Recenzie

Veľký čínsky múr je ďalším prefláknutým a zbytočným fantasy filmom (Recenzia)

Prečo sa tomuto upísal Matt Damon?

6. január 2017, 20:48
6. január 2017, 20:48

Tak neradi recenzujeme podobné filmy, ale niekto holt musí. Problém pritom nastáva už roky pred premiérou, pri prvej myšlienke autora, ktorému chýba súdnosť. A nám až ostáva rozum stáť, prečo sa to stalo aj Yimou Zhangovi (Klan lietajúcich dýk). The Great Wall je historické fantasy, ktoré hovorí príbeh o tom, ako sa z bezcenných lupičov a vrahov stanú hrdinovia ríše. Tá každých 60 rokov stojí proti monštrám z nebies. Aj preto Číňania vybudovali obrovský múr chrániaci ich pred všetkým, čo dorazí zo severu a západu. A to je všetko, čo o deji potrebujete vedieť. Nakoniec, oveľa viac sa nedozviete ani zo samotného filmu.

Ním nás vedú postavy Matta Damona a Pedra Pascala. Zatiaľ čo prvý menovaný sa sem vôbec nehodí a jeho prerod zo žoldáka na hrdinu celej Číny je z radu televíznych filmov nemeckej stanice RTL z roku páně, chudák Pedro Pascal dostal zase dementné dialógy, akoby sa scenáristi tupo snažili diváka vtiahnuť do príbehu a vygradovať niektoré scény. Zvyšok osadenstva tvoria pre tuzemské publikum neznámi ázijskí herci a taktiež Willem Defoe, ktorý si ku svojej filmografii pridal ďalšiu zbytočnú čiarku. Herci celkovo neohúria, no ani vyložene nenaštvú. Všetko to stojí a padá už tradične na scenári. A tam stojí pilier neúspechu The Great Wall. Je jasné, že od podobného počinu nikto nečaká ani nechce artovku alebo Oscarovku, no vzhľadom na zúčastnených hercov a tvorcov by to v žiadnom prípade nemalo dopadnúť nasledovne. 

 Veľký čínsky múr je ďalším prefláknutým a zbytočným fantasy filmom (Recenzia)

 

Enormne mi vadili kostýmy, ktoré na mňa pôsobili doslovne smiešne (kuchár v plnej zbroji bol ozajstnou perlou), vizuál príšeriek (nie dizajn, skôr farby, pričom v pohybe nevyzerali vôbec dobre) či dialógy. Scenár ako taký za veľa nestojí, o čom svedčia aj stupídne rozhodnutia a správanie postáv ako takých. Nechceme nič spoilovať, a tak aspoň nejaký ten príklad, aby ste nás pochopili. Generál Čínskeho múru sa pár hodín po veľkom útoku tisícok monštier vyberie v noci na obhliadku jednej z veží, pričom je jasné, že bola napadnutá. Hádate správne. Má so sebou 10 nemotorných mužov a odkrytý chrbát. Postavy sa jednoducho správajú nereálne, rovnako ako samotný pán režisér. Ten v jednej scéne ukáže tisícky vojakov pozdĺž celého múru, len aby o pár sekúnd neskôr ukázal tak 20 mužov, ktorí aj tak nečinne stoja pri kraji a pozerajú sa, ako ich beštia všetkých postupne trhá v zuboch. Pravdepodobne si ale stále myslíte, že to vlastne bolo v poriadku. Tak teda, facepalmoval som aj pri stratégii Číňanov. Tí sa zase rozhodli používať svoje zbrane postupne. Nechali tak zbytočne umierať stovky svojich vojakov, a to úplne nezmyselne, len aby sa s týmito efektnými zbraňami mohol film vytasiť neskôr. Prečo jednoducho neposypať čiernym prachom (strelným, pušným, nazvite si ho ako chcete) celé údolie, odkiaľ beštie celé stáročia prichádzajú a pár šípmi potom zdevastovať celú nepriateľskú armádu? No pretože by film skončil do 50 minút.

 
Veľký čínsky múr je ďalším prefláknutým a zbytočným fantasy filmom (Recenzia)

 

Nič to však nemení na tom, že to pôsobí ako päsť na oko. Chápem, že niekto pri filme úplne vypne a nerieši absenciu aspoň náznaku primitívnej logiky, no to, že si mám pri niečom v kine oddýchnuť ešte neznamená, že sa pritom musím cítiť ako 10-ročná cieľovka. Ak vyčítame scenáristické maličkosti skvelým režisérom a ich počinom, prečo by sme mali brať priam gigantické lapsusy pri menej ambicióznejších projektoch ako neškodné či neutrálne? 

 

Je mi jasné, čo sa bude nachádzať v komentároch. Zase sme prísni, zase sme čakali Oscarovku, zase sa nevyznáme. Veľmi radi vypneme pri akčnej snímke, aj keď má chybičky krásy. Skvelým príkladom je napríklad John Wick. Scenáristické barličky v tomto prípade absolútne neriešime. Akčný film natočený kaskadérmi a majstrami akčných scén má jasný cieľ a ten spĺňa ako už dávno nič pred ním. Bohužiaľ, The Great Wall sa môže pochváliť len pár oku lahodiacimi akčnými scénami, známymi ksichtami, príjemnou hudbou, skvelým tempom a tam to zrejme končí. Miestami sa na to dobre pozerá, snímka vám rýchlo ujde a akčné pasáže ocení aj náročnejší divák, ako kompaktný celok má však Veľký čínsky múr od kvalitného celovečeráku, tobôž fantasy na míle ďaleko. 5/10

Aké hodnotenie by si dal ty?
0/10
Vyjadri svoj názor na článok
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Odpad! Menej takýchto článkov
Super! Viac takýchto článkov
Povedz nám, prečo sa ti článok nepáči:
Ďakujeme za tvoj názor!
Pomáha nám a autorom pri skvalitňovaní obsahu na stránke.
návrat hore Foto: Universal
Zobraziť 4 komentáre
Diskusia
Diskusia je len pre prihlásených
4 komentáre
Zoradiť komentáre podľa obľúbenosti času pridania
Borisko Borko Litvin6. január 2017, 23:42

dopadlo to lepšie než som sa bál , horšie ako som dúfam , čiže zhruba tak ako som očakával
tá posledná štvrtina ma moc nebavila ale aj tak to dopadlo lepšie ako polovica velkých filmov tento rok (gods of egypt , apocalypse , day of independence , suicide squad , asasins creed)

6 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
prof kohout7. január 2017, 9:51

no moj mily, neviem ci si si vsimol, ale nikto tu uz pomaly nekomentuje, ale ze je to sracka vidiet uz z trailerov

1 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
fanboy Overený použivateľ7. január 2017, 14:06

Počkaj keď sa to pozdieľa na facebookoch :D

-2 Odpovedať · Nahlásiť
Stanislav Gabčo8. január 2017, 2:01

Jezus Christ, Its Jason Bourne!

0 Odpovedať · Nahlásiť