Recenzie

Ako dopadol drsný súboj medzi armádou a záhadnými prízrakmi v akčnom sci-fi Spectral? (Recenzia)

Ghostbusters s vážnym ksichtom sú ideálnym filmom na večernú pohodu.

13. december 2016, 20:09
13. december 2016, 20:09

Tento netflixovský (čiastočne na Slovensku nakrúcaný) projekt nevyzeral vôbec márne. Ukážky lákali na zaujímavý (na prvý pohľad trochu protichodný) mix realistického vojnového thrilleru a mysteriózneho filmu, resp. sci-fi. Spectral nakrútil debutant Nic Mathieu (pôvodne mal miesto Villeneuva točiť Arrival) a zo scenáristickej stoličky mu pomáhali George Nolfi (The Bourne Ultimatum) a Ian Fried. Asi málokto čakal prepisovanie histórie žánru, ale minimálne slušnú porciu akcie, napätia a sympatických postáv. Dostali sme to? Čiastočne.

 

Ako dopadol drsný súboj medzi armádou a záhadnými prízrakmi v akčnom sci-fi Spectral? (Recenzia)

 

Krátko o deji. Nachádzame sa vo vojnou zmietanom Moldavsku. Okrem amerických vojakov tu operujú aj stúpenci bývalého diktátorského režimu a na oboch stranách dochádza k tvrdým stretom. Behom jednej misie však vojaci zaznamenajú záhadné - bežným okom neviditeľné - bytosti humanoidného tvaru. Do akcie sa povolá Dr. Mark Clyne (James Badge Dale), aby sa túto „anomáliu“ pokúsil identifikovať. Už o chvíľu totiž budú mať vojaci prvýkrát česť stáť zoči-voči nepriateľovi, ktorý dokáže prechádzať cez steny a zabíjať jediným dotykom. Je asi jasné, že tu so svätenou vodou nepochodíte...

 

Námet skutočne znie, akoby sa niekto pokúsil nakrútiť Ghostbusters bez humoru a s dôrazom na krutosť vojnového konfliktu. Mathieu svojím debutom nijako extra nepohorel. Ale ani výrazne neprekvapil. V prvom rade: mal som dojem, že z námetu sa dalo vytrieskať o dosť viac. Stret hnusného, zaprášeného a krvavého sveta vojny s niečím nadprirodzeným je však stále pomerne zaujímavý. Príbeh je príjemne jednoduchý a dáva režisérovi možnosť sústrediť sa hlavne na akčné scény. Je ich dosť, ale osobne som čakal ešte o chlp (alebo aj dva) viac. Nepozerá sa na to zle, ale absentuje skutočné napätie. Postavy sú veľmi zbežne načrtnuté (hoci typovo dobre obsadené) a k nikomu si vzťah nevybudujete. O to otravnejšie potom pôsobia scény, ktoré sa z nás úpenlivo snažia vytlačiť emócie. Je to priehľadné a nezriedka smiešne.

 

Ako dopadol drsný súboj medzi armádou a záhadnými prízrakmi v akčnom sci-fi Spectral? (Recenzia)

 

Netvrdím, že akčné scény sú zlé, len im chýba určitá zemitosť. Iste, neočakával som boje na štýl vylodenia v Normandii ako u Spielberga, ale akcia v Spectral pôsobí až príliš komfortne a vyžehlene. Rovnako vám odporúčam zmieriť sa s tým, že film ako celok nie je príliš originálny. Scenáristi si požičiavajú zo všetkých možných strán. Ghostbusters sú len špičkou ľadovca, okrem nich tu rezonujú hlavne Aliens, Black Hawk Down, Predátor a možno ešte pár ďalších. Obzvlášť Cameronov film sa niekoľkokrát výraznejšie pripomenie (dizajn zbraní, opustené deti, ktoré dokázali prežiť). Škoda len, že keď sa už tvorcovia inšpirovali, tak nedodali aj podobne cool postavy. Niekoho ako bol hláškar Hudson alebo drsňáčka Vasquézová by ste tu márne hľadali. Armáda je tak len veľká, sivá masa vojakov, ktorí nemajú čím zaujať. Dokonca som mal pri záverečnej rubačke dojem, že nevedia ani poriadne mieriť. 

 

Ako dopadol drsný súboj medzi armádou a záhadnými prízrakmi v akčnom sci-fi Spectral? (Recenzia)

 

Nic Mathieu ale režíruje celkom schopne a človek sa za tie dve hodinky ani nestihne nudiť. Tempo je veľmi fajn, nikde sa zbytočne nezastavujeme a všetko sviští hladko dopredu. Samozrejme, daňou za to je, že na niektoré dôležité informácie (kto vlastne sú duchovia a ako ich poraziť?) sa príde trochu rýchlo. Herecky nikto príliš nevyčnieva, všetci však hrajú v pohode. James Badge Dale svoj part zmákol dobre, chýba mu však silnejšia charizma na to, aby zvládol utiahnuť celý film. Zo zvyšku zaujmú hlavne Bruce Greenwood a Max Martini. Naopak, Emily Mortimer mi prišla dosť nevýrazná. Spectral je zručne nakrútený a má veľmi uchádzajúce efekty. „Realisticky“ rozklepaná kamera mi síce miestami liezla na nervy, ale dalo sa to prežiť. Pôsobivo pôsobia aj kulisy rozbombardovaného mesta. Naozaj máte miestami pocit, akoby ste sa dívali na čistokrvný vojnový thriller. 

 

Ako dopadol drsný súboj medzi armádou a záhadnými prízrakmi v akčnom sci-fi Spectral? (Recenzia)

 

Spectral je ako stvorený na večer, kedy si chcete oddýchnuť a vypnúť mozog. Dostanete svižnú, nenáročnú jednohubku, nad ktorou nemusíte premýšľať, ale ktorá by bola ešte lepšia, keby sa netvárila tak sakramentsky vážne a prisypala do príbehu aj nejaké silnejšie napätie, hlášky a humor. Lenže toho akoby sa režisér bál, takže sa celý čas silou mocou snaží o drsnú drámu. Škoda. Ale nech sa na to pozrieme z ktorejkoľvek strany, žiadna veľká prehra sa nekoná. Mathieu je talentovaný tvorca a osobne si rád pozriem jeho ďalšie počiny. Ak si chcete užiť nenáročný akčňák, môžem vám toto dielko s pokojným svedomím doporučiť. 6/10   

Aké hodnotenie by si dal ty?
0/10
Vyjadri svoj názor na článok
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Odpad! Menej takýchto článkov
Super! Viac takýchto článkov
Povedz nám, prečo sa ti článok nepáči:
Ďakujeme za tvoj názor!
Pomáha nám a autorom pri skvalitňovaní obsahu na stránke.