Nebudeme chodiť okolo horúcej kaše. Rovno si povedzme, že Game of Thrones je jeden z najpútavejších a najznámejších seriálov posledných rokov. HBO si (po väčšinu času) dáva záležať na kvalite a príbeh Georga R. R. Martina pripútal k obrazovkám už množstvo divákov. Posledná, čiže piata séria obsahovala veľa nadupaných momentov a jej vyvrcholenie dáva slovíčku cliffhanger nový význam. Od jej konca však uplynul takmer rok a isté súvislosti sa predsa len vybavujú ťažko. Pripravili sme si pre vás teda rýchly rekapitulačný článok, v ktorom sa spoločne pozrieme na najhlavnejšie udalosti, vďaka ktorým sa budete môcť bez problémov premostiť do 6. série, štartujúcej už túto nedeľu, čiže dnes v noci. Dej sme zoradili podľa jednotlivých miest, keďže rody sú roztrúsené a mohlo by to pôsobiť príliš rušivo. Hor sa teda do spomínania. Nemusíme snáď zdôrazňovať, že sa v článku nachádzajú spoilery.

 

 

 

WinterfellVeľká rekapitulácia Game of Thrones. Čo sa stalo v 5. sérii a čo môžeme očakávať od tej nasledujúcej?

 

Na Winterfelli už dlho neveje vlajka Starkovcov. V poslednej sérii sme sa síce dozvedeli, že väčšina z ich spojencov je stále lojálna právoplatnému kráľovi, avšak málokto sa v momentálnom rozložení síl rozhodne oponovať tyranickým Boltonovcom. Naskytla sa perfektná príležitosť, a to počas/po Stannisovom ťažení na hrad. Melisandre mu síce predikovala víťazstvo, no bitka dopadla katastrofálne. Služobníčka Pána Svetla „donútila samozvaného kráľa", aby nechal svoju dcéru Shireen upáliť pre dobrotivosť božstva. Stannisova manželka Selyse sa následne obesila a dezertovala mu takmer polovica vojska. The Red Woman po prvotných problémoch opustila Baratheona a vrátila sa na Castle Black. Na rovnakom mieste sa nachádza aj Ser Davos, ktorý sem bol vyslaný s úlohou zhromaždiť viac vojakov. 

 

Na samotnom hrade sa taktiež odohralo veľa zaujímavých udalostí. Bastard Ramsay sa zosobášil so Sansou, no ich vzťah nebol veľmi láskyplný, čo potvrdzoval (okrem jeho psychického stavu) aj pomer so slúžkou Myrandou. Zvonku hradu strážia Sansu Brienne a Podrick. Vymysleli pre ňu dokonca signál, ktorým zavolá o pomoc. Presne v momente, kedy tak učiní, sa strháva krvavá bitka a Brienne si beží splniť svoj sľub a zabiť Stannisa Baratheona. Sansa a Theon spoločne utekajú preč. Následne zhodia z hradieb slúžku Myrandu a spoločne skáču do snehu aj oni. Nád sériou teda visí mnoho otáznikov. Avšak na jeden nám tvorcovia podali definitívnu odpoveď. Áno, Brienne naozaj zavraždila Stannisa. Iba sa to jednoducho neudialo priamo na obrazovke.

 

King's Landing

Veľká rekapitulácia Game of Thrones. Čo sa stalo v 5. sérii a čo môžeme očakávať od tej nasledujúcej?

 

Hlavné mesto vo svojom dianí takmer vôbec nezaostáva. Cersei chcela nahradiť najvyššieho kňaza, keďže ňou pohŕdal a do čela kňažstva vyzdvihla sektu Sparrows, ktorých súčasťou je aj Lancel Lannister, čiže Cerseiin bratranec. Tí postupom času získali obrovský vplyv a podarilo sa im uväzniť najváženejších členov. Matku kráľa na základe obvinení zo smilstva, Lorasa Tyrell kvôli homosexualite a manželku kráľa za krivé svedectvo pod prísahou. Lady z Casterly Rock sa síce priznáva, že Roberta podvádzala, ale nepovedala, že to bolo s jej vlastným bratom. Ako forma očistného trestu je jej udelený takzvaný walk of shame, no koniec koncov sa súdu nevyhne. Nahá kráča mestom až do Red Keep, kde ju síce nečaká jej syn Thomen, ale služobníctvo. V hŕstke ľudí sa nachádza aj Qyburn, ktorý Cersei predstavuje zaujímavú novinku. Oživeného Mountaina, ktorý sa má sekte a všetkým nepriateľom kráľovskej rodiny pomstiť. Margeary a Loras sa medzitým stále nachádzajú vo väzení.

 

Dorne

Veľká rekapitulácia Game of Thrones. Čo sa stalo v 5. sérii a čo môžeme očakávať od tej nasledujúcej?

 

Určite nám dáte za pravdu, ak povieme, že Dorne bol asi najmenej záživným miestom z celej série. Ale v skratke. Z dôvodu, že do King's Landing prišla vyhrážka v podobe Myrcelinho náhrdelníku v ústach hada, sa Jaime s pomocou Brona (a na popud Cersei) vydáva na únos svojej netere dcéry, pretože jej hrozí nebezpečenstvo zo strany Sand Snakes (dcér zavraždeného princa Oberyna Martella). Misia však nie je úspešná, keďže ich počas bitky zajmú stráže, no po vzájomnej dohode kráľ rozhodne, že Myrcella môže s Jaimem odísť naspäť do hlavného mesta. Jedinou podmienkou zostáva, že s ňou musí ísť jej snúbenec Tristan a ten musí dostať dôležitú pozíciu v Small Councile. Na ceste domov sa Jaime so svojím otcovstvom priznáva Myrcelle, ktorá prekvapivo odpovedá, že to tak cítila už dlhšiu dobu. Následne však začína účinkovať jed, ktorým ju otrávili Sand Snakes pri vzájomnej rozlúčke. Myrcella teda zomiera Jaimemu v náručí.

 

Braavos

Veľká rekapitulácia Game of Thrones. Čo sa stalo v 5. sérii a čo môžeme očakávať od tej nasledujúcej?

 

Pomaly sa dostávame do najmystickejšieho mesta doterajšieho deja. Arya sa oddelila od Hounda a prichádza do Braavosu, kde sa chce naučiť, ako byť človek bez tváre. K výcviku jej má poslúžiť „no one" a.k.a. Jaqen H'ghar, s ktorým si v skorších sériách navzájom pomohli. Na mieste zvanom House of Black and White sa teda Arya snaží pripraviť na podobný život, no nedokáže sa vzdať svojej identity či minulosti. To sa odzrkadlí v momente, kedy má za úlohu zabiť kupca, ale neurobí to, keďže zahliadne Meryna Tranta. Ten sa nachádza na jej zozname osôb, ktoré chce odstrániť a pri prvej príležitosti si ho chladnokrvne podá, pričom mu odhalí svoju pravú tvár. Keď sa vráti, je odvedená do Hall of Faces, kde jej Jaqen vysvetlí, že Meryna zabila neoprávnene a následne mladá Arya oslepne.

 

Meereen

Veľká rekapitulácia Game of Thrones. Čo sa stalo v 5. sérii a čo môžeme očakávať od tej nasledujúcej?

 

Dianie v ďalekom Meereene je nehostinné už od úplného počiatku. Daenerys sa musí potýkať so Sons of Harpy, vraždiacich jej vojakov (medzi ktorými bol aj člen Queensguard, Ser Barristan). Nie je však sama. Spoločnosť jej po novom nerobí nikto iný, ako Tyrion Lannister, ktorý sa sem dostal vďaka úteku z King's Landing kvôli vražde svojho otca. Po ceste do mesta Volantis ho zajme vyhostený Jorah (Daenerys mu totiž prestala veriť po prevalení jeho špionážnej minulosti) a následne ho  odvádza do Meereenu, kde žiada o odpustenie a trpaslíka ponúka ako dar. Tyrion je však príliš prefíkaný a presvedčí matku Drakov, aby si ho zobrala ako svojho poradcu. Jorah bol nakoniec opäť vyhostený. Nesmieme tiež zabudnúť, že pri ceste za Khaleesi sa Mormont nakazil zákerným greyscaleom. Po pretrvávajúcich problémoch sa posledná Targaryenka rozhodne otvoriť tzv. fighting pits a účelovo sa zasnúbi s jedným zo šľachticov. To opäť využíva neotrasiteľný Jorah, prihlási sa a následne vyhrá. Bohužiaľ, nastáva vzbura a všetci spoločne bojujú proti Sons of Harpy. Keď už sú v posledných momentoch obkľúčení, na scénu prilieta stratený drak Drogon a odnáša Khaleesi ďaleko preč. Po jej odlete sa ju vyberie hľadať Jorah spoločne s Dariom a na čele mesta ostávajú Grey Worm, Missandei, Tyrion a opäť sa objavuje úlisný Varys. Daenerys pristáva v ďalekej a pustej krajine a v zopár nasledujúcich záberoch vidíme hrozivú scénu, kedy okolo nej začne krúžiť celý dothracký khalasar.

 

Castle Black

Veľká rekapitulácia Game of Thrones. Čo sa stalo v 5. sérii a čo môžeme očakávať od tej nasledujúcej?

 

Posledným miestnom, ktoré si pripomenieme, je rozlohou snáď najmenšie, no v príbehu zohráva azda najhorúcejšiu úlohu. Spomeňme si, že vodca Divokých - Mance bol upálený, lebo odmietol uznať Stannisa za kráľa. Náš obľúbený Jon Snow sa stáva 998. komandérom Night's Watch. Keďže je za svoje činy ako tak rešpektovaný Divokými a zároveň si uvedomuje, akú hrozbu prinášajú White Walkers, vydáva sa za Stenu, aby zachránil zvyšných bojovníkov v dedine Hardhome. Tam vidíme bitku epických rozmerov a následné stiahnutie sa Jonových jednotiek. Bastard Starkovcov púšťa svojho priateľa Samwella do citadely v Old Town, aby sa po smrti Maestra Aemona vyučil podobnej klasifikácii. A všetci vieme, čo nasledovalo ďalej. Tmavovlasý dobrák bol vylákaný na nádvorie mladým Ollym. Tam ho neľútostne dobodajú členovia Night's Watch a Jon zomiera.

 

Ostatné postavy

Veľká rekapitulácia Game of Thrones. Čo sa stalo v 5. sérii a čo môžeme očakávať od tej nasledujúcej?

 

Je tu ešte pár postáv, ktoré určité zohrajú dôležitú úlohy, no bolo ich ťažké niekam zaradiť. Prvou je jednoznačne Brandon, nachádzajúci sa v krajine za Stenou s Hodorom a Meerou Reed u magického Three Eyed Ravena. Najmladší Stark menom Rickon sa spolu s opatrovateľkou Oshou už dávnejšie vydali k Lordovi Umberovi, ktorý je lojálny k rodu zo severu a Rickona ukryje. Obaja súrodenci sú však považovaní za mŕtvych po hrozivom čine Theona Greyjoya. Poslednou postavou, ktorá nás ohromne zaujíma, je slizký Littlefinger. Ten nechal Sansu na pospas osudu vo Winterfelli a stále nevieme, aké sú jeho úmysly. 

 

Pomôcť rozpamätať sa vám môže aj nasleduúce video. V 10 minútach vám zosumarizuje celých 5 sezón.

 

Čo sa stalo, teda už vieme. Čo nás však čaká, to je jedna veľká neznáma. Prvýkrát od začiatku vysielania Game of Thrones totiž show vypláva na neznáme more. 5. séria už dosiahla dej v knihách a tvorcovia sa veľmi nemali od čoho odraziť. Viacerí viete, že George R. R. Martin kompetentným z HBO už povedal, ako príbeh v jeho hlave končí, kto prežjie, kto umrie a tak ďalej. Tie menej dôležité pojítka, dialógy a všetko podstatné, čo malo byť až v najnovšej knihe, The Winds of Winter, s tým museli režiséri a showrunneri 6. série prísť sami. Okrem toho, že nikto netuší, čo sa udeje, stála teda výsledná kvalita na fantázii a kvalite scenáristov, nie nad knižným materiálom.

 

Veľká rekapitulácia Game of Thrones. Čo sa stalo v 5. sérii a čo môžeme očakávať od tej nasledujúcej?

 

Stannis je mŕtvy, Myrcella, dcéra Cersei a Jamieho je mŕtva, Jon Snow je mŕtvy a mŕtva je aj Lysa Arryn a je jasné, že smrti takých významných osôb budú mať na svet Game of Thrones veľký dopad, nehovoriac o únose Khaleesi či Cersei, ktorá sa bude chcieť pomstiť celému svetu aj so živou dcérou, nie to ešte po zistení, že bola zavraždená. Na druhej strane, hovorí sa o tom, že The Hound prežil, čo by potešilo azda každého z nás. Ak si nechcete skaziť prekvapenie, ďalej nečítajte. Okrem návratu niektorého z predošlých a mierne zabudnutých rodov by sme sa mali dostať nejakou formou aj do minulosti. Či už vďaka flashbackom či Branovým víziám, uvidíme mladého Neda Starka a šušká sa aj o tom, že sa konečne odhalí pravda o rodičoch Jona Snowa. Tvorcovia aj herci sa dušujú, že ide o vôbec najlepšiu sériu Game of Thrones a my im to veríme. Hlavne sa tešíme na najväčšiu bitku seriálu, ktorú nám tvorcovia už nejaký ten piatok sľubujú. Štartujeme už zajtra, takže si to nenechajte ujsť! Viac informácií nájdete v tomto vlákne. Ak vás zaujíma, aké množstvo CGI sa pri tvorbe seriálu používa, klikajte sem.

Ohodnoť článok
1
Zdroj: gameofthrones.wikia.com, gamesradar.com