seriály sa môžete podeliť v komentároch. Ešte predtým, než začneme, vás upozorňujem, že nejde o rebríček, ale o zoznam.

 

1. Narcos - druhá séria 

Vynikajúca dráma pod dohľadom zrejme najvhodnejšieho človeka - režiséra Jose Padilhu - o "narcotraficantes", teda obchodníkoch s drogami a predovšetkým Pablovi Escobarovi, má na rok 2016 naplánovanú druhú sériu, čo po otvorenom konci tej prvej dáva zmysel. Znakom obrovského úspechu tohto seriálu, v ktorom sledujeme dej striedavo z pohľadu amerických agentov DEA a španielsky-hovoriacich narkobarónov, bol aj fakt, že len týždeň po jeho vydaní už bola potvrdená druhá séria. V nej sa okrem Pablita Escobara vráti aj agent Javier Peña, jeho amerického kolegu a narátora Stephena Murphyho vystrieda špeciálny agent CIA Stechner, ktorého stvárni Eric Lange. Pokračovanie hitu z Netflixu môžeme očakávať niekedy v lete, prípadne na jeseň budúceho roku.

 

 

2. Preacher

Preacher je na poli komiksov celkom kultovým dielom, preto je jeho vstup na televízne obrazovky skrz AMC celkom logickým krokom. Jeden komiks z dielne DC však v nedávnej dobe na seriálovom poli pohorel (Constantine), preto je jeho úspech zatiaľ stále otáznym. V úlohe kazateľa s nadprirodzenými schopnosťami sa síce objaví talentovaný Dominic Cooper a jeho sidekicka, írskeho upíra, si zahrá Rudy z Misfits, teda Joe Gilgun, prvý trailer však príliš veľa neukázal a na epické momenty si tak budeme musieť počkať do polovice roka 2016. Uvidíme, či sa dočkáme.

 


3. Mr. Robot - druhá séria

Čo povedať k najväčšiemu prekvapeniu tohto roka? Teda, minimálne na poli seriálovej tvorby. Sam Esmail prišiel s príbehom, ktorý sa síce viac než len inšpiroval u známej Fincherovky, pretvoril ho však k obrazu svojmu, častokrát prekonávajúc spomínaný Klub... Hlavná postava stvárnená dokonalým Ramim Malekom, ktorá sa počas prvej série neraz ocitla na pokraji psychického zrútenia, nás poľahky vtiahla do svojho sveta hackovania. Na druhej sérii sa už intenzívne pracuje, pričom o tej prvej ste si mohli prečítať množstvo zaujímavých informácií v rozhovore s tvorcami a hercami tu. A mimochodom, Mr. Robot sa vráti. Nečakane.

 


4. House of Cards - štvrtá séria

Nebudeme si nič nahovárať, tretia séria House of Cards je jednoznačne najslabšou, no stále ide o perfektnú televíznu show od Netflixu, ktoré jednoducho rúbe každým rokom čoraz vyššie a vyššie. Posledná séria o Frankovi Underwoodovi dorazí na prelome zimy a jari budúceho roka, no a ja nepochybujem, že bude obrovská. Kruh sa uzavrie, no predtým bude mať musieť Frank vyriešiť veľké množstvo problémov, s ktorými mu doteraz pomáhala jeho manželka. Na dialógy a zákulisné, politické hry sa jednoducho nedá netešiť. 

 

10 seriálov, na ktoré sa v roku 2016 tešíme najviac


5. Better Call Saul - druhá séria

Spin-off Breaking Bad sa podaril na výbornú. Miestami bol síce natiahnutejší a ukecanejší, než prvá séria s Walterom, na druhej strane však vylepšil mnohé iné aspekty a neuveriteľne atmosféricky nás zaviedol do začiatkov právnika menom Jimmy McGill. Videli sme mladšie verzie niektorých milovaných postáv, boli sme svedkami množstva zvratov a úžasných momentov, no všetci aj tak netrpezlivo čakáme na objavenie sa Walta či Jesseho. V druhej sérii sa tak ale pravdepodobne nestane. Stane sa však to, že z Jimmyho sa asi definitívne stane Saul.

 

 

6. Game of Thrones - šiesta séria

Už prešlo skutočne veľa času, odkedy sme poslednýkrát zahliadli naše obľúbené postavy z Hier o tróny. Máme však za sebou päť skvelých sérií, množstvo zábavy i napätia, niekoľko skvelých šokových terapií a zopár potlačených slzičiek. Okrem množstva postáv, ktoré zostali nažive a o ktorých osude po poslednom finále stále nieje rozhodnuté, sa v šiestej sérii vrátia aj tie, ktoré sme naposledy videli ešte v roku 2014 v štvrtom pokračovaní seriálu. Predstavených nám bude aj niekoľko nových charakterov a snáď sa dočkáme aj zopár veľkolepých momentov. Zaujímavosťou je, že šiesta séria je prvou, ktorá sa natáča aj bez knižnej predlohy. Tvorcovia predbehli autora predlohy Georga R. R. Martina, a tak boli nútení adaptovať vlastné autorské scenáre, samozrejme, po odsúhlasení spisovateľom. Uvidíme, či úspešne.

 

10 seriálov, na ktoré sa v roku 2016 tešíme najviac

 

7. Vikingovia - štvrtá séria

Podobne ako Frank, ani Ragnar to nemal naposledy najľahšie. Mierne zakopol, vlastne, zakopával počas celej série, no brilantný finiš všetko vynahradil. Vikingovia rozhodne nie sú na takej úrovni ako Game of Thrones, no majú svoje kvality, ktoré zaujali aj mňa. Ak si však budú chcieť nabudúce lepšie hodnotenie, mali by zapracovať na scenári a vlastne na všetkom, čo minulú sériu spomalilo. Kto by sa ale netešil na Ragnara, jeho ratolesti a krvilačných Vikingov? Čaká nás aj bratovražedný (ďalší) a mnohé iné súboje, takže sa rozhodne vo februári oplatí venovať svoju pozornosť kanálu History.

 


8. Daredevil - druhá séria

Jeden z najlepších seriálov roka a veľké prekvapenie na poli úspešných komiksových start-upov je bezpochyby Daredevil. Od fantastického obsadenia, cez výborný scenár a skvelo napísané postavy až po temnú atmosféru a precíznu, charakteristickú filmárčinu, na prvom seriálovom Daredevilovi je toho skutočne málo, čo by sa dalo kritizovať. Druhá séria nám prinesie ďalšie dve postavy zo stránok komiksov, Punishera a Elektru v podaní Jona Bernthala, resp. Élodie Yung, ktoré určite zamiešajú s dejom a pocitmi hlavného hrdinu v podaní Charlieho Coxa. Nezabúdajme ani na výborného Wilsona Fiska alias Kingpina, Claire Temple v podaní Rosario Dawson a dvojicu Murdockových pomocníkov, Foggyho a Karen. Veliteľské opraty prejdú v očakávanej druhej sérii z rúk Drewa Goddarda a Stevena S. DeKnighta k dvojici Doug Petrie a Marco Ramirez, ktorí sa budú okrem iného takmer určite snažiť pripraviť čo najlepšiu pôdu pre The Defenders a určite aj prepojiť s filmovým svetom Avengers a seriálovým svetom Jessicy Jones, ktorej prvá (očividne taktiež výborná) séria je aktuálne vonku. Viac o druhej sérii tu. 

 


9. Ash vs Evil Dead - druhá séria

Prvá séria sympatickej homage hororom 80. a 90. rokov a seriálové pokračovanie kultovej trilógie Sama Raimiho ešte ani neskončilo, už teraz je však jasné, že pôjde o úspech, aspoň čo sa týka zábavnosti diela týka. Bruce Campbell síce zostarol, jeho Ash však dozrel ako vínko. Spolu s upílenou dvojhlavňovkou a motorovou pílou miesto ruky posiela opäť nemŕtvych do horúceho pekla, robí to však s nešikovnou noblesou, ostrým vtipom a, povedzme si pravdu, poriadne nechutným spôsobom. Litre krvi a kombinácia zlých CGI trikov s tými praktickými sú však len čerešničkou na torte tohto oddychového seriálu, pri ktorom sa viac nasmejete, než natriasete od strachu. Aj keď atmosféru to má tiež. O deji vám toho veľa povedať nevieme, istotou však bude návrat autorského tímu a hlavného protagonistu. Dočkať by sme sa toho mali koncom roka 2016.

 


10. Vinyl

Príbeh plný sexu, drog a hudobného biznisu sa bude totiž odohrávať v New Yorku počas sedemdesiatych rokov dvadsiateho storočia. Vinyl nám teda priblíži obdobie, kedy sa začali na hudobné výslnie predierať konkurencieschopné žánre, akými sú napríklad punk, disco či hip-hop. Hlavnou postavou bude Richie Finestra (Bobby Cannavale - Ant-Man, Blue Jasmine), uznávaný producent bojujúci s krízou stredného veku, ktorý sa nesnaží zachrániť iba svoju spoločnosť, ale aj svoju dušu. O scenár sa postaral Terence Winter (The Wolf of Wall Street, seriál Boardwalk Empire), ktorý bude zastávať nielen pozíciu showrunnera seriálu, ale spoločne s Martinom Scorsesem (Shutter Island, The Departed) a Mickom Jaggerom aj úlohu výkonného producenta. Určite sa máme na čo tešiť. 

 


Bonus: The Walking Dead

Minulý rok sme sem The Walking Dead nezaradili, aj kvôli tomu, že séria sa neskončila a po konci roka pokračovala. Takto to ale bude pokračovať azda donekonečna, a tak sme sa rozhodli, že najznámejší seriál o zombíkoch tentoraz spomenieme aspoň v bonusoch. The Walking Dead je výrazne kvalitatívne slabšie, než prvé série ktoréhokoľvek seriálu zo zoznamu, ktorý sme videli, je plné tupých momentov, nelogického chovania postáv a mnohých ďalších scenáristických prúserov. Avšak, sú tu skvelí herci, postavy, ku ktorým máme už vytvorený vzťah a ešte ako-tak žijúca nádej, že sa seriál dostane zo stereotypnej osy príbehu, a to je lákavé pre milióny divákov, vrátane nás. 

 

10 seriálov, na ktoré sa v roku 2016 tešíme najviac

 

Nezmestili sa sem viaceré projekty, odporúčať môžeme aj Sneaky Pete, no ak sa Netflixu zadarí, tak aj 3. sériu Black Mirror. Po nesporných kvalitách Jessicy Jones sa očakáva, že Netflix trafí do čierneho aj s Lukeom Cageom. Navyše tu máme množstvo a množstvo kvalitných seriálov, ktoré budú budúci rok pokračovať, no aj také, ktoré ešte nemajú ohlásené ďalšie série (napríklad taký The Knick). Tak, na čo sa tešíte najviac vy?

Ktorý seriál/sériu seriálu očakávaš z nášho zoznamu najviac ty?
Narcos
628 hlasov
Mr. Robot
609 hlasov
Vinyl
112 hlasov
Ash vs. Evil Dead
61 hlasov
The Walking Dead
967 hlasov
Daredevil
259 hlasov
Vikingovia
649 hlasov
Game of Thrones
2476 hlasov
Better Call Saul
185 hlasov
House of Cards
238 hlasov
Preacher
92 hlasov
Ohodnoť článok
63