Je to tak, alebo, aspoň sčasti tomu všetko nasvedčuje. Očakávania boli veľké. Remake veľmi kvalitného, nórskeho krimi seriálu v podaní českej produkcie HBO. Premiéru očakávalo spoločne so mnou určite mnoho ľudí, ktorí sú z tohto seriálu nadšení, no poznám aj takých, čo zostali z českej produkcie sklamaní. Budem sa to všetko snažiť zhrnúť objektívne a po poriadku.

 

Seriál sa točí okolo firmy Central Energy a diania v nej. Firma je energetickým gigantom s významnou štátnou  účasťou a schyľuje sa v nej k privatizácii. Všetko zatiaľ beží podľa plánu, proces sleduje veľké množstvo ľudí a záujem verejnosti zvýšil hlavne článok investigatívneho novinára Petra Vlčka, ktorý je brat generálneho riaditeľa tejto spoločnosti. Záhadné úmrtia, strach, odhodlanie a aj osobné záujmy – to všetko je spoločným menovateľom Mamonu, českej verzie úspešného nórskeho formátu. Kriminálny thriller Mamon prezentuje samotné štúdio HBO ako napínavú drámu plnú zdanlivo nesúvisiacich udalostí, rozohraných rozporuplnými postavami. Taktiež podľa autorov prezentuje ekonomickú, politickú a spoločenskú realitu posledných dvadsiatich piatich rokov. Privatizácia, korupcia, tunelovanie, pravda – od deväťdesiatych rokov často skloňované termíny, ktoré tvoria kostru dynamického príbehu plného dôveryhodných vyšetrovateľských postupov, morálnych dilem, obetovania, strachu, napätia a nebezpečia, ktoré hrozí každému, kto sa vo vybranej spoločnosti chová, ako keby nemal čo stratiť.

 

Česi zamierili s novým krimi seriálom Mamon na HBO a trafili pritom do čierneho

 

Čo poviete? Ako slová vo vetách to rozhodne vyzerá zaujímavo, ale je tomu naozaj tak? V prvom rade si musíme objasniť, že seriál vychádza z nórskej seriálovej predlohy. Tú točila spoločnosť DRG Formats, mala jednu sériu a každý jej diel distribútor označil ako veľmi úspešný, čo v daných končinách znamená, že seriál mal priemer sledovanosti jedného dielu nad číslom milión. Slušné číšla, to jednoznačne. A ako je na tom, nám geograficky určite bližší, český Mamon?  

 

Ten vyzerá už na prvý pohľad jednoznačne lepšie. Čo sa týka hercov, v hlavnej úlohe sa nám predstaví Matěj Hádek, alias Petr Vlček - investigatívny novinár, ktorý si už zahral hlavnú úlohu napríklad v seriáli Kriminálka hlavné mesto, kde spoločne natáčal po boku našej Zuzany Fialovej. Jeho seriálovú manželku si zahrala Eva Leimbergerová. Z ďalších postáv stojí za to spomenúť si napríklad na Gabrielu Míčovú, Michala Dlouhého či Terezu Hofovú.  Svoju vedľajšiu postavu si v seriáli našiel aj dobre známy český herec Ondřej Malý, ktorého sme naposledy mali možnosť vidieť aj vo filme americkej produkcie, Dieťa 44, v ktorom hrali herci ako Tom Hardy alebo Gary Oldman. Seriál režíruje Vladimír Michálek, ktorý má za sebou staršie filmy ako napríklad Je třeba zabít Sekala alebo Zapomenuté světlo.

 

Česi zamierili s novým krimi seriálom Mamon na HBO a trafili pritom do čierneho

 

Obsadenie máme za sebou. Herci sú sympatickí a ich výkony nie sú komické. Stačí to? Otázka za milión, na ktorú si musí každý odpovedať sám a jeho odmenou bude dobrý pocit z toho, že strávil šesť hodín sledovaním tejto minisérie. Tvorcovia skvelo ponechali v spracovaní všetko to dobré, čo sme mohli nájsť pri nórskej predlohe a pridali k tomu niečo, čo tento seriál posúva o level vyššie. Nájdete v ňom skvelých českých hercov, české prostredie, no ale aj skvelé prvky, s ktorými sa v našich končinách bežne nestretávame. Interiéry, svetlá, tmavé scény, skvelá atmosféra  - to všetko tento seriál ponúka.  Je samozrejmosťou, že aj tu sa nájdu niektoré aspekty, ktoré nesadnú každému, ako napríklad príbeh. Hovoríme tu totiž o jednom veľkom klišé za druhým. No a čo? Mne osobne miestami prekážala hĺbka dialógov a pár scén ma vyslovene nebavilo, teda to celé strácalo patričné tempo. Ak by som to mal však hodnotiť z celkového hľadiska, seriál obstál na výbornú a myslím si, že by sa nestratil ani v konkurencii veľkých amerických krimi seriálov, minimálne svojou atmosférou.

 

Vysielať sa začal na stanici HBO od 25. októbraprvý diel je dokonca zadarmo dostupný na internetových stránkach HBO GOklikaj tu, kde si drží priemerné hodnotenie 4,7/5.  Mamon je seriál, ktorému by mal dať šancu každý fanúšik krimi seriálov a hlavne tí z vás, ktorí sú voči podobným televíznym produktom skeptickí. A navyše je to „naše“. Za mňa 7,5/10.

 

Ohodnoť článok
1
Zdroj: csfd.cz, hbo.com
Foto: hbo.com, digizone.cz, totalfilm.cz