Romantické filmy sú väčšinou určené osobám nežnejšieho pohlavia. V poslednej dobe sa však rozmohli snímky v tomto žánri, ktoré sa dajú bez problémov odporučiť aj chlapom. My sme pre vás vybrali tie, ktoré sú primárne určené pre publikum pred tridsiatkou a boli natočené v priebehu posledných 15 rokov. S ohľadom na to sa tu nedočkáte univerzálnych hitoviek ako napríklad Láska nebeská alebo Legenda o vášni. Vzhľadom na to, že niektoré z nich sa nedočkali u nás žiadnej distribúcie a nemajú oficiálny slovenský názov, rozhodol som sa ponechať originálne názvy.

 

10. Spectacular Now (réžia: James Ponsoldt, 2013)

Sutter je obľúbený stredoškolák, ktorý žije pre prítomnosť a nemá záujem riešiť, čo ho čaká v budúcnosti. Jeho život sa zmení, keď doň vstúpi jeho mladšia spolužiačka Aimee a on zistí, že v jeho živote nie je ani zďaleka všetko také dokonalé, ako si myslel. Stredná škola končí, dospelosť je predo dvermi a on musí spraviť rozhodnutie, ktorým smerom sa bude jeho ďalšia existencia uberať. Jeden z najlepších novodobých filmov o dospievaní a vynikajúca herecká príležitosť pre hviezdy nastupujúcej generácie Millesa Tellera (Whiplash) a Shailene Woodley (Fault in our Stars). Hlavne vďaka nim totiž vznikla občas príjemná, občas depresívna, ale stále kvalitná vzťahovka, kde divák musí obom postavám fandiť, aj keď zďaleka nie sú dokonalé. Táto snímka sa našej distribúcii nepochopiteľne vyhla, takže by som rád konečne poprosil o vydanie aspoň na DVD. 

 

10 neobyčajných romantických filmov, ktoré ocenia so slzami v očiach aj muži

 

9. Ruby Sparks (réžia: Jonathan Dayton, Valerie Faris, 2013)

Druhý počin od tvorcov oscarovej hitovky Malá Miss Sunshine má originálnu premisu. Spisovateľ Calvin (Paul Dano z Prisoners či There Will Be Blood) trpí tvorivou aj osobnostnou krízou. Keď vytvorí románovú postavu Ruby, stane sa niečo neuveriteľné. Imaginárny charakter, ktorý vymyslel, skutočne ožije. Scenár napísala predstaviteľka titulnej úlohy Zoe Kazan (Núdzový východ) a presvedčila, že je rovnako schopnou autorkou ako herečkou. Aj keď by sa spočiatku mohlo zdať, že ide o klasickú romantickú komédiu, tak tvorcovia neváhajú ukázať aj temnú stránku ľudskej duše a hlavnej postavy. Skvelý malý filmík inšpirovaný tvorbou Charlieho Kauffmana (Večný svit nepoškrvnenej mysle, V koži Johna Malcovicha), ale nie tak náročný a divácky prístupnejší.

 

10 neobyčajných romantických filmov, ktoré ocenia so slzami v očiach aj muži

 

8. Cemetery Junction (réžia: Ricky Gervais, Stephen Merchant, 2010)

Britské Pelíšky. Aj tak by sa dala v krátkosti charakterizovať táto snímka. Na rozdiel od klasiky Jana Hřebejka sa dočkáme aj trochu drsnejšieho humoru. Spoluautor scenára a jeden z režisérov, komik Ricky Gervais, si nikdy nebral servítku pred ústa a aj táto jeho vlastnosť je pre tento film typická. S drsnosťou humoru sa to však nepreháňa a snímka stojí na atmosfére dospievania v 70. rokoch. Zbližovanie chlapca z pracujúcej triedy s bohatou dievčinou je v jadre klasickým klišé. No v tomto žánri sme už mnohokrát zistili, že dôležité nie je čo, ale ako. Občas úsmevný, občas cynický, stále nostalgický a v závere nádherný kúsok, z ktorého možno nebudú  všetci úplne nadšení, ale páčiť by sa mal každému. Na vrch skvelé herecké výkony všetkých zúčastnených, ktorím kraľujú Felicity Jones (Star Wars: Rogue One) a hlavne fantastický Ralph Fiennes v menšej, ale dôležitej úlohe. Zapadnutý klenot, ktorému treba dať šancu. 

 

10 neobyčajných romantických filmov, ktoré ocenia so slzami v očiach aj muži

 

7. Me and Earl and Dying Girl (réžia: Alfonso Gomez - Rejon, 2015)

Tohtoročný zázrak z festivalu Sundance si už stihol za krátku dobu získať výbornú reputáciu. Príbeh filmového nadšenca, ktorý je donútený spríjemniť posledné chvíle umierajúcej teenagerke a natočiť pre ňu film, je príjemny hlavne svojou skvelou prácou so žánrovými formulkami. Zámerné vyhýbanie sa klišé je veľmi osviežujúce, zabalené navyše vo formálne veľmi kreatívnom obale. Všetci herci sú vynikajúci, easter eggy na klasické diela európskej kinematografie potešia a aj napriek svojej nevtieravosti dokáže na konci vyčarovať slzy dojatia. Veľmi príjemne a prekvapivo kultivované dielo, aké sa nerodí každý deň. 

 

10 neobyčajných romantických filmov, ktoré ocenia so slzami v očiach aj muži

 

6.  Perks of Being Wallflower  (réžia: Stephen Chbosky, 2012)

Päťnásťročný Charlie (Logan Lerrman známy ako Percy Jackson) je outsider, ktorý nastúpi do novej školy. Tu sa mu podarí spriateliť so súrodencami, ktorí mu ukážu, že život môže byť rovnako krásny ako aj smutný. Netušia však, že Charlie má vlastné tajomstvá. V určitej komunite mimoriadne populárna a veľmi oceňovaná generačná výpoveď. V podstate ide o kompiláciu toho najlepšieho, prečo je pre určitú generáciu tento druh filmov tak vyhľadávaný. Feel good atmosféra, pri ktorej sa strieda civilný humor s dramatickými momentami, riešia sa problémy dospievania a v prvom rade sú tu postavy, s ktorými sa dokáže cieľovka bez námahy identifikovať. To všetko v prvotriednom prevedení s vynikajúcimi hereckými výkonmi hlavnej trojice, z ktorého najviac vyčnieva Emma Watson vo svojej najlepšej postpotterovskej role. Záverečný zvrat je možno síce príliš krutý, ale skvelo dopĺňa mozaiku tejto veľmi vydarenej žánrovky.

 

10 neobyčajných romantických filmov, ktoré ocenia so slzami v očiach aj muži

 

5. Garden State (réžia: Zach Braff, 2004)

Andrew je neúspešný herec, ktorý má tridsiatku na krku a život v žumpe. Po smrti matky sa vracia do svojho rodného mesta na pohreb a v náručí mladého dievčaťa hľadá nový zmysel života. Na prvý autorský počin Zacha Braffa (Réžia, scenár, hlavná úloha)  je radosť sa pozerať. Hromada scenáristických a režijných nápadov (košeľa vedie) nepôsobí ako nesúrodý guláš, ale presne tak, ako má. Ako vízia talentovaného tvorcu, ktorý vie čo chce povedať a robí to spôsobom, ktorý je pre diváka príťažlivý. Nikto sa tu nehrá na nejaké veľké umenie, no je evidentné, že celý štáb vložil do svojej práce obrovské srdce. A ten pocit sa bez problémov prenáša na diváka a nielen kvôli tomu, že do Natalie Portman stvárňujúcu novú lásku hlavného hrdinu, sme sa od jej prvej scény okamžite všetci zamilovali. V súčasnosti už malá nenápadná žánrová klasika a pre určitú fanúšikovskú skupinu aj celkom slušný kult. Je škoda, že tento film pozná tak málo ľudí.

 

10 neobyčajných romantických filmov, ktoré ocenia so slzami v očiach aj muži

 

4. Flipped (réžia: Rob Reiner, 2010)

Malý nenápadný kvalitatívny comeback Roba Reinera, tvorcu hollywoodskych klasík ako napr. Stoj pri mne, Keď Harry stretol Sally, Misery alebo Zopár správnych chlapov. Keď už nie najlepší, tak určite najkrajší film o prvej láske za posledných mnoho rokov. Bryce je sympatický mladý chlalan, ktorý práve končí základnú školu a zamiluje sa do svojej susedky a spolužiačky Juli. Z dvoch vzájomne sa prelínajúcich sa perspektív vyrozprávaný príbeh, ktorý dokáže očariť diváka v každom veku. Povedomé situácie, ktoré sme všetci zažili sa striedajú z chlapčenského aj dievčenského pohľadu a tvoria roztomilú mozaiku o rozdielnych chápaniach rovnakých situácií odlišným pohlavím. Snímka, ktorá sa nedá nezamilovať už len kvôli skvelému ústrednému páru a hlavne vyriešeniu odvekého tajomstva, ktoré nás ako deti počas prvej lásky trápilo najviac. Čo si o nás ten druhý myslí? Veľká škoda, že americký distribútor film potopil a nedostal sa do širokej distribúcie. U nás vyšiel aspoň na DVD pod názvom Má ma rád, nemá ma rád. 

 

10 neobyčajných romantických filmov, ktoré ocenia so slzami v očiach aj muži

 

3. Juno (réžia: Jason Reitman, 2007)

Šestnáťročná Juno (Ellen Page) zvedie svojho kamaráta Paulieho (Michael Cera), vyspí sa s ním a otehotnie. Rozhodne sa dieťa donosiť a po pôrode ho ponúknuť na adopciu symaptickému bezdetnému páru (Jason Bateman, Jennifer Gardner). Nezávislá pecka syna slovenského rodáka a režiséra Krotiteľov duchov Ivana Reitmana. Tento počin sa stal hneď po svojom uvedení na Sundance udalosťou a obrovským hitom. Jedinečne napísané, zrežírované a hlavne zahrané. Jediný film z nášho rebríčka, ktorý je rozprávaný zo ženskej, v tomto prípade dievčenskej perspektívy, je držiteľom Oscara za najlepší pôvodný scenár.

 

10 neobyčajných romantických filmov, ktoré ocenia so slzami v očiach aj muži

 

2. High Fidelity (réžia: Stephen Frears, 2000)

Všetky moje lásky alebo Sex, dievčatá a čokoľvek. Aj pod týmito dvomi názvami sa skrýva tento zabudnutý klenot tvorcu oscarovej Kráľovnej a Nebezpečných známostí. Rebríčkovaním všetkého možného posadnutý Rob (John Cusack) pracuje v obchode s LP platňami a je tesne po rozchode. Následkom toho sa rozhodne spraviť si Top 5 svojich bývalých priateliek a všetky postupne navštíviť, aby zistil prečo sa s ním rozišli. Adaptácia knihy Nicka Hornbyho je veľmi trefnou sondou do duše tridsiatnika, ktorý nevie, čo zo životom. Veľmi vtipný a miestami dosť horký film, ktorý by si zaslúžil omnoho viac pozornosti, akej sa mu dostáva. Minimálne kvôli skvelým hercom, medzi ktorými prvýkrát výraznejšie zažiaril Jack Black. 

 

10 neobyčajných romantických filmov, ktoré ocenia so slzami v očiach aj muži

 

1. 500 Days of Summer (réžia: Mark Webb, 2009)

Tento film je o láske, ale nie je to love story. Najlepšie na tejto štúdii jedného rozchodu a vzťahu je fakt, že takmer každý si v ňom nájde paralelu so svojim životom a dokáže sa pozerať na príbeh Toma a Summer skrz vlastné skúsenosti. Už od prvého titulku neskutočne hravá a úprimná vzťahovka, ktorá srší nápadmi na všetky stany. Ústredna dvojica s vynikajúcou vzájomnou chémiou, inteligentný scenár a v rámci možností originálna atmosféra k výbornému výsledku takisto veľmi pomohli. Aj keby neponúkal nič iné ako geniálnu scénu očakávaní/reality, tak si tento počin v našom rebríčku prvé miesto zaslúži. Je škoda, že po vstupe do sveta veľkej hollywoodskej produkcie režisér svoju nastavenú latku neudržal.

 

10 neobyčajných romantických filmov, ktoré ocenia so slzami v očiach aj muži

 

Bonus: 50/50 (réžia: Jonathan Levine, 2011)

Adamovi bola diagnostikovaná rakovina (Joseh Gordon Levitt), nastupuje na liečbu, kde je polovičná šanca, že bude úspešná. S jeho životnou situáciou sa mu snaží pomocť celé okolie, ale hlavne jeho najlepší kamarát Kyle (Seth Rogen). Nie je ľahké natočiť optimistický film o smrteľnej chorobe, ale tvorcom tejto bromance sa to podarilo na výbornú. Skvelo vyladené medzi komédiou a drámou stojace hlavne na vynikajúcich hercoch. Scéna v kúpelni s knihou dokonale prevetrá vaše slzné kanáliky. 

 10 neobyčajných romantických filmov, ktoré ocenia so slzami v očiach aj muži

 

 

                           Ktorý z menovaných filmov máte najradšej a ktorý vám tu chýba? Diskusia je vaša. 

Ktorý film z nášho rebríčka považujete za najlepší vy?
Spectacular Now
1287 hlasov
Ruby Sparks
137 hlasov
Me and Earl and Dying Girl
263 hlasov
Cemetery Junction
69 hlasov
Perks of Beiing Wallflower
1414 hlasov
Garden State
98 hlasov
Flipped
678 hlasov
Juno
429 hlasov
High Fidelity
69 hlasov
500 Days of Summer
1655 hlasov
50/50
867 hlasov
Ohodnoť článok
189