Kino KLAP uzrelo svetlo sveta len minulý štvrtok v priestoroch Filmovej a televíznej fakulty VŠMU a už má pre nás vo svojom programe prichystanú ďalšiu lahôdku. Ak sa vás niekto opýta, v akých krajinách v súčasnosti nakrúcajú skvelé filmy, asi málokomu napadne jedna z tých najmenších – Singapur. Napriek tomu sa kinematografia tohto štátu v posledných rokoch dostáva čoraz viac do popredia. Dôkazom je aj študentský film Last Trip Home, ktorý sa nám v Kine KLAP vrámci tematickej sekcie predstaví už vo štvrtok 3. decembra. V Singapure nevzniká veľa filmov. O to väčšia je však ich následná odozva vo svete filmových festivalov.

 

V roku 2013 napríklad vznikol celovečerný debut Anthonyho Chena Ilo Ilo, ktorý ako prvý singapurský film získal prestížnu cenu Camera d'Or za najlepší debut v Cannes. V podobnej línii kráča aj tvorba mladého režiséra Hana Fengyua. Jeho 26-minútový film Last Trip Home sa stal okamžitou senzáciou: minimalistický, vizuálne podmanivý príbeh otca a syna bez domova, ktorí sa snažia z veľkomesta dostať naspäť domov do rodnej Číny, zaujal kritikov aj divákov po celom svete. Do súťaže krátkych filmov ho najprv vybral festival v Cannes, nasledovali ďalšie a ďalšie festivaly a ocenenia naprieč všetkými svetadielmi. Hoci dnes študentské filmy neraz dosahujú výnimočne profesionálnu úroveň, Last Trip Home spomedzi nich vyčnieva. Presné rozprávanie v meditatívnom tempe využíva len minimum dialógov; nádherné obrazy kameramana Lee Sze Weia fascinujúco zachytávajú atmosféru obrovského, ázijského metropolisu, v ktorom sú dvaja maličkí muži – otec a syn – celkom stratení.

 

 

Režisér Han Fengyu zobrazuje vzťah medzi otcom a synom veľmi originálne. Násťročný syn postupne preberá čoraz viac sily; v dvojici sa on stáva tým zodpovedným, zatiaľ čo bezradný otec stráca nádej. Tento úspešný, krátkometrážny film budete mať jedinečnú možnosť vidieť už čoskoro – Kino KLAP, sídliace v priestoroch Filmovej a televíznej fakulty VŠMU na Svoradovej 2 v Bratislave, ho zaradilo do tematickej projekcie študentských hraných, dokumentárnych aj animovaných filmov z celého sveta a Slovenska, spracúvajúcich tému rodičov a detí. Už vo štvrtok, 3. decembra o 19:00 teda uvidíte filmy, aké doteraz na Slovensku uvádzané neboli – krátke snímky z tých najlepších medzinárodných filmových festivalov, spojené jednotným východiskom. Presvedčiť sa tak môžete o tom, že originálnych a pôsobivých ciest, ako spracovať zdanlivo už dávno preskúmanú tému, nachádzajú mladí umelci ešte stále dosť.

 

Kino KLAP nám najbližšie dokáže, že aj kinematografia mikroštátu môže byť svetová

Kino KLAP nám najbližšie dokáže, že aj kinematografia mikroštátu môže byť svetová

Ohodnoť článok
0