Slovenská distribúcia prináša do našich kín najmä svetovo známe a osvedčené tituly. Filmoví gurmáni sú potom odkázaní na filmové kluby či festivaly, kde si môžu pozrieť diela, aké by v multiplexoch videli len ťažko. Práve mnohé európske i iné cudzojazyčné snímky by si u nás zaslúžili o čosi viacej pozornosti, keďže kvalitou i formou ľahko prevyšujú americké béčkové zlátaniny. Aj tento rok je svetová kinematografia bohatá na množstvo úchvatných diel, spomenúť by sme mohli jednozáberovú Victoriu, Lucifera s okrúhlym obrazom, či veľmi drastický a zábavný počin gréckeho režiséra Yorgosa Lanthimosa s názvom Homár. Lanthimos zaujal divákov už v roku 2009 drámou Psí zub, za ktorú si z Cannes odniesol cenu Un Certain Regard za najoriginálnejší film. Vďaka tomuto a ďalším iným oceneniam sa mu do Homára podarilo okrem skvelého scenára napasovať známe mená ako Colin Farrell, Ben Whishaw či John C. Reilly. Lanthimos nás zavedie do neďalekej budúcnosti s jednoduchou zápletkou: každý nezadaný človek má 45 dní na to, aby si našiel manželku, inak sa premení na zviera, aké si sám zvolí.

 

Colin Farrell si musí do 45 dní nájsť manželku, inak sa premení na Homára 

Potom, ako Davidovi (Colin Farrell) umrie manželka, je nútený presťahovať sa do Hotela, kde si ľudia ako on hľadajú partnerov. Sprevádza ho jeho brat, ktorý si, ako mnoho iných, nestihol nájsť spriaznenú dušu, premenil sa na psa a stal sa tak Davidovým štvornohým miláčikom. Masturbácia je v Hoteli prísne zakázaná a trestá sa vložením ruky do hriankovača. V hľadaní manželiek vám pomôžu tanečné večierky i zoznamovacie prednášky. Začnete chodiť pravidelne na lov, kde si zastrieľate do Samotárov a do voľne sa potulujúcich zvierat. A to nie je ani prvá štvrtina šialeného 118-minútového zážitku, kde budete celý čas rozmýšľať, či vlastne pozeráte thriller, komédiu, drámu, sci-fi alebo horor. Divák sa chtiac-nechtiac stáva spolucestujúcim na Davidovom putovaní osudom. Ten sa postupne svojou nečinnosťou a nezáujmom priblíži k tomu, aby sa premenil na svoje vysnené zviera - na Homára.

 

Colin Farrell si musí do 45 dní nájsť manželku, inak sa premení na Homára

 

Lanthimos nás vcucol do sveta nekonečnej fantázie a kreativity. Absurdnosť, s akou sa postupne odvíja dej, pôsobí veľmi účelne a čoskoro je nám rozprávačský postup plný surrealizmu a čierneho humoru úplne prirodzený. Z Hotela sa dostávame do lesov plných Samotárov, ukrývajúcich sa pred nemilosrdnými lovcami, do ktorých partie čoskoro zablúdi aj David. Pokúsiť sa zhrnúť nejaký ďalší dej by bolo takmer nemožné, keďže príbeh sa postupne rozširuje niekoľkými diametrálne odlišnými smermi. Prináša nám množstvo zvratov i drsného humoru. U Samotárov je napríklad prísne zakázané flirtovať. Ak sa o to nejaká dvojica pokúsi, dostane trest - žiletkami rozrežú obom ústa a donútia ich bozkávať sa. 

 

Úspech tohto filmu značí aj atmosféra v kine počas jedného z mála premietaní - kino bolo totálne napratané a ľudia sa smiali cez slzy. Homár je pozoruhodný svojim nekonvenčným jazykom, skvelým humorom a geniálnou dynamikou deja. Film neustále napreduje, nie je čas na nudu ani zbytočný balast, ľudia lovia jeden druhého, hľadajú si partnerov, menia sa na zvieratá. V obraze nám sem-tam prebehnú králiky, prasatá či zebry, ktoré predtým bývali obyčajnými mužmi a ženami. Lanthimosov svet pôsobí samotársky, surovo, beznádejne, no David napriek tomu nachádza vo vyhnanstve lásku. Homár je určite jedným z najzaujímavejších filmov roka, nemusíte byť ani tak fanúšikom sci-fi, no ak máte radi netradičný príbeh a čierny humor, treba ho čím skôr vidieť.        

 

Ohodnoť článok
0
Foto: static