Filmy - Tip na film

Hlavná hrdinka stráca vlastnú identitu v strhujúcej romantickej dráme A Moment to Remember, ktorá vás emocionálne vyžmýka (Tip na film)

Film je plný odzbrojujúcej krásy a silných momentov

10. december 2016, 23:32
10. december 2016, 23:32

Z Južnej Kórey vychádza množstvo brilantných filmov, preto je škoda, že sa k nám nedostávajú do distribúcie, aby získali širšie divácke uznanie. Z tohto prostredia je všeobecnejšie známy artový režisér Ki-duk Kim. Jeho filmy obsahujú vizuálnu poetiku a zároveň ponúkajú priestor pre vnútornú meditáciu. K romantickým drámam však možno niekedy bývame skeptickí, najmä pre schematický príbeh. Paradoxom je, že aj taký romantický žáner naberá v juhokórejskom poňatí úplne nový rozmer a nemožno ho tak jednoducho zaškatuľkovať. Dokonca by sme neváhali túto snímku označiť za umelecký skvost, či už po formálnej, alebo obsahovej stránke. Ak neviete, ako stráviť chladné zimné večery, máme pre vás tento filmový tip. A nezabudnite na zásobu vreckoviek...

 

Hlavná hrdinka stráca vlastnú identitu v strhujúcej romantickej dráme A Moment to Remember, ktorá vás emocionálne vyžmýka (Tip na film)

 

Pri A Moment to Remember (v juhokórejskom origináli Nae meori sokeui jiwoogae) budete mať pocit, že sa pozeráte na film z iného sveta. Juhokórejská produkcia sa neuveriteľne líši od amerického štýlu nakrúcania filmov. Samozrejme, tematika je rovnaká alebo podobná, no spôsob podania výrazne odlišný. Zo snímky vyrážajú na povrch klasické hodnoty lásky, pokory, dobra alebo odpúšťania. Postavy majú ukážkové, vnútorne silné charaktery. Na prvý pohľad sa môže zdať, že dielo je vo vzťahových otázkach naivné a infantilné, nenaplnené sarkazmom, iróniou či modernými partnerskými trendmi. Po chvíli vás však tento čistý prístup k látke celkom ohromí a film vás nakazí svojou úprimnosťou a vierou v ušľachtilé medziľudské vzťahy.

 

Príbeh je ako z rozprávky. Ústrednému zamilovanému páru stojí na ceste ku šťastiu viacero prekážok. Keď sa im podarí prekonať spoločenské rozdiely, hĺbku ich citov preverí ďalší, omnoho závažnejší problém - nevyliečiteľná choroba. Tento stručný opis určite vzbudzuje dojem neoriginálnej melodrámy. Ako sme však už podotkli, aj obohratá téma môže byť v rukách schopného tvorcu bravúrne a originálne spracovaná, poňatá sviežo a nápadito. To robí film takým výnimočným. Režisér Jae-han Lee znamenite strieda komediálne a dramatické sekvencie, čo dotvára celkový pestrý kolorit snímky. Od úvodných smutno-dojímavých scén cez neskoršie nadmieru vtipné, roztomilé a iskrivé momenty nadväzovania nového vzťahu až k emotívne strhujúcej a tragickej poslednej tretine filmu, pričom záver smeruje k nevyhnutnej katarzii. Pôsobivosť scén podtrhujú jednak podmanivé herecké výkony ústrednej dvojice, psychologická premena osudom doráňaného hlavného hrdinu, ale rovnako aj dych berúca audiovizuálna stránka. Na romantický film, v ktorom hrajú hlavnú úlohu príbeh a postavy, je priam neuveriteľné, ako si tvorcovia dali záležať. Kamera ponúka magické obrazy, hrajúce zmesou farieb a dotvárajúce intimitu daného momentu. Čarokrásna hudba tomu celému zase dodáva punc osudovosti.

 

Hlavná hrdinka stráca vlastnú identitu v strhujúcej romantickej dráme A Moment to Remember, ktorá vás emocionálne vyžmýka (Tip na film)

 

A Moment to Remember je jeden z najdojímavejších romantických filmov, na aký sme narazili. Kultivovaný, vkusný, myšlienkovo natoľko hlboký, že ho v žiadnom prípade nemožno označiť za plytký alebo povrchný. Ak máte chuť na niečo emocionálne silné, exoticky pôvabné a neopozerané, siahnite po tejto snímke.

Vyjadri svoj názor na článok
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Odpad! Menej takýchto článkov
Super! Viac takýchto článkov
Povedz nám, prečo sa ti článok nepáči:
Ďakujeme za tvoj názor!
Pomáha nám a autorom pri skvalitňovaní obsahu na stránke.
návrat hore Foto: CJ Entertainment
Zobraziť 4 komentáre
Diskusia
Diskusia je len pre prihlásených
4 komentáre
Zoradiť komentáre podľa obľúbenosti času pridania
avatar
Leumas11. december 2016, 1:24

Najlepší romantický film, bezkonkurenčná vec. Amici sa môžu učiť :)

8 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Fantomas_111. december 2016, 11:23

Amíci sú v romantike mimo - zameriavajú sa na krátkodobé prežívanie a emócie (takmer výhradne). Ponúkajú romantiku iba na chvíľu, netrvácnu - také niečo nemôže dlhodobo uspokojovať človeka.

1 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
fatboy11. december 2016, 1:29

Paradna vec!!

1 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Fantomas_111. december 2016, 11:25

Vynikajúci film. Treba prekonať ten "nový" spôsob zobrazenia vzťahu, ktorý ako píšete je založený na snahe zobraziť lásku ako dlhodobo udržateľný a silný vzťah založený na obetovaní sa.

0 Odpovedať · Nahlásiť
Najčítanejšie na webe
48 hodín / 7 dní / 30 dní