Minulý mesiac sa v dňoch 7. - 14. 10. v niekoľkých českých a slovenských mestách uskutočnila prehliadka Be2Can. Názov Be2Can je zložených zo skratiek troch veľkých prestížnych festivalov v Berlíne, Benátkach a Cannes. Práve z nich pozostával výber skloňovaných a oceňovaných filmov, ktoré prehliadka priniesla divákom. Zároveň ale spĺňa i funkciu prezentácie portfólia filmov, ktoré do slovenských kín nakúpila distribučná spoločnosť FilmEurope a ktoré plánuje uviesť v najbližších mesiacoch. Niektoré z vybraných filmov už vstúpili do kín, iné sa na to ešte len chystajú. My vám prinášame výber piatich najzaujímavejších.

 

1. Saulov syn

Debut maďarského režiséra Laszla Némesa, ktorý si z Cannes odniesol Veľkú cenu poroty, je vskutku pozoruhodným pohľadom na tému holokaustu. Hlavným hrdinom je maďarský Žid Saul, ktorý je členom tzv. Sonderkommanda oddeleného od ostatných väzňov a určeného k vykonávaniu najdesivejšej práce v tábore. Uprostred organizovaného chaosu objaví telo mŕtveho chlapca, o ktorom prehlasuje, že je to jeho syn a za každú cenu sa snaží nájsť rabína a pochovať ho. Film je celkom bez hudby, využíva tiesnivý zúžený obrazový formát a kameru, ktorá sa prakticky po celý čas nepohne od Saula. Výsledkom je tak hrôzu naháňajúci realistický obraz tábora smrti, ktorý vás nenechá vydýchnuť až do záverečných titulkov (a možno ani po nich).

 

 

2. Naša malá sestra

Novinka japonského tvorcu Hirokazu Koreeda obišla v Cannes s nomináciou na Zlatú palmu. Ústrednou témou citlivého filmu o každodennosti je spolunažívanie štyroch sestier. Tie spojí dohromady smrť otca, ktorý kedysi matku s troma dcérami opustil a odišiel na vidiek. Pri príležitosti otcovho pohrebu spoznávajú svoju mladú nevlastnú sestru a navrhnú jej, aby sa nasťahovala k nim. Nádherná a emotívna snímka pripomenie filmy starých japonských majstrov. Miesto vyhrotených konfliktov a dramatických momentov jej dominuje jednoduchosť, harmónia a jemnosť, s ktorou sa zaoberá vnútornými problémami postáv.

 

 

3. Assassin

Hongkongský stredoveký príbeh si z Cannes odniesol cenu za réžiu. Žijúca legenda Chou Siao-Sien pracoval na svojom zatiaľ poslednom filme takmer 10 rokov. Vizuálne odzbrojujúci meditatívny príbeh sa sústredí okolo nájomnej vrahyne Nie Yinniang, ktorá je poverená úlohou zabiť mocného muža - svojho bratranca. Precízny umelecký film využíva prvkov bojového žánru wuxia a historických motívov, no pretvára ich v poetickú legendu. Každá scéna, rekvizita i kostým sú prepracované do najmenších detailov. Výsledkom je neodolateľná lahôdka pre náročného diváka.

 

 

4. Vtáci a ľudia

Jedno z najpozoruhodnejších diel z výberu sa dá na prvý pohľad ľahko prehliadnuť, ale rozhodne by ste ho nemali vynechať. Film režisérky a filozofky Pascale Ferran bol nominovaný v Cannes na ocenenie Un certain regard. Ide o neobvyklú magickorealistickú bájku z parížskeho letiskového komplexu, rozdelenú do dvoch častí. V prvej sledujeme amerického inžiniera, ktorý sa náhle rozhodne so všetkým skončiť - odtrhnúť sa od práce, rodiny i všetkých kontaktov. V druhej pozorujeme mladú chyžnú z hotela, ktorej sa prihodí zvláštna udalosť. Originálny príbeh vnáša do bežného života nadprirodzené prvky, oplýva inteligentným humorom a má zaujímavé posolstvo.

 

 

5. Victoria

Za svoju zatiaľ poslednú snímku si Sebastian Schipper odniesol z Berlína Strieborného medveďa za mimoriadny umelecký prínos. Nie je náhodou, že dejiskom jeho príbehu je práve Berlín. Naším sprievodcom jednou vzrušujúcou nocou je mladá čašníčka pôvodom z Madridu, Victoria, ktorá do nemeckej metropoly prišla za prácou a zábavou. Po odchode z jedného z mnohých klubov, kde zábava neustáva až do rána, stretne Sonneho a jeho partiu priateľov. Neškodná zábava sa však zmení v boj s časom a o vlastný život, keď musí Sonne a jeho priatelia pod tlakom vylúpiť banku, a spolu s Victoriou sa ocitajú na úteku pred políciou. 140-minútová intenzívna snímka na hrane tínedžerského filmu a napínavého thrileru má jednu pozoruhodnú zvláštnosť - je natočená na jediný záber bez akýchkoľvek digitálnych zásahov. Už čoskoro vám tento film odporučíme aj v samostatnom článku.

 

 

Pod čiarou zostali filmy Dheepan či Perleťový gombík, ktoré boli skôr miernym sklamaním, ale určite stoja za pozornosť. Zmieniť by sme mali i filmy, ktoré sme vidieť nestihli a mali pozitívne ohlasy: Taxi TeheránChronicMôj kráľ, Čierne duše, Hlavu horeOd Caligariho k Hitlerovi. Vy budete mať jedinečnú možnosť tieto všetky a ďalšie zhliadnuť v kinách po celom Slovensku (Saulov syn Vtáci a ľudia ale budú mať premiéru až začiatkom budúceho roka a Naša malá sestra koncom jari). A to je ponuka, ktorá sa neodmieta

Ohodnoť článok
0
Zdroj: Be2Can