Dúfame, že ešte nie ste z tých našich rebríčkov a zoznamov unavení. Aj v decembri ich pre vás máme pár nachystaných, pričom už tu bol Spielberg a jeho najväčšie produkčné pecky. Už teraz vám prezradíme, že vás čakajú vianočné filmy pre veľkých chlapcov, TOP 10 Russella Crowea, druhá časť najočakávanejších filmov roka 2016 a mnoho ďalších. Pri príležitosti 10. výročia od uvedenia Ohnivej čase v kinách a faktu, že v telke čochvíľa začne Potterov maratón, sme sa rozhodli pripraviť si rebríček najlepších filmov zo série o Harrym Potterovi. V redakcii prebehla anketa a dopadla nasledovne:

 

8. Harry Potter a Dary smrti 1
Posledné miesta boli tesné, no aspoň potvrdili, že rozdeľovať finále veľkých sérií na dve časti je kontraproduktívne. Štúdio síce zarobí, no kvalita filmu ide výrazne dole. Prvá časť Darov smrti na to doplatila taktiež a miestami až otravnou vatou mnoho fanúšikov aj naštvala. To rozdelenie bolo jednoducho zbytočné a natiahnuté, aj keď je pravda, že stále šlo o dobrý film a každý z nás si záver ságy užíval a tak mu nevadilo, že vo svete Harryho Pottera ešte chvíľu ostane.

 

Zoradili sme filmy Harryho Pottera od najhoršieho po najlepší


7. Harry Potter a Tajomná komnata

Po úspechu prvej časti sa rýchlo pripravila druhá, ktorá však už neoslnila. Oproti knihe to bolo trochu detskejšie, herecké výkony boli azda ešte slabšie, než pri jednotke a v celkovom koncepte vyznejú udalosti druhej časti trochu zvláštne. Dej sa zameral na Tajomnú komnatu, ktorú bez povšimnutia kohokoľvek v Rokforte dal postaviť Salazar Slizolin tesne predtým, než bol z neho vyhnaný. Ukrýva sa v nej Bazilisk, ktorý sa prebudil a začal tyranizovať celý Rokfort. Ak by som si mal vybrať nejaký film zo série, ktorý by som si pozrel najmenej rád, bola by to práve Tajomná komnata. 

 

Zoradili sme filmy Harryho Pottera od najhoršieho po najlepší


6. Harry Potter a Kameň mudrcov

Čarovný vstup do sveta plného kúziel, magických bytostí, dobra, zla a vysnívaného Rokfortu dopadol celkom dobre. V dobe vydania šlo o veľkú kino-zábavu, ktorá sa už čoskoro dočká 15. výročia. Čary, metlobal, Voldemort, zakázaný les a mnohé ďalšie nám navždy utkveli v pamäti. Každý bol zvedavý, ako sa tento svet podarí preniesť na strieborné plátna, no a Warner to urobil dokonale, pričom vybral aj skvelých detských hercov, ktorí sa stali súčasťou našich životov už navždy. S odstupom času však ide o príliš veľmi rodinný film, ktorý si pozrieme maximálne tak z nostalgie. 

 

Zoradili sme filmy Harryho Pottera od najhoršieho po najlepší

 

5. Harry Potter a Ohnivá čaša

4. časť znamenala veľkú zmenu. Z Harryho sa už definitívne stával muž a musel sa tak aj správať. Čelil najväčšej hrozbe za posledné roky, niekoľkokrát bol blízko smrti, vstúpil do Trojčarodejníckeho turnaja, znenávidela ho celá škola, prišiel o najlepšieho priateľa a ešte sa okrem toho nielen v Rokforte začínali diať čudné veci. Hlavné postavy dospeli, užili sme si pár čarodejníckych súbojov, podvodné stvorenia a úžasných drakov, páni, kto sa na ne netešil? Všetko to dopadlo nadmieru dobre, no a kto nebol ani dovtedy spokojný, mohol sa tešiť na skvelý finiš s Voldemortom. Až pri postupnom reflektovaní si vlastne spomínam, že to bol fakt podarený Potter, ktorý sa nedal zahanbiť knižkou, keďže tá bola taktiež nadmieru podarená. Až na tie Harryho vlasy. 

 

Zoradili sme filmy Harryho Pottera od najhoršieho po najlepší

 

4. Harry Potter a Fénixov rád

Gamechanger. Aj tak sa dá nazvať piaty diel, v ktorom sa toho udialo mnoho. Jemne sa načrtli horcruxy, Harryho prepojenie s Voldemortom, užili sme si skvelého Garyho Oldmana čoby Siriusa, skutočného Moodyho a na scénu zase raz dorazil Voldemort, ktorý bol vo filmoch vyobrazený skutočne dobre a bol jednoducho cool. Každý diel Pottera niečím zaujal, väčšina Yatesoviek (režíroval všetky diely od 4. časti) si bola veľmi podobná, čo je škoda, no aj vo Fénixovom ráde sme párkrát ostali v nemom úžase. Scény s Grawpom či na Ministerstve vnútra boli úžasné, celkový feeling naprieč celým filmom sľuboval, že sa blížime do veľkolepého finále, no a stret Dumbledora a Voldemorta pripomínal v porovnaní s tradičnými čarodejníckymi duelmi niečo ako súboje na začiatku a na konci Naruta. Škoda, že sme si takýchto megalomanských súbojov neužili viac. 

 

Zoradili sme filmy Harryho Pottera od najhoršieho po najlepší

 

3. Harry Potter a Polovičný princ

Na Potterovku veľmi temný, seriózny a ďalší zásadný film. Už dávno to nebolo detské, za to veľmi atmosférické a záver zachránil všetko, čo sa mierne dovrzalo v strede stopáže. Dostali sme viac Snapea, viac krvi a celkovo sa nad Rokfortom začali vynárať čoraz väčšie mraky, ktoré neveštili nič dobré. Potešili aj scény s mladým Tomom Riddleom, aj keď ich mohlo byť viac, presne ako v knihe. Filmové oboznámenie s Horcruxami ale stálo za to. Polovičný princ mál pár chýb a chybičiek, tie mu ale dokážeme odpustiť. 

 

Zoradili sme filmy Harryho Pottera od najhoršieho po najlepší


2. Harry Potter a Dary smrti 2

Blížime sa do finále článku a nášho výberu, zatiaľ čo sme dorazili do celkového finále tejto ságy. Finále bolo azda najviac pokašľanou scénou z celej ságy. Veď kto sa netešil na Rokfortský kruh a v ňom prebiehajúci rozhovor Toma Riddla s Harrym Potterom? A čo sme dostali? Lietajúcich duchov? Ach jaj. Aj tak ale išlo o perfektné zavŕšenie celého príbehu s oku-lahodiacou bitkou o Rokfort (aj keď potenciál využitý zďaleka nebol), ukážkovou sekvenciou v Gringot banke, či emotívnym koncom, ktorý prísť musel a znamenal koniec jednej prekrásnej ságy, ku ktorej sa všetci radi vraciame. Stále máme však pocit, že sa to mohlo zvládnuť lepšie a David Yates nebol najvhodnejšou voľbou pre režírovanie toľkých dielov. O to viac sa obávame, čo spraví s prvým dielom novej trilógie spin-offov Fantastic Beasts and Where to Find Them.

 

Zoradili sme filmy Harryho Pottera od najhoršieho po najlepší

 

1. Harry Potter a Väzeň z Azkabanu

Bezpodmienečne najlepší film zo série a jedna z najlepších fantasy snímok. Koreň úspechu a kvality? Skvelá predloha, dejové zvraty, herci a v neposlednom rade brilantná réžia Alfonsa Cuaróna. Detské filmy o Harrym Potterovi razom nabrali celkom inú nôtu, stemnela atmosféra, prišli na rad dementori a veci sa ukázali v pravom svetle. Ani Harry už nebol dokonalý čarodejník, no azda najviac ukázal srdce a podstatu svojej osobnosti. Azda každý aspekt trojky bol úžasný a je veľká škoda, že Cuarón nenatočil aj inú časť. Bez akýchkoľvek okolkov môžeme vyhlásiť, že jeho Väzeň z Azkabanu má podstatne navrch nad celou ságou. 


PS: Nevravte nám, že ste pri scéne, kedy Harry zakričal Expecto Patronum, nemali aspoň raz zimomriavky.

 

Zoradili sme filmy Harryho Pottera od najhoršieho po najlepší

 

Súhlasíte s našim rebríčkom, alebo by ste to poprehadzovali celkom inak? Ktorý z filmov máte najradšej a ktorý je zase podľa vás najkvalitnejší? Môžete nám to ukázať ako v komentároch, tak i v ankete pod článkom. No a posledná vec, čo myslíte, ako dopadne očakávaný spin-off? Tešíte sa naň alebo by ste boli radšej, keby sme sa už do tohto čarovného sveta nevrátili?

Najlepší film o Harrym Potterovi je:
Kameň mudrcov (1.)
784 hlasov
Tajomná komnata (2.)
369 hlasov
Väzeň z Azkabanu (3.)
3244 hlasov
Ohnivá čaša (4.)
1067 hlasov
Fénixov rád (5.)
906 hlasov
Polovičný princ (6.)
1139 hlasov
Dary smrti 1
184 hlasov
Dary smrti 2
1376 hlasov
Ohodnoť článok
206