Easter Eggs. Detaily, vtipné maličkosti či odkazy na iné filmy sú súčasťou priemyslu pohyblivých obrázkov od nepamäti. Filmári radi prejavujú rešpekt iným klenotom kinematografie, odkazujú na svoje staršie filmy, predpovedajú rozuzlenie príbehu dávno pred tým, ako ho uvidíme na plátne alebo naznačujú prepojenie jedného filmu s ďalším. A niekedy nám len hodia vtipnú narážku bez väčšieho významu. Umenie filmu je tým o malý kúsok fascinujúcejšie a hoci kvalitu filmu hodnotíme podľa kritérií oveľa väčšieho kalibru, stoja aj slávne Easter Eggs za pozornosť. Posúďte sami:

 

Jurassic Park (Jurský Park, Steven Spielberg, 1993)

Dr. Grant sa pri lete vrtulníkom neúspešne snaží zapnúť si bezpečnostný pás, nevediac, že sa pokúša spojiť dva rovnaké konce - „samice“ (reálne používaný termín napríklad aj pri koncovkách konektorov či práve bezpečnostných pásov). Namiesto toho, aby hľadal správnu časť pásu, doslova zviaže dve totožné polovice, čo je jasnou a veľmi podarenou referenciou na Grantovu vetu a známe pokračovanie príbehu „život si nájde cestu“. Všetky naklonované jedince v dinosaurom parku boli totiž samice, a ak si pamätáte, presne to bolo podla InGenu zárukou, že sa nebudú nekontrolovateľne množiť a môžu teda byť regulované. Dr. Grant nám ale na samom začiatku príbehu ukazuje, že život má iné plány a tak ako on, aj známy paleontológ si svoju cestu našiel.

 

Easter Eggs: Slávne filmové odkazy, ktoré ste (možno) prehliadli

 

The Dark Knight (Temný rytier, Christopher Nolan, 2008)

Tak schválne, koľkí z vás si všimli Heatha Ledgera pokojne sedieť pár metrov od Batmana a Harveyho Denta? Filmári radi pracujú s pozornosťou ľudí, do ktorej centra zasadia hlavnú dejovú líniu a s potešením na nás žmurknú úsmevnou postavou alebo rekvizitou v pozadí. Tentokrát sa však Christopher Nolan nerozpakoval a posadil antagonistu filmu, ikonického Jokera, rovno pod nos nám aj samotnému Brucovi Waynovi.

 

Easter Eggs: Slávne filmové odkazy, ktoré ste (možno) prehliadli

 

Iron Man (Iron Man, Jon Favreau, 2008)

Z podobného súdka je aj ďalší odkaz. Prvý film s Downeyho plecháčom bol (spolu s The Incredible Hulk) začiatkom gigantického projektu, dnes známeho ako Marvel Cinematic Universe. Návšetvníci kinosál po celom svete však ešte nemohli tušiť, že o pár rokov sa tento fiktívny svet stane najziskovejším biznisom vo filmovom priemysle, no u Marvelu už vtedy predvídali, že si poriadne naplnia peňaženky. Aspoň v to dúfali. Tony určite nezdedil Kapitánov štít po otcovi.

 

Easter Eggs: Slávne filmové odkazy, ktoré ste (možno) prehliadli

 

Inception (Počiatok, Christopher Nolan, 2010)

Nezabudnuteľný Nolanov filmársky klenot pracujúci s témami, ako konštrukcia umelej pravdy, neustále spochybňovanie reality, vedomie a podvedomie, a to všetko za účasti nespoľahlivého rozprávača, aby si svoju hru mohol tvorca ešte viac vychutnať (spomeňte si na The Prestige). Samozrejme, režisér s látkou narába spôsobom, ktorý filmu dovoluje byť prezentovaný širokej verejnosti, takže sa nikdy nejde do reálnej hĺbky a sám Nolan má známu históriu schovávania nedotiahnutého scenára za náznaky hlbokých myšlienok a „osudových“ tém (Interstellar). Pravdou ale je, že režisér, ktorý každým jedným filmom naplní kinosály, peňaženky štúdií a srdcia divákov, je nedostatkový tovar a Nolan je z tých, ktorí sa už nevyrábajú. Ako staré šporťáky, ktoré museli ustúpiť ekologickejším a modernejšie vyzerajúcim autám. Ale späť k Počiatku.

 

Jednou z hlavných tém filmu je spomínané pochybovanie o realite, neustály strach Cobba z toho, že je stále vo sne. Posledný záber skončí o sekundu skôr, než by nám bolo milé a priestor pre pochybnosti a debaty je na svete. Malý detail však môže byť odpoveďou - keď Cobb sníva, na ruke má prsteň, manželskú obrúčku. No akonáhle sa zobudí, prsteň zmizne, keďže Mal žije už len v jeho snoch a len tam sú stále manželia. V poslednej scéne filmu Leovi obrúčka na prsteníku chýba, inými slovami, záverečná scéna je „realita“ (mimochodom, deti v poslednej scéne nie sú oblečené identicky s deťmi v Cobbových snoch).

 

Easter Eggs: Slávne filmové odkazy, ktoré ste (možno) prehliadli

 

I Am Legend (Ja, Legenda, Francis Lawrence, 2007)

Ja, Legenda a jej „legendárny“ záver, ktorý tak neslávne a nešťastne pochoval výborne rozbehnutý film. Niektoré chyby budú mrzieť vždy. Napravme si dojem úsmevným reklamným bannerom na jednej zo zchátraných budov. Áno, Warneri pokukovali po aktuálne avizovanom súboji dvoch najslávnejších komiksových kolegov už v roku 2007, keď sa ešte len rozbiehala trilógia s Temným rytierom a dorazil aj nepodarok s názvom Návrat Supermana. Problém bol v tom, že Bale bez Nolana netopierieho muža točiť nechcel a ten mal zase v pláne svoju vlastnú, relatívne nekomiksovú trilógiu. Nakoniec môžeme byť radi, Man of Steel je predsa len o poznanie lepší ako posledný Superman a Affleck tiež nevyzerá najhoršie. Čas (resp. Marvel) navyše ukázal, že vybudovať filmový svet sa dá prepracovane, jednotne a hlavne v oveľa väčšom merítku než bolo dovtedy zvykom.

 

Easter Eggs: Slávne filmové odkazy, ktoré ste (možno) prehliadli

 

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (HP a väzeň z Azkabanu, Alfonso Cuarón, 2004)

Ak by mi niekto povedal, že v záverečných titulkách Harryho Pottera môžem vidieť dvoch čarodejníkov praktikujúcich študentský sex, asi by som nebol naklonený tejto myšlienke uveriť. Harry vo svojom treťom filme dostane mapu, na ktorej môže vidieť každého čarodejníka pohybujúceho sa v Rockforte a pozrite sa na to, ako k sebe majú vlastníci týchto dvoch párov nôh blízko. Veľmi podarený žartík.

 

Easter Eggs: Slávne filmové odkazy, ktoré ste (možno) prehliadli

 

 

Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones a dobyvatelia stratenej archy, Steven Spielberg, 1981)

George Lucas a jeho druhé najslávnejšie filmové dieťa ponúka úsmevný pohľad na R2D2 a C3PO, obľúbený párik robotov zo Star Wars, ktorý Indymu robí spoločnosť v pamätnom okamihu jeho najslávnejšieho dobrodružstva. Režisér Dr. Jonesa, Steven Spielberg, ako jeden z mála Lucasa podporil v časoch, keď boli Hviezdne vojny ešte v plienkach a štúdiá vizionárskeho tvorcu jedno po druhom odmietali. Nie je teda prekvapením, že nám stretnutie týchto dvoch tvorcov pod hlavičkou jedného projektu prinieslo ohliadnutie sa za (vtedy) nedávnym filmovým megahitom.

 

Easter Eggs: Slávne filmové odkazy, ktoré ste (možno) prehliadli

 

E.T. / Star Wars: Episode I (E.T.: Mimozemšťan, 1982, Steven Spielberg / Star Wars: Epizóda I, 1999, George Lucas)

Dvojicou Spielberg-Lucas dnešný článok aj zakončíme. Legendárny režisér a jeden z najlepších tvorcov originálnych príbehov majú okrem spolupráce na Indiana Jonesovi spoločné aj vzájomné „prepojenie“ niektorých svojich filmových svetov. Okrem hieroglyfov v Stratenej arche odkazuje Spielberg na Star Wars aj v kultovom E.T.: Mimozemšťan, kde stratený tvor z ďalekej galaxie na ulici stretne dieťa v kostýme Yodu a považuje ho za znamenie z domova. Lucas láskavosť oplatil v Epizóde I, kde môžeme na malú chvíľu zahliadnuť tvory nápadne pripomínajúce „ítího“, ktorý sa vďaka tomu stal symbolickou súčasťou vesmírneho sveta Star Wars.

 

Easter Eggs: Slávne filmové odkazy, ktoré ste (možno) prehliadli

 

Easter Eggs: Slávne filmové odkazy, ktoré ste (možno) prehliadli

 

To sú len niektoré z veľkého množstva easter eggov, ktoré sme pre vás pripravili. Nabudúce si povieme niečo o filmoch ako Fight Club, The Departed či Pán Prsteňov a reč bude aj o Tarantinovi. Ktorý z dnes spomínaných faktov ste si všimli pri pozeraní filmu?

Ohodnoť článok
6