Tvorbu legendárneho Stevena Spielberga máme všetci nesmierne radi, a preto sme naozaj vďační za to, že nás táto režisérska ikona dokáže aj napriek pokročilejšiemu veku stále zásobovať množstvom skvelých filmových kúskov, ku ktorým sa tak radi a pravidelne vraciame. Jednou z nich by sa celkom pokojne mohla stať aj jeho nadchádzajúca snímka s názvom Ready Player One, a teda adaptácia rovnomennej knižnej sci-fi klasiky od amerického spisovateľa menom Ernest Cline. Tejto záležitosti sme sa naposledy síce venovali ešte minulý rok, za posledné obdobie sa však nahromadilo hneď niekoľko zaujímavých informácií či noviniek, ktoré sme sa pre vás rozhodli spojiť do jedného väčšieho článku. Vrhnime sa teda spoločne na to.

 

Začnime teda príbehom samotným. Ten sa odohráva v roku 2044, kedy sa planéta Zem kvôli preľudneniu a všadeprítomnej špine stala poriadne spustošeným miestom. Drvivá väčšina ľudí z nej preto každodenne uteká do virtuálnej reality s názvom OASIS, čo je v podstate virtuálna utópia, v ktorej jednotlivci komunikujú prostredníctvom svojich digitálnych avatarov, preskúmavajú rôzne svety, ríše, či dokonca chodia do školy. Tvorca OASIS James Halliday bol posadnutý pop-kultúrou minulého storočia, najmä 80. rokov a do svojho sveta zasadil množstvo hádaniek a narážok práve na toto obdobie. Osoba, ktorá ich dokáže všetky odkryť, bude novým majiteľom OASIS, pričom zároveň získa aj odmenu vo forme nepredstaviteľného bohatstva a moci. Náš hlavný hrdina z Oklahoma City, Wade Watts, je teenager, ktorý OASIS navštevuje veľmi rád a svoj život zasvätil študovaniu všemožných vodítok poschovávaných v tomto svete. Akonáhle však narazí na prvú stopu, zisťuje, že vo svete sú hráči ochotní pre výhru aj vraždiť. Začne sa tak pretek, ktorý ak chce niekto dokončiť, musí ho zároveň vyhrať.

 

Zľava: Tye Sheridan, Olivia Cooke, Ben Mendelsohn, Mark Rylance, Simon Pegg, Win Morisaki a T. J. Miller

Steven Spielberg pripravuje veľkolepé sci-fi Ready Player One o virtuálnej realite

 

Čo sa priloženého obsadenia týka, vyzerá to viac než zaujímavo. Okrem ostrieľaných harcovníkov a hereckých hviezd dostanú totiž možnosť predviesť sa aj niektoré, viac či menej známe tváre. Aké postavy ale zmienení herci stvárnia? Predstavíme si ich pekne po poradí:

  • Tye Sheridan (X-Men: Apocalypse, Mud) - Ústredný hrdina Wade Watts, ktorý do virtuálnej reality vstupuje pod prezývkou Parzival.
  • Olivia Cooke (Me & Earl & the Dying Girl, seriál Bates Motel) - Slávna blogerka z Vancouveru menom Art3mis. Wade sa do nej v digitálnom svete zamiluje, čo následne skomplikuje ich konkurenčný boj pri odkrývaní hádaniek.
  • Ben Mendelsohn (Rogue One: A Star Wars Story, seriál Bloodline) - Hlavný záporák Nolan Sorrento. Ide o vysoko postaveného úradníka korporácie Innovative Online Industries, ktorá sa snaží získať kontrolu nad OASIS. Sorrentovou túžbou je túto doposiaľ bezplatnú službu speňažiť.
  • Mark Rylance (The BFG, Bridge of Spies) - Tvorca OASIS James Halliday, má predstavovať mix osobností, akými boli Howard Hughes a Steve Jobs. Vo filme by sa mal ukázať vo forme flashbackov či prostredníctvom virtuálnych správ.
  • Simon Pegg (Star Trek, Mission: Impossible) - Ogden Morrow, bývalý partner a najlepší priateľ Jamesa Hallidaya, ktorý sa podieľal na vytvorení OASIS. Do značnej miery vraj pôjde o akéhosi Stevea Wozniaka.
  • Win Morisaki (Tengoku kara no êru, miniséria Namonaki Doku) - Japonec Daito, ktorý pri hľadaní vodítok pracuje so svojím bratom Shotom. Vzťah medzi súrodencami a Parzivalom je občas síce priateľský, vo všeobecnosti však veľmi napätý.
  • T. J. Miller (Deadpool, seriál Silicon Valley) - Jeho úloha zatiaľ bližšie špecifikovaná nebola.

Ernest Christy Cline, autor knižnej predlohy

Steven Spielberg pripravuje veľkolepé sci-fi Ready Player One o virtuálnej realite

 

Réžie sa chopil už vyššie zmienený Spielberg, za scenárom stojí Zak Penn (Pacific Rim 2, The Incredible Hulk, X-Men: The Last Stand) a hudobnú zložku si nevezme na starosť nik iný, než svetoznámy John Williams. Ďalšiu z mnohých spoluprác so Stevenom zaknihuje aj kameraman Janusz Kamiński, ktorý sa pri ňom drží už neuveriteľne dlho, a to konkrétne od čias oscarovej snímky Schindler's List. Slovenská aj česká premiéra je naplánovaná na 29. marca 2018 a natáčanie, ktoré bude prebiehať prevažne v Londýne, by už malo byť nejakých pár týždňov v plnom prúde. Viac v týchto chvíľach, žiaľ, nevieme, budeme ale pevne dúfať, že sa prvých lákavých fotografií z pľacu dočkáme už naozaj čoskoro. Samozrejme, v prípade akýchkoľvek noviniek ohľadom filmu vás budeme informovať čo najskôr. Dovtedy sa s nami však určite nezabudnite podeliť o vaše dojmy v komentároch. Ako sa vám Ready Player One zatiaľ pozdáva? A nájdu sa medzi vami aj čitatelia predlohy?

Ohodnoť článok
14
Zdroj: collider.com