Vybrali sme

The Walking Dead: Najväčšie rozdiely medzi seriálom a komiksom, ktoré diametrálne zmenili dej a osudy postáv

Tvorcovia sa v mnohom od predlohy odklonili a dopadlo to zle. Nájde sa však aj niekoľko vzácnych výnimiek, kedy sa tento ťah skutočne vyplatil.

19. marec 2017, 12:34
19. marec 2017, 12:34

Populárny seriál s názvom The Walking Dead, ktorý je od roku 2010 neoddeliteľnou súčasťou televíznej stanice AMC, určite nemusíme nijako bližšie predstavovať. Dobrodružstvá skupiny okolo Ricka Grimesa sa už pomaličky blížia do finále siedmej série a zatiaľ skutočne nič nenasvedčuje tomu, že by mali tvorcovia s výrobou tohto projektu v najbližších rokoch prestať. Seriál sa totiž teší nesmiernej obľube, a to aj napriek skutočnosti, že jeho kvalita miestami poriadne kolíše. Či ho ale sledujete už iba zo zotrvačnosti, alebo kvôli tomu, že sa vám jednoducho páči, dnes riešiť nebudeme. Ak ste si otvorili tento článok, ste s najväčšou pravdepodobnosťou pravidelným divákom. A tým pádom je určený práve pre vás.

 

Ako sme si už všetci veľmi dobre zvykli, filmové a televízne diela jednoducho nedokážu adaptovať svoje knižné predlohy presne do bodky, a to buď z kreatívnych, finančných alebo nejakých iných dôvodov. Logicky tak medzi týmito dvoma médiami vznikajú menšie aj väčšie rozdiely, čo je bezpochyby prípad aj seriálu The Walking Dead. Dnes vám teda prinášame prvý diel z chystanej série článkov, zaoberajúcich sa práve tými najväčšími. No a keďže komiksovú predlohu z pera Roberta Kirkmana tvorí od roku 2003 do dnešného dňa už viac ako 160 vydaných čísiel v takmer tridsiatke zväzkov, bolo naozaj z čoho vyberať. Samozrejme, vedzte, že text obsahuje SPOILERY, ktoré nevyzrádzajú iba udalosti z komiksov, ale aj zo seriálu. Pokračovať v čítaní vám preto odporúčame iba na vlastnú zodpovednosť. Ešte pred samotným začiatkom dodáme, že ide o zoznam, nie rebríček s poradím.

 

Pôrod vo väznici

Lori Grimes (Sarah Wayne Callies), Rickova (Andrew Lincoln) manželka a Carlova (Chandler Riggs) matka rozhodne nepatrila k najneobľúbenejším postavám iba v seriáli. No zatiaľ čo v televíznej šou bola jej smrť vykúpením snáď pre všetkých divákov, na stránkach komiksov bol jej definitívny odchod vyobrazený o čosi brutálnejšie a navyše viac srdcervúco. Ako už vieme, Lori bola tehotná a Judith rodila vo väznici počas útoku armády z Woodbury. Od tohto bodu sa už ale jednotlivé príbehy rozdeľujú.

 

V seriáli sme boli svedkami toho, ako Lori počas pôrodu cisárskym rezom zomrela kvôli veľkej strate krvi. Krátko potom je ešte Carlom strelená do hlavy. Judith je v poriadku a na obrazovkách ju vídame dodnes. Predloha však hovorí niečo celkom iné. V komikse totiž Lori úspešne prežila pôrod, pričom v snahe ochrániť malú Judith a vyhnúť sa útoku Woodbury začala spoločne s manželom a synom utekať preč. To ale neuniklo Guvernérovi, ktorý nariadil postave menom Lilly Caul, aby ich zneškodnila. Chvíľku na to sú Lori aj Judith spoločne zasiahnuté brokovnicou. No existuje šanca, že novonarodená Judith zomrela až pod ťarchou tela svojej padajúcej matky.

 

The Walking Dead: Najväčšie rozdiely medzi seriálom a komiksom, ktoré diametrálne zmenili dej a osudy postáv

 

Príbeh dvoch Andreí

S opatrnou bývalou právničkou Andreou (Laurie Holden) sme sa v seriáli rozlúčili už dávnejšie, a to konkrétne vo finále tretej série. Keď vypukla apokalypsa, práve sa spolu so svojou mladšou sestrou Amy (Emma Bell) vracala z výletu a obe ostali uväznené v Atlante. Nakoniec ich zachránil Dale (Jeffrey DeMunn) a odvtedy patrili k hlavnej skupine preživších. Na Hershelovej (Scott Wilson) farme si následne výrazne zlepšila svoje strelecké schopnosti a zblížila sa so Shaneom (Jon Bernthal). Po útoku chodcov na farmu sa stratila v lese, kde ju našla Michonne (Danai Gurira) a vydali sa až do mesta Woodbury. Andrea aj po odchode Michonne verila tomu, že Guvernér (David Morrissey) je dobrý človek. Postupom času sa zblížila aj s ním, no keď odhalila jeho sadistickú povahu a chcela proti nemu podniknúť kroky, bolo už neskoro. Pri pokuse dostať sa ku svojej bývalej skupine ju Guvernér zatvoril do miestnosti s chodcom, ktorý ju následne uhryzne. Andrea sa zastrelila krátko po príchode priateľov.

 

Nečudo, že fanúšikovia kvôli takémuto vykresleniu Andrey zúrili. Zmeny sú občas nevyhnutné, väčšou premenou však prešiel asi len málokto. V komiksoch sa totiž vekovo pohybuje niekde nad dvadsiatkou a rovnako ako v seriáli, aj v komikse sa s Amy pridávajú k Daleovi a následne k ďalším preživším v kempe neďaleko Atlanty. V ňom sa okrem starých známych z televíznych obrazoviek nachádzal napríklad aj Tyreese s dcérou (o nich nižšie) či muž menom Allen, jeho žena Donna a ich dvojičky Ben s Billym. Keď je Amy napadnutá jedným z nemŕtvych a pred samotnou premenou zastrelená jej staršou sestrou, početná skupina zmení útočisko a usadí sa v mestečku Wiltshire Estates, kde sa zlomená Andrea dáva dokopy s oveľa starším Daleom. Po smrti Allena a Donny dokonca prijmú osamotené dvojičky Bena a Billyho (týmto dvom sa budeme podrobnejšie venovať v ďalšej časti).

 

Keď sú všetci nútení opustiť Hershelovu farmu, nájdu úkryt vo väznici. Andrea sa stala nesmierne užitočnou, pomáhala ostatným a naučila sa výborne zaobchádzať so strelnými zbraňami. V priebehu konfliktov s Woodbury nezabíjala iba chodcov, ale aj členov Guvernérovej armády, zároveň si však dokázala zachovať ľudskosť. Jedného dňa, počas jej neprítomnosti, je Dale uhryznutý do nohy. Rick mu síce zachráni život včasnou amputáciou poranenej končatiny, Andrea ale aj tak opäť raz upadne do depresie. Nanešťastie, chudák Dale sa znovu ocitne v zuboch nemŕtveho. Rozhodne sa o tom pomlčať a tak v tichosti odkráča do neďalekého lesa, aby čelil smrti osamote. No Andrea ho nájde a stihne si s ním vymeniť ešte niekoľko vrúcnych slov. Dale následne zomiera a z neohrozenej streľkyne je razom troska. Neskôr, už v Alexandrii, sa po nevydarenom romániku so Spencerom dáva dokopy s Rickom. Ich vzťah sa stane takým dlhotrvajúcim, až jej Carl začne hovoriť „mama“. Na stránkach predlohy je vyrovnaná, rozhodná a medzi ľudskými komunitami patrí k tým najrešpektovanejším členom.

 

The Walking Dead: Najväčšie rozdiely medzi seriálom a komiksom, ktoré diametrálne zmenili dej a osudy postáv

 

Nuda na farme

Čo mnohí priaznivci seriálu skutočne nenávideli, bol dozaista čas hlavnej skupiny strávený na farme Hershelovej rodiny. V prvej sérii odviedli tvorcovia skvelú prácu s postavami, a to ani nemuseli obmedzovať napredovanie seriálu nejakým zastavovaním na podobnom mieste, akým bola práve farma. Takže argument kompetentných ohľadom toho, že cieľom druhej série bolo zamerať sa na vývoj ústredných hrdinov nemá absolútne žiadnu váhu. Skupina je predsa divácky oveľa zaujímavejšia, keď je v pohybe a hrozí jej nebezpečenstvo. Zapustenie koreňov má pritom mnohokrát tendenciu naťahovať tempo, občas až neznesiteľným spôsobom. A farma sa v druhej sérii objavila hneď v dvanástke z celkových trinástich epizód. Je síce pravdou, že rozvoju postáv výrazne dopomohla scéna so stodolou, rozhodne k nej však mohlo dôjsť o niekoľko častí skôr.

 

Keď už je reč o stodole, určite stojí za spomenutie aj incident s ňou spojený. V seriáli nám bolo ukázané, že hlboko veriaci veterinár Hershel spočiatku odmietal vidieť nemŕtvych v skutočnom svetle. V presvedčení, že ide iba o chorých ľudí, ktorí môžu byť vyliečení, ich začal v blízkosti farmy odchytávať a zavierať do stodoly na svojom pozemku. No Shane a Rick sa ohľadom dodržiavaní Hershelových pravidiel nezhodnú, čo nakoniec vyústi v Shaneovo divoké správanie nasledované otvorením stodoly. Keď preživší zabijú všetkých chodcov, objaví sa ešte jeden, Carolina (Melissa McBride) dcéra Sophia (Madison Lintz), po ktorej pátrali celú druhú sériu. Keď bola ale stodola otvorená v komikse, nemŕtvy z nej začali unikať a hrýzť, čím zapríčinili smrť dvoch Hershelových detí.

 

The Walking Dead: Najväčšie rozdiely medzi seriálom a komiksom, ktoré diametrálne zmenili dej a osudy postáv

 

Tyreese a jeho dcéra

Seriálový Tyreese (Chad L. Coleman) to oproti svojej predlohe dotiahol ešte o niečo ďalej. No a zatiaľ čo z televíznych obrazoviek sme ho poznali ako dobráka a Sashinho (Sonequa Martin-Green) staršieho brata, v komiksoch mal dcéru v tínedžerskom veku menom Julie. Tá žila so svojím priateľom Chrisom, ku ktorým sa po vypuknutí apokalypsy pridal aj Tyreese a prežívali spoločne. Julie a Chris sa ale vo väzení rozhodli (na Chrisov popud) pre samovražedný pakt, aby mohli byť „navždy spolu“. Mali sa zastreliť navzájom, no keď Chris vystrelil na Julie, uvedomil si, že on sám je ešte stále nažive. Julie totiž nestihla stlačiť spúšť včas. K miestu výstrelu rýchlo pribehol Tyreese, ktorý objavil telo svojej mŕtvej dcéry.

 

Mimochodom, toto bol prvý moment, kedy sa ukázalo, že nech človek zomrie akýmkoľvek spôsobom, vráti sa ako zombie. Julie teda začala ožívať a Rick sa ju chystal zabiť. Tyreese ho síce zastavil, naivne dúfajúc, že ju privedie späť k rozumu, zbrane sa však chopil Chris a nemŕtvu Julie strelil do hlavy. Tyreese následne uškrtil Chrisa na smrť, pričom informoval Ricka, že počká na Chrisov návrat, len aby ho mohol zabiť znova, ale tentokrát pomalšie. Tyreesa neskôr čakal rovnaký osud ako seriálového Hershela. Počas útoku na väznicu bol dekapitovaný Guvernérom, ktorý použil Michonninu katanu. Navyše, Tyreese a Michonne boli vo vzťahu, takže jeho smrť bola o to skľučujúcejšia.

 

The Walking Dead: Najväčšie rozdiely medzi seriálom a komiksom, ktoré diametrálne zmenili dej a osudy postáv

 

Väzeň Thomas Richards

A opäť raz sme vo väzení. Spomínate si ešte na päticu väzňov, ktorých našla Rickova skupina zavretých v akejsi špajzi? Nuž, ak by sa tvorcovia držali predlohy o čosi viac a predstavili nám istého Thomasa Richardsa v plnej paráde, epizódy odohrávajúce sa vo väznici by hneď pôsobili pestrejšie. Veď posúďte sami. Podobne ako v seriáli, aj v komikse bolo totiž objavených niekoľko živých odsúdencov, pričom vyššie spomínaný Thomas bol jedným z nich. Po zistení, že nejde o dozorcov, trvala Lori na tom, aby väzni Rickovi a ostatným prezradili, za čo boli odsúdení. Richards, biely okuliarnatý chlapík v strednom veku uviedol, že ho zavreli za daňové úniky. Lenže krátko na to, ako sa Rickova skupina už pomaly začínala usádzať, niekto brutálne sťal hlavy Hershelovým dcéram, dvojičkám Susie a Rachel.

 

Samozrejme, vina okamžite padla na ďalšieho z objavených väzňov, a to na černocha menom Dexter, ktorý bol z pomedzi ostatných zdanlivo jediným odsúdeným za vraždu. Pokoj ale dlho netrval, pretože zakrátko došlo k celkom novému incidentu. Keď Thomasov pokus o vraždu Andrey skončil iba jazvami na jej tváry a odseknutým kúskom ušného laloka, ostatným konečne došlo, že Dexter je nevinný a skutočným vrahom Hershelových dcér bol práve Richards. Rick z neho v záchvate hnevu takmer vymlátil dušu, následne putoval pod zámok, zatiaľ čo skupina rozhoduje o jeho ďalšom osude. Do celej situácie však nečakane zasiahne Patricia, ktorá sa ho v dobrej viere rozhodne oslobodiť. Thomas po Patricii okamžite vyštartuje s úmyslom uškrtiť ju, našťastie ale zasiahne Maggie a zastrelí ho. Richardsovo telo je na Hershelovu žiadosť hodené za plot väznice, kde sa oň postarali nemŕtvi.

 

The Walking Dead: Najväčšie rozdiely medzi seriálom a komiksom, ktoré diametrálne zmenili dej a osudy postáv

 

Bonus: Daryl

O tom, že Daryl Dixon patrí k tým najobľúbenejším postavám celej šou, nemusíme ani diskutovať. Sympatický a drsný chlapík s výbušnou povahou, ktorého najtypickejšími poznávacími znakmi sú motorka, kožená vesta a hlavne kuša, si od svojho debutu okamžite získal priazeň mnohých fanúšikov po celom svete. Vedeli ste však, že Daryl v komikse neexistuje? Vidíte správne, jeho postava (ako aj niektoré ďalšie) bola vytvorená výhradne pre potreby seriálu. A hoci tvorcovia plánovali Daryla ešte počas prvých sérií odstrániť, jeho obrovská divácka popularita zaručila, že od tohto nápadu nakoniec upustili. Neskôr sa síce špekulovalo, že by mohol na začiatku siedmej série schytať pozdrav od Neganovej (Jeffrey Dean Morgan) Lucille, ako už ale dobre vieme, nedošlo k tomu, a my si tak môžeme jeho prítomnosť v The Walking Dead vychutnávať dodnes. Bezpochyby teda ide o jeden z tých vzácnych okamihov, kedy sa zmena oproti predlohe vyplatila hneď niekoľkonásobne. Preto si radšej ani nechceme pomyslieť na to, aký veľký bordel by v prípade Darylovej smrti priaznivci narobili.

 

The Walking Dead: Najväčšie rozdiely medzi seriálom a komiksom, ktoré diametrálne zmenili dej a osudy postáv

 

Ak čítate tieto riadky, tak ste sa úspešne dostali až na samotný koniec. Ako si už asi viete predstaviť, rozdielov medzi The Walking Dead seriálom a komiksom je veľmi veľa, no a vybrať z takého množstva iba tie, ktoré budú po chuti úplne každému, je priam nemožné. Aj tento faktor rozhodol o tom, že sa z jedného obrovského článku nakoniec stane niekoľkodielna séria. A preto už čoskoro dorazí časť s poradovým číslom dva, v ktorej sa budete môcť dočítať napríklad o Morganovi, Carol či Rickovi. Zároveň dúfame, že vás dnešný výber dostatočne obohatil o hromadu zaujímavých informácií a budeme radi, ak sa s nami podelíte o vaše názory v komentároch. Berte však ohľad aj na ostatných a spoilerové príspevky náležite označte.

Ktorý z uvedených rozdielov považujete za najväčší vy?
Pôrod vo väznici
124 hlasov
Príbeh dvoch Andreí
268 hlasov
Nuda na farme
35 hlasov
Tyreese a jeho dcéra
57 hlasov
Väzeň Thomas Richards
69 hlasov
Vyjadri svoj názor na článok
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Odpad! Menej takýchto článkov
Super! Viac takýchto článkov
Povedz nám, prečo sa ti článok nepáči:
Ďakujeme za tvoj názor!
Pomáha nám a autorom pri skvalitňovaní obsahu na stránke.
Zobraziť 3 komentáre
Diskusia
Diskusia je len pre prihlásených
3 komentáre
Zoradiť komentáre podľa obľúbenosti času pridania
Kriszti Bogdány19. marec 2017, 14:13

cgi walking dead sú tragédia. rick bez ruky by bol klinec do rakvy.

2 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
smalls19. marec 2017, 15:42

presne tak, ale ešte viac ma sere že Shiva neni skutočná ale digitálna...

2 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
valovamartina20. marec 2017, 0:23

ta digitálně zpracovaná Shiva hrozně ubírá na dojmu a serióznosti :(

0 Odpovedať · Nahlásiť