Dnešný jesenný deň sa budeme venovať kariére oddnes už 31-ročnej herečky Scarlett Johansson. Spolu sa pozrieme na jej prvé herecké krôčky a samozrejme aj na to, že do filmov nebola obsadzovaná len kvôli svojej kráse, ale kvôli jej presvedčivým hereckým schopnostiam.

 

Scarlett sa narodila v New Yorku, no vďaka pôvodu jej rodičov má aj dánskych a poľských predkov. Mnoho ľudí o nej nevie, že má aj brata/dvojičku Huntera a ďalších troch súrodencov, brata Adriana, sestru Vanessu a nevlastného brata Christiana. Jej otec pracoval ako scenárista a režisér, zatiaľ čo jej mama pôsobila ako producentka. Obaja ju už od skorého veku podporovali v jej vášni pre herectvo a jej prvá úloha prišla len keď mala 8 rokov, a to v hre Sophistry s Ethanom Hawkeom. To ju len utvrdilo v jej presvedčení o tom, že sa chce tejto forme vyjadrovania naplno venovať a začala navštevovať Manhattan´s Professinal Children´s School. Tu sa už dostávame k jej filmovému debutu v dobrodružnej komédii North, po ktorom nasledovali projekty ako Just Cause a Manny & Lo. Práve posledný z nich sa považuje za prelomový bod v jej kariére, keďže to bol prvý film, v ktorom sa predstavila v hlavnej úlohe. Ide o nezávislú drámu/komédiu, v ktorej stvárnila mladšiu sestru tehotnej tínedžerky. Jej kariéru nakopla aj úloha v snímke The Horse Whisperer s Robertom Redfordom, po úspechu ktorej bola často označovaná za vychádzajúci talent Hollywoodu. Dokonca aj samotný herec podotkol, že svojou vyspelosťou predstihla svoj vek. Ešte dodám, že mnohí ste si ju možno všimli v populárnej vianočnej komédii Home Alone 3, ktorú natočila práve v tomto období.

 

Hviezdna Scarlett Johansson dávno nie je „stratená v preklade“, hravo už vyhráva súboje s hollywoodskymi hercami

Aleksa Palladino a Scarlett Johansson vo filme Manny & Lo (1996)

 

Na prelome storočí sa k jej počinom pridali filmy ako My Brother The Pig, The Man Who Wasn´t There a Ghost World, no venovať sa chcem až dráme z roku 2003 s názvom Lost in Translation. Tento film z rúk režisérky Sofie Coppoly sa dočkal nadpriemerných ohlasov - samotná režisérka sa tešila z Oscara, Bill Murray oslavoval Zlatý Glóbus a cenu BAFTA a Johansson bola už len čerešničkou na torte s jej príbehom smutnej cestovateľky v Tokiu, ktorá si vytvorí zvláštny vzťah s oveľa starším mužom. Ak máte chuť na film, ktorý vám vyčarí úsmev, no zároveň túžite po mierne melancholickom zážitku, tak toto je práve niečo pre vás. Za zmienku samozrejme stojí aj biografická snímka Girl with a Pearl Earring, v ktorej sa objavila po boku Colina Firtha. Dej sa točí okolo mladej slúžky, ktorá pracuje v dome umelca Johanessa Vermeera a psotupom času sa stáva jeho vernou pomocníčkou a v neposlednom rade aj múzou. V nasledujúcich rokoch sa do jej filmografie pridali kvalitné snímky ako dráma A Love Song for Bobby Long, romantický film A Good Woman a komédia/dráma In Good Company. V nej Scarlett ako 18-ročná chodí s otcovým šéfom a prikladá tak už len do ohňa, keďže jej mama čaká ďalšie dieťa. V podstate nevýrazný príbeh vzbudil záujem a dočkal sa rôznych hodnotení, ale väčšina kritikov ocenila jeho citlivé spracovanie tejto témy. 

 

Hviezdna Scarlett Johansson dávno nie je „stratená v preklade“, hravo už vyhráva súboje s hollywoodskymi hercami

Bill Murray a Scarlett Johansson vo filme Lost in Translation (2003)

 

 

Spomedzi filmov ako The Island, The Prestige, The Black Dahlia, Match Point a Scoop, vystúpila až romantická dráma Vicky Cristina Barcelona, v ktorej si Scarlett zahrala so španielskym duom Javier Bardem a Penélope Cruz. Mne zostáva už len skonštatovať, že toto skvelé obsadenie, nádherné prostredie a v neposlednom rade množstvo milostných scén potešia vskutku široké spektrum divákov. Johansson v pracovnom tempe nepovolila a dnes jej cestu na vrchol mapuje aj úloha Čiernej vdovy (Black Widow) v akčných snímkach Iron Man 2, The Avengers, Captain America: The Winter Soldier a Avengers: Age of Ultron. Napriek tomu, že ešte nevyšiel film, ktorý sa venuje len jej postave, dostala herečka viac než dosť možností si vyskúšať, aké je to byť súčasťou týchto obrovských produkcií a aspoň trošku vyvážila väčšinou čisto mužské obsadenie. Pomedzi tieto projekty ešte stihla stvárniť herečku Janet Leigh v biografickej dráme Hitchcock, ktorá rozoberá život tohto režiséra počas natáčania jeho hororovej klasiky Psycho. Mne osobne sa páčila aj ako Barbara Sugarman v projekte od Josepha Gordona-Levitta (ktorý sa objavil v hlavnej úlohe) s názvom Don Jon. Nejedná sa o stereotypný film, venuje sa novodobej tematike a Scarlett naozaj skvelo, vtipne a s ľahkosťou stvárnila mladú ženu, ktorá sa vo vzťahu musí vysporiadať s úplne iným typom problémov, než s akými sa vysporiadavali naše babky. A okrem toho si strašne pýta... našu pozornosť.

 

Hviezdna Scarlett Johansson dávno nie je „stratená v preklade“, hravo už vyhráva súboje s hollywoodskymi hercami

Chris Hemsworth, Scarlett Johansson, Jeremy Renner, Mark Ruffalo, Chris Evans a Robert Downey Jr vo filme The Avengers (2012)

 

Hviezdna Scarlett Johansson dávno nie je „stratená v preklade“, hravo už vyhráva súboje s hollywoodskymi hercami

Joseph Gordon-Levitt a Scarlett Johansson vo filme Don Jon (2013)

 

V poslednom období sa objavila v sci-fi thrilleri Under the Skin, kde ako mimozemšťanka brázdi ulicami Škótska a jej výkon sa vám dostane doslova „pod kožu“. V ďalšej snímke podobného žánru Herneočarila ako zvyčajne svojou krásou, ale len svojím hlasom, ktorý prepožičala operačnému systému s menom Samantha. Dej rozpráva vývin vzťahu medzi ňou a jej majiteľom Theodorom (Joaquin Phoenix) a venuje sa tak tematike, ktorá sa môže v budúcnosti stať aj skutočnosťou. Mimochodom, Scarlett sa venuje aj spievaniu a jej krásny hlas si môžete vypočuť napríklad v tejto skladbe, ktorá bola nominovaná na cenu Akadémie. Ešte spomeniem jeden z jej nateraz posledných počinov Lucy, ktoré však bola aspoň pre mňa miernym sklamaním. Budúci rok ju budete mať možnosť vidieť v projektoch ako Hail, Caesar! s Ralphom Fiennesom, Captain America: Civil War s Chrisom Evansom a Ghost in the Shell so Samom Rileym. 

 

Hviezdna Scarlett Johansson dávno nie je „stratená v preklade“, hravo už vyhráva súboje s hollywoodskymi hercami

Scarlett Johansson vo filme Under the Skin (2013)

 

Čo sa týka jej osobného života, tak sa na začiatku minulého desaťročia stretávala dnes už s gitaristom skupiny Fun, Jackom Antonoffom. Po krátkom vzťahu s hercom Joshom Hartnettom sa spoznala s kanaďanom Ryanom Reynoldsom, s ktorým sa po roku zobrali. Tento vzťah však nevydržal a v roku 2011 sa rozviedli. Po ďalšom neúspešnom vzťahu, tentokrát so Seanom Pennom, sa dala dokopy s Francúzom Romainom Dauriacom, s ktorým má dnes dcéru Rose Dorothy. Jej obľúbeným filmom je Heat s Al Pacinom a taktiež si rada pozrie Goodfellas či Mean Streets. K jej dnešným narodeninám jej prajeme všetko len to najlepšie a úspešný zvyšok kariéry. 

Ohodnoť článok
1
Zdroj: biography, aceshowbiz, rotten tomatoes, imdb