6. séria Game of Thrones skončila už pred nejakým časom a aj keď si na pokračovanie musíme počkať niečo viac než 10 mesiacov, nesmierne sa tešíme. Po slabšej piatej sérii showrunneri dokázali, že to stále majú v hrsti a dokážu nadchnúť. Aj preto sme sa rozhodli, že vám prinesieme rebríček najlepších sérií. Stále nás čakajú ďalšie dve, čím sa príbeh uzatvorí, no za tých 6 rokov je rozhodne čo hodnotiť. A aby som to mal jednoduchšie, nedávno som si pozrel všetkých 6 sérií odznovu. Mám ich teda v čerstvej pamäti.

 

6. miesto - piata séria

Aby sme si veci vyjasnili, piatej sme v recenzii dali 8/10, takže sa nedá hovoriť o vyložene zlej či slabej sérii. V porovnaní s ostatnými však šlo o dosť problematické epizódy. Pár dôležitých postáv cestovalo do iných destinácií, večné útrapy Khaleesi už začali jemne unavovať a linka s Aryou bola až zbytočne pretiahnutá. Nakoniec sa od celého toho božstva a učenia aj tak upustilo. Dej sa začal kúskovať a niektoré epizódy boli v rámci veľkoleposti celého GoT jednoducho nudnejšie, než ako by sa patrilo. Boli tu však aj také, pri ktorých sme padali na zadok. Nesmierne nás potešila linka s Jonom Snowom, Tyrionom a Ramseym. Skvelé finále a pár úžasných scén s drakmi hodnoteniu trochu pridali, no aj tak ostáva 5. séria v mojich očiach najslabšia. 

 

Zhodnotili sme všetky série Game of Thrones od najslabšej po najlepšiu


5. miesto - prvá séria

Ťažko to hodnotiť, ešte ťažšie vyberať, ktorá séria sa kde umiestni. Ide skôr o osobné preferencie a subjektívne dojmy z nich. Prvá séria bola ešte civilnejšia, s CGI sa šetrilo a využívali sa predovšetkým pre pozadia, krajinky a veľké mestá. Postavy sme ešte veľmi nepoznali, tie, ktoré sú teraz v obľube, neboli až také sympatické, zase raz nám zabili Seana Beana a tempo nebolo tak strhujúce, ako v ďalších sériách, nehovoriac o otravnej Sanse. Nuda však nehrozila a dej plynul rýchlejšie aj vďaka faktu, že sme sledovali 3-4 hlavné dejové linky, nie desať, ako tomu bolo zvykom v posledných sériách. Úžasný úvod, no čakalo nás niečo lepšie.

 

Zhodnotili sme všetky série Game of Thrones od najslabšej po najlepšiu


4. miesto -  tretia séria

Red Wedding! Jedna z najnepríjemnejších scén nielen celého seriálu, ale aj televíznej tvorby ako takej. Do Young Wolfa sme všetci vkladali veľké nádeje, no skončilo to takto podlo. Miliónkrát sme si všetci určite kládli otázku, čo by bolo, keby... na keby však George R. R. Martin neodpovedá, a tak dostali Starkovci zase raz na holú. Draci začali rásť, pribudli nové postavy, stupňovala sa veľkoleposť scén aj samotného príbehu. Aj keď, možno ste zabudli, že bitky Starkovcov s Lannistermi boli vlastne celkom preskočené krátkym strihom. Vtedy ešte HBO nemalo desiatky miliónov na natočenie epických stretov armád. Veľká škoda. 

 

Zhodnotili sme všetky série Game of Thrones od najslabšej po najlepšiu


3. miesto - druhá séria

Otrasný Jofrey, nezabudnuteľný Tyrion, dokonalé scény Tywina s Ariou, tajomný Jaqen H'ghar, úspechy Robba Starka ako na bojisku, tak v posteli, obľúbený Davos, perfektná epizóda Blackwater a taktiež Jaime, z ktorého sa postupne začala stávať čoraz lepšia postava. Dosadiť 2. sériu na tretie miesto bolo náročné, no keby sa dalo, umiestnime ich spoločne s tou 4. na rovnakú, a teda druhú priečku. Druhá desiatka epizód mala len veľmi málo chýb, skvelé tempo, úžasné nové postavy a definitívne tak dala svetu najavo, aký seriál je momentálne najgrandióznejší. 

 

Zhodnotili sme všetky série Game of Thrones od najslabšej po najlepšiu


2. miesto - štvrtá séria

Tyrion, Tyrion a ešte raz Tyrion. Po 4. sérii už nezostal snáď nikto, kto by mu aspoň nefandil. Okrem toho sme začali mať Jona veľmi radi, pričom nám HBO začalo čoraz viac teasovať jeho Targaryenský pôvod. 4. séria bola skvelá hlavne z technického hľadiska, priniesla geniálne momenty s Tyrionom, úžasný súboj Oberyna s The Mountainom a mnoho ďalšieho. Dokonca aj tá Daenerys už nebola taká nudná a začala si uvedomovať, že nie je najmúdrejšia na svete a aj ona vie robiť chyby. Veľká škoda, že sa v nasledujúcej sérii upustilo z tempa, atraktívnosti a prepracovanosti obsahu a zaujímavejších dialógov. 

 

Zhodnotili sme všetky série Game of Thrones od najslabšej po najlepšiu


1. miesto - šiesta séria

Vrchol seriálu a seriálovej tvorby ako takej. O 6. sérii sme vydali už niekoľko superlatívov a rozhodne nehodláme brzdiť ani dnes. Grandiózna výprava, neprekonateľný feeling a atmosféra surového fantasy sveta, kde sa ričanie ocele pretavuje v zimomriavky, jedny z najúžasnejších seriálových epizód v podobe predposlednej časti a... musíme to povedať, epického finále s nádherným soundtrackom a scénou, ktorá naháňala husiu kožu, pretože: King in the North! Skvelé flashbacky s Branom, ktoré konečne odhalili viac z minulosti a príbehu, perfektná bitka bastardov, veľkolepé efekty a draci, majstrovské technické spracovanie a mnoho ďalšieho. Síce sme sa po strhujúcich prvých piatich častiach dočkali troch, ktoré na chvíľu zjemnili tempo a rozširovali dejové linky, aby sa to znova mohlo naplno rozísť, aj pri nich sme sa však zabávali. 6. séria je jednoducho klenot a najmä posledné dve epizódy sa môžu pýšiť kvalitou, ktorá v mnohých aspektoch prekoná hollywoodsku tvorbu či už talentovaných tvorcov alebo blockbusterových parametrov. 


Zhodnotili sme všetky série Game of Thrones od najslabšej po najlepšiu

Ktorá séria bola podľa vás najlepšia?
1. séria
272 hlasov
2. séria
97 hlasov
3. séria
113 hlasov
4. séria
288 hlasov
5. séria
71 hlasov
6. séria
2039 hlasov
Ohodnoť článok
139
Foto: HBO