Článok, ktorý plánujeme už mesiace, ale sme v kine tak často, že ho nestíhame napísať. Teraz vážne, v redakcii milujeme kinosály úplne všetci a vždy keď sa to dá, zájdeme si na dve hodiny vypnúť od všetkého, čo nám dusí hlavy. Dôvodov, prečo chodiť do kina, je mnoho, my sme však väčšinu z nich zhrnuli do desiatich veľkých bodov. Dúfame, že prostredníctvom nich vo vás vyvoláme chuť zájsť do toho kina viackrát, než koľko ste možno mali v pláne. 


1. Cena 

Nech si hovorí kto chce čo chce, dať za 2-3 hodiny zábavy 5 eur v multiplexoch, respektíve v menších kinách, je stále veľmi slušné. Cenovo šli hore všetky produkty a služby, bohužiaľ, ani kino nebolo výnimkou. Stále sa však zrejme bavíme o cenovo najprijateľnejšej možnosti nielen kultúrneho vyžitia, ktoré sa vo vás rozplýva minimálne celý večer, v tom lepšom prípade aj niekoľko dní. Ak by ste každý víkend v mesiaci zašli do kina, vyšlo by vás to na 20€. Toľko minie priemerný dedinčan počas piatkovej/sobotňajšej noci (ak ho pozývajú). Vo väčších mestách sa už táto suma znásobuje, z čoho logicky vyplýva, že ak sa najbližší víkend nerozbijete ako vajíčko, môžete zájsť v decembri na Fantastic Beasts, Rogue One, Assassína či Collateral Beauty bez toho, aby ste boli po nazretí do peňaženky smutní. Dokonca aj ľudia, ktorí poberajú minimálnu mzdu, nemôžu tvrdiť, že tých 5€ sa v peňaženke na kino nenájde. Nikomu nevyčítame, ak sa do kina rozhodne nechodiť, na čo je stále čím ďalej tým viac dôvodov (o tom ale už v inom článku), tvrdiť však, že na kino nie sú peniaze, zatiaľ čo na iné formy zábavy daný človek mesačne vysolí 100€, je trochu pokrytecké. 

 

10 dôvodov, prečo by ste mali chodiť do kina pravidelne aj v roku 2017

 

2. Technológie

Je jasné, že blockbustery si najviac užijete v kinách, najlepšie v slušne ozvučených a plne digitalizovaných. Zažiť Interstellar a hlavne jeho soundtrack v IMAX-e považujem za jeden z mojich najkrajších kultúrnych zážitkov, a to ma vyšiel na nejakých smiešnych 13 eur.  Drvivá väčšina filmov je vytvorená pre kiná, pre temné, veľké a kvalitne ozvučené sály. Je jedno, či sa pozeráte na animák, blockbusterové sci-fi alebo veľkolepé drámy na štýl Revenanta. Každý jeden film v kinách dosahuje svoj plný potenciál a na každý jeden v kine spomíname ako na tú lepšiu verziu. Formy luxusu, ako napríklad 4D, D-Boxy, 3D či IMAX sú potom hlavným lákadkom a exkluzívnou pridanou hodnotou poskytujúcou len kinami. Slovami pána Martina Ciela: Sledovať film v TV je ako pozerať sa na obraz v knihe a nie v galérii. 

 

10 dôvodov, prečo by ste mali chodiť do kina pravidelne aj v roku 2017

 

3. Oddych od okolitého sveta

Práca, stres, vzťahové problémy, vlastne akákoľvek naša starosť. Všetci sme si prežili ťažké obdobia alebo len stresujúce dni, počas ktorých sme potrebovali vypnúť. Doma alebo aj medzi priateľmi/kolegami vám to môže neustále niekto pripomínať, no v kine... v kine je všetko iné. Väčšinou je tam ticho a môžete sa sústrediť na to, čo vám chcel režisér a scenárista ukázať. Je pritom jedno, aký žáner a nakoľko kvalitný film ste si vybrali. Ak ma upútal, dokázal mi z hlavy aspoň na tie 2-3 hodiny vytlačiť z hlavy všetko zlé. Ide o úžasnú schopnosť tohto média. Nejde pritom len o stresové situácie. Celovečeráky si človek jednoducho najviac užije v kine. Neotravuje ho mobil, súrodenec, nemusí si tlmiť zvuk, nemusí hľadieť na čas... nemusí myslieť na nič iné, len sa naplno ponoriť do kinematografického zážitku.

 

4. Ideálne strávený čas s priateľmi

Ak máte v okolí ľudí milujúcich kinematografiu, máte vyhraté. Ideálne strávené večery prakticky v ľubovoľný deň. Nemusíte čakať do víkendu, vo väčších mestách sa premieta celý týždeň, v tých menších si aspoň môžete byť istí, že každý týždeň uvidíte nejakú tú premiéru. Nebudem však klamať samého seba, dobre viem, ako vie program kín niekedy iritovať (hlavne výhradne dabingové či 3D premietania). Vždy je však možnosť za kino-zážitkom vycestovať a urobiť si príjemný večer či už s priateľmi obľubujúcimi akčné filmy/sci-fi alebo priamo s partnerom a zažiť tak trocha potrebnej romantiky. 

 

10 dôvodov, prečo by ste mali chodiť do kina pravidelne aj v roku 2017

eu4ia 

 

5. Podpora filmu/tvorcov/štúdia

Je to jednoduché. Ak chcete viac snímok, ako Ex Machina od Alexa Garlanda, Kingsman či ďalšie Trachtenbergové/Abramsove thrillery na štýl 10 Cloverfield Lane (dosaďte si sem akýkoľvek počin, kedy sála nepraskala vo švíkoch, no zaslúžene by mala), v prvom rade ich musíte podporiť v kine. Pomôže aj kúpa DVD či Blu-ray, ale nič nepomôže štúdiu, filmu, hercom a tvorcom tak, ako každotýždňová mediálna masáž o tržbách, pozitívne recenzie a hlavne tisíce nadšených fanúšikov. Nie každý číta filmové články, nie každý sa vyzná v obore, no vždy je tu cesta dostať sa k nenápadným, no úžasným počinom. A ak ešte niekedy chcete vidieť podobné bláznovstvá, ako epickú komédiu Shanea Blacka (Nice Guys), padajte do kín! :)

 

6. Atmosféra spoločenskej udalosti

Toto sa u nás na Slovensku nevzťahuje k väčšine kín/premiér, no ak ste niekedy zažili ozajstný a živý crowd tešiaci sa na to, čo príde, viete, o čom hovoríme. Pre mňa ide o premiéru Star Wars: The Force Awakens. Burácajúci dav, neuveriteľná atmosféra, množstvo nadšencov na každom kroku, spoločný potlesk pri ikonickom opening crawl... Chodiť na podobné filmy s ľuďmi z oboru alebo jednoducho s "geekmi" je zážitok, na aký sa nezabúda. Na zahodenie vôbec nie je ani tradičná atmosféra spoločenskej udalosti, kedy stretávate starých i nových priateľov a v neposlednom rade sa buduje aj komunita. Emócie sa lepšie odzrkadľujú a zažívajú v kine medzi "svojimi", ideálne, keď ich je veľa a sú slušne vychovaní (a ak nie sú, do troch týždňov napíšeme článok presne pre takých!).

 

10 dôvodov, prečo by ste mali chodiť do kina pravidelne aj v roku 2017

levi.fi


7. Podpora lokálneho kina 

Možno to zažilo len málo z nás, no napríklad obyvatelia mestečka Lučenec vedia, o čom je reč. Ak do kina nebudete chodiť, kino pre vás nebude premietať. Postupne sa okliešti program, respektíve dorazí konkurencia s atraktívnejšími vchodovými dverami a vy sa ani nenazdáte a vaše obľúbené kino, ktorému vďačíte za vašu filmovú výchovu a nezabudnuteľné životné momenty, dostane nálepku: "Zatvorené". Nikto z nás nič také zažiť nechce, no ak do tých menších kín nebudeme chodiť a neukážeme, že nás čas od času zaujímajú aj drámy, (ne)blockbustery či neznáme snímky celkovo (samozrejme, s pozitívnymi ohlasmi. Ani my vás nebudeme tlačiť, aby ste dali peniaze na Chappieho), kino svoj program časom pretvorí alebo nastanú vážnejšie problémy (a to sa už vzťahuje aj na bod 6).

 

8. Diskutovanie o spoileroch

Veľmi citlivá a nebezpečná téma. Každý z nás pozná pojem: Internet si dark and full of spoilers. Nebudeme klamať, aj nám sa už stalo, že sme niečo nedomysleli a vyparatili sme nejaký ten prúser (kajáme sa za to dodnes). Nestáva sa to často a rozhodne to nie je nič, čoho by ste sa na Filmkulte mali obávať, niektoré internetové stránky však nemajú problém kaziť divákom radosť na pravidelnej báze (Zdravím Entertainment Weekly. Ide o vôbec prvú stránku, ktorú som musel odlajknúť aj napriek tomu, že mi pomáhala v práci). Je preto skvelé necítiť sa v piatok ráno ohrozený spoilermi. Čím skôr snímku uvidíte, tým menšie riziko, že vám ju niekto skazí. Potvrdzuje to aj fakt, že poznám hlavný zvrat o Grindelwaldovi z Fantastických zvierat, aj keď som ich ešte nevidel. Všetkému sa dá vyhnúť, ak zájdete do kina.

 

10 dôvodov, prečo by ste mali chodiť do kina pravidelne aj v roku 2017


9. Kino výchova

V kine credits nepretočíte! Veľmí rýchlo si tak po Arrival všimnete, aký frajer ho režíroval a kto zase pracoval na soundtracku. Okrem toho sa v rámci spoločenských vzťahov sem-tam vyrozprávame inej spriaznenej duši či náhodnému divákovi. Neverili by ste, koľko informácií o snímke dokážete získať po či pred premiérou (ak narazíte na jedného z mnohých hlavných redaktorov Filmkultu, garantujeme vám, že vás obohatia o množstvo zaujímavostí). Je to dlhodobý proces, no v kinosálach sa celkom určite niečo o Hollywoode, jeho najlepších tvorcoch a čerstvých talentoch naučíte viac ako z televízie a torrentov. 


10. Trailery na veľkom plátne 

V tomto bode sa asi zaobídeme bez dlhých textov, že? A čo tým vlastne myslíme? Nuž, ja som síce ešte to šťastie nemal, no akonáhle uvidím v kine trailer na Logana, dostanem buďto záchvat radosti alebo moje telo obklopia zimomriavky. 

 

A čo vy? Aké sú vaše dôvody, prečo stále chodíte do kina?

 

Aký spôsob pozerania filmov preferujete, respektíve využívate najviac a najradšej?
Kino
836 hlasov
Torrenty/počítače
554 hlasov
Televízia/domáce kino
179 hlasov
Ohodnoť článok
77