Trailery boli možno trochu rozpačité a mnohí projektu príliš neverili. Teraz však dorazili prvé recenzie od novinárov za veľkou mlákou. Čo hovoria na film? Potterovci si môžu vydýchnuť: Fantastic Beasts sa vraj podarilo. Najhoršie hodnotenia sa pohybujú okolo 6/10, väčšina recenzií však hlási priaznivejšie čísla, hlavne 8/10, alebo aj vyššie. Takže rozhodne žiadna tragédia. Chváli sa atmosféra, výborný Eddie Redmayne (a casting všeobecne) a scenár (aj napriek tomu, že niektorí recenzenti zmieňujú trochu riedky a nedostatočne napínavý dej).

 

Ako sa podaril návrat do sveta Harryho Pottera? Prvé ohlasy na Fantastické zvery hovoria jasnou rečou

 

„Fantastic Beasts sú celkom jasne cielené pre najvernejších Rowlingovej fanúšikov. A tých tento film poteší,“ napísal Peter Debruge z Variety. Dodal však, že pre nováčikov môže byť uvedenie do nového sveta miestami mätúce. Zároveň si trochu povzdychol, že by bolo osviežujúcejšie, keby sa látky chopil iný režisér. David Yates však zachováva kontinuitu s predchádzajúcimi Potterovskými filmami a dokáže tiež film spestriť viacerými originálnymi vizuálnymi nápadmi.

 

Cath Clarke z Time Out prirovnala hlavného hrdinu Newta Scamandera k mladému „Davidovi Attenboroughovi s kúzelnou paličkou“, ktorý zachraňuje magické bytosti naprieč celým New Yorkom. Postava excentrického čarodejníka je vraj veľmi sympatická a chémia medzi ním a ďalšími hrdinami funguje na jednotku. Kritikom sa pozdávala aj atmosféra jazzového veku (20. roky 20. storočia) v ktorom sa film odohráva. Matt Goldberg z Collideru pochválil scenár z pera samotnej J. K. Rowling, ktorý divákov nechce „opäť viesť rovnakým epickým osudovým príbehom“, ale skôr priblížiť divákom odlišnú dobu a jej vlastné konflikty (napríklad nepriateľstvo voči mágii a čarodejníkom).

 

Ako sa podaril návrat do sveta Harryho Pottera? Prvé ohlasy na Fantastické zvery hovoria jasnou rečou

 

Chris Nashawaty z Entertainment Weekly bol kritickejší. Poznamenal, že okrem Redmaynea sú ostatní herci až prekvapivo nevýrazní a záporáci (hlavne ich šéf v podaní Colina Farrella) zatiaľ ničím príliš nevybočujú zo zoznamu nevýrazných bad-guyov. Napokon dodal: Film je vyše dvojhodinová pastva pre oči, avšak samotný príbeh pôsobí pomerne zbytočne. Možno je to však potrebné - predstaviť pravidlá a hrdinov, ktorí nás povedú k väčším zážitkom. Dúfam v to.“

 

V podobnom duchu sa niesla recenzia z Hollywood Reporter, ktorú napísal John DeFore. Podľa neho síce film obsahuje ohromné množstvo skvelých nápadov, má pôsobivý vizuál a akčné scény, ale nie je to dosť na to, aby sa mu podarilo nadviazať na magickú atmosféru dobrodružstiev Harryho Pottera. Recenzia sumarizuje štýlom, že film síce nie je žiadna pecka, ktorú by ste bezpodmienečne museli vidieť, ale napriek tomu „s Fantastic Beasts strávite v kine príjemné dve hodinky.“ Variety dodáva, že film má všetky predpoklady stať sa veľkým a úspešným rodinným blockbusterom, hoci je režijne pomerne nevyrovnaný. Z dostupných náznakov sa však vraj môžeme tešiť, že v nasledujúcich filmoch sa všetok potenciál postupne zúročí.

 

Ako sa podaril návrat do sveta Harryho Pottera? Prvé ohlasy na Fantastické zvery hovoria jasnou rečou

 

V podobnom tóne sa vyjadrujú aj iní kritici: zhodujú sa, že Fantastic Beasts je hlavne prvou kapitolou, ktorá má predstaviť svet a postavy ako základ pre budúce dobrodružstvá. Podľa všetkého nás teda čaká dobrý film, ktorý všetkým Potterovcom urobí radosť a ostatných snáď tiež neurazí. Na vlastné oči sa presvedčíme už 17. novembra.

 

Ohodnoť článok
7
Zdroj: hollywoodreporter.com, variety.com, timeout.com, collider.com, ew.com, heroichollywood.com
Foto: Warner Bros. Pictures