Filmy - Tip na film

Čo by ste radšej: elektrošok či žiletkou do oka? Nenápadný horor Would You Rather vám poriadne zdvihne tep (Tip na film)

David Guy Levy sa predstavil viac než slušnou napínavou jednohubkou.

10. január 2017, 13:34
10. január 2017, 13:34

K tomuto nenápadnému hororovému thrilleru Davida Guy Levyho som sa dostal čírou náhodou. Would You Rather obdržal dosť slabé kritiky, veľa som teda nečakal. Ale o to väčšie bolo moje prekvapenie. Režisér totiž doručil mimoriadne funkčnú a napínavú pecku, ktorá sa v pohode vyrovná známemu fláku Saw od Jamesa Wana (bez srandy).

 

Čo by ste radšej: elektrošok či žiletkou do oka? Nenápadný horor Would You Rather vám poriadne zdvihne tep (Tip na film)

 

Iris (Brittany Snow) sa stará o vážne chorého mladšieho brata. Peniaze nie sú a brat potrebuje čo najrýchlejšie transplantáciu kostnej drene. Lekár jej doporučí istého pána Lambricka (Jeffrey Combs) - multimilionára, ktorý jej sľubuje okamžité zaplatenie všetkých poplatkov, ako aj nájdenie vhodného darcu. A čo na oplátku? Iris sa musí v Lambrickovej luxusnej vile zúčastniť akejsi záhadnej hry. Ale čo ak prehrá? „Nič. Proste prehráte,“ usmieva sa sympatický džentlmen. Iris sa teda rozhodne risknúť to. Spolu s ostatnými hráčmi sa však čoskoro ocitne v samotnom pekle. Princíp hry by sa dal popísať nasledovne: ste ochotní dať elektrický šok sebe, alebo neznámej dievčine sediacej vedľa vás? Na rozhodnutie máte pätnásť sekúnd. Ak sa včas nerozhodnete, dostanete guľku do hlavy.

 

Čo by ste radšej: elektrošok či žiletkou do oka? Nenápadný horor Would You Rather vám poriadne zdvihne tep (Tip na film)

 

Ten nápad je priam diabolský a som veľmi rád, že Levymu sa ho podarilo tak dobre zrealizovať. Film je skôr o psychologickom tlaku, takže vyložene krvavé scény sa tu takmer nenachádzajú. O to tiesnivejšie ale pôsobí. Z hercov treba spomenúť titulnú Brittany Snow a hlavne absolútne neuveriteľného Jeffreyho Combsa. Svoju úlohu džentlmenského hostiteľa s morbídnym humorom si neuveriteľne užíva. Lambrick je síce sadistický psychopat, ale má zmysel pre fair play. A nesmiem zabudnúť ani na (pánom určite známu) Sashu Grey, ktorá si strihla rolu fakt sexy mrchy. Všetky postavy sa navyše správajú viac-menej racionálne, čo je pri horore skôr vzácnosť. Hlavne sa ale pri sledovaní môžete zamyslieť, čo by ste asi v danej situácii robili vy? Zachovali by ste sa ako humanisti, hajzlíci, ktorí idú od začiatku cez mŕtvoly alebo tímoví hráči? 

 

Čo by ste radšej: elektrošok či žiletkou do oka? Nenápadný horor Would You Rather vám poriadne zdvihne tep (Tip na film)

 

Je jasné, že Levyho dielo nie je žiadnou revolučnou záležitosťou. Prehnane negatívne kritiky však v tomto prípade nechápem. Pokiaľ máte chuť na minimalistický a napínavý psycho-thriller, určite Would You Rather venujte jeden večer. Ak sa vám podarí naladiť na jeho tón, budete odmenení intenzívnym zážitkom.  

 

Vyjadri svoj názor na článok
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Odpad! Menej takýchto článkov
Super! Viac takýchto článkov
Povedz nám, prečo sa ti článok nepáči:
Ďakujeme za tvoj názor!
Pomáha nám a autorom pri skvalitňovaní obsahu na stránke.
návrat hore Foto: IFC Films
Zobraziť 7 komentárov
Diskusia
Diskusia je len pre prihlásených
7 komentárov
Zoradiť komentáre podľa obľúbenosti času pridania
avatar
skundyxicht11. január 2017, 9:07

ani jedno ale viem co by chcela sasha grey poraaadny k.kt vrazit az do hrdla

11 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Plutovski10. január 2017, 18:08

Asi si to nepozriem ale hneď si idem nájsť Sashu znova!

5 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
fatboy10. január 2017, 23:23

Netrep tu hluposti, ze sa to vyrovna SAWU od Wana. Uved mi tu 5 prikladov prosim ta ktore budu davat zmysel.

2 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Avathar11. január 2017, 8:56

samozrejme, hovorim za seba. ano, pre mma sa to vyrovna Saw od Wana. Saw u mna velmi rychlo vyprchal. ale pokojne uvediem preco. zdoraznujem ze ide o moj nazor:

- vacsi doraz na psychologicky tlak
- zaujimavejsie pravidla "hry"
- civilnejsie natocene (ziadne cool filtre a strihy)
- napinavejsie
- roznorodost postav

proti Wanovi a Saw nic nemam, mam ten film rad, akurat sa k nemu nemam dovod vracat.

8 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
paddington11. január 2017, 17:55

Spoiler : Iris sa zachovala ako pi... tak jej treba že ten brat sa zabil. Ak by zachránila toho týpka mohlo by byt pokračovanie v ktorom by sa pomstili organizatorom podobným spôsobom :D

-4 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
pňak11. január 2017, 21:09

zomri

5 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
paddington12. január 2017, 0:33

Preco :D

1 Odpovedať · Nahlásiť