Tento pútavý historicko-romantický seriál od stanice Starz vznikol na motívy úspešných kníh americkej spisovateľky Diany Gabaldon. Ide presne o ten typ projektu, ktorý by v prípade zlého režijného vedenia a slabého scenára mohol ľahko skĺznuť do predpotopnej sentimentálnej limonády bez štipky vkusu a elegancie. Ústredným motívom je síce nadmieru dojímavý milostný vzťah anglickej zdravotnej sestry a vášnivého škótskeho horala prekonávajúcich úskalia času, no okrem toho sa Outlander honosí aj vizuálnymi kvalitami, dych vyrážajúcimi scenériami Škótskej vysočiny, krvavými bojmi a celkovou epickosťou. Vďaka tomu môže hrdo konkurovať súčasným obľúbeným a drahým výpravným seriálom.

 

Drsná historická romanca Outlander sa pýši majestátnou škótskou divočinou, množstvom erotických scén a brutalitou. A navyše sa v nej cestuje časom. (Recenzia)

 

Outlander je multižánrové dielo spájajúce prvky historickej fikcie, drámy, dobrodružstva, fantasy či romantiky. Je zasadené do pohnutých čias a reflektuje pozoruhodné udalosti okolo neúspešných jakobitských povstaní. Ich cieľom bolo vrátiť na britský trón zosadenú dynastiu katolíckych Stuartovcov. Do autentického príbehu, skúmajúceho túto krvavú epochu európskych dejín, autorka zakomponovala aj prvky sci-fi, čo však vôbec nepôsobí rušivo. Hlavná hrdinka Claire, britská armádna zdravotná sestra žijúca v roku 1945, sa totiž akýmsi magickým spôsobom vráti o dvesto rokov dozadu, konkrétne do roku 1743. Otázka cestovania v čase je však zaujímavo prepojená so škótskou mytológiou, ktorú Gabaldon rozvíja už od prvej epizódy.

 

Prvá dejová línia sleduje manželov Claire a Franka Randallovcov. Po zničujúcej vojne spolu odchádzajú na svadobnú cestu do malebnej škótskej dedinky. Autorka nás zasväcuje do tajuplných mýtov, legiend a mágie, dokonale korešpondujúcich so záhadnou, temnou krásou nespútaného Škótska. Vzrušenie z mágie, ktorou je táto krajina presiaknutá, vyvrcholí tým, že Claire sa ocitne v inom časovom horizonte, medzi drsnými škótskymi rebelmi. Ústrednou dejovou zložkou je jej vzťah k živočíšnemu, no zároveň citlivému Jamesovi Fraserovi, ktorý z počiatočného odporu vyústi do hlbokých ľúbostných citov. Nasledujúce scény vám ľahko pripomenú klasické klišé z typických romantických filmov, no aj tak Outlander vyžaruje zvláštne fluidum a neskonalé čaro, takže mu napriek určitým výhradám neodoláte. Sexuálne napätie medzi ústrednými hrdinami je navyše priam hmatateľné a ich vzájomné pasáže umocňuje aj krásna škótska hudba. Niektorým divákom by explicitnosť sexuálnych scén mohla prekážať, no nesmieme zabudnúť na to, že viaceré súčasné seriály ako Game of Thrones sa priam vyžívajú v erotickej, ba dokonca až sadistickej doslovnosti.

 

Drsná historická romanca Outlander sa pýši majestátnou škótskou divočinou, množstvom erotických scén a brutalitou. A navyše sa v nej cestuje časom. (Recenzia)

 

V prvej sérii si Claire musí vybrať medzi dvoma mužmi reprezentujúcimi dva úplne odlišné svety. Keďže je donútená zostať medzi horalmi, vžíva sa s ich prostredím a divokou náturou. Tvorcovia nám predostierajú autentickosť doby, vyznačujúcej sa stredovekou brutalitou, honmi na čarodejnice či infantilnou poverčivosťou. Aspekty, s ktorými sa racionálna a logicky zmýšľajúca Claire pochádzajúca z vyspelejšej doby, neustále konfrontuje. V druhej sérii okrem nádherných škótskych exteriérov nahliadneme aj do pompézneho Versailles. Výprava a kostýmy sú brilantné, rovnako ako zobrazenie ľahkých francúzskych mravov, politických intríg, pretvárky či vzájomných prepletených vzťahov medzi postavami. Zaujímavým tematickým motívom je snaha Claire zmeniť budúcnosť, konkrétne zabrániť spomínanému povstaniu, vopred odsúdenému na zánik. Jej pohrávanie sa s jednotlivými udalosťami zapísanými v histórii času je príjemným spestrením.

 

Drsná historická romanca Outlander sa pýši majestátnou škótskou divočinou, množstvom erotických scén a brutalitou. A navyše sa v nej cestuje časom. (Recenzia)

 

Okrem zmienených ľúbostných scén si divák vychutná aj neustále príbehové zvraty a početné krvavé roztržky medzi Angličanmi a škótskymi povstalcami. Deju teda vonkoncom nechýba dynamika a napätie. Pozitívne dojmy utužujú aj hlavní predstavitelia, ktorí sa svojich postáv zhostili maximálne presvedčivo. Claire v podaní írskej herečky Caitriony Balfe (Podfukári, Hra peňazí) stelesňuje prototyp rozhodnej a energickej dámy, nepodriaďujúcej sa daným konvenciám a očakávaniam. Za svoj výkon v seriáli bola oprávnene dvakrát nominovaná na Zlatý glóbus. Uznanie si zaslúži aj škótsky herec Sam Heughan (seriál Any Human Heart, A Princess for Christmas) za stvárnenie oduševneného bojovníka Jamesa Frasera. Bol by hriech nespomenúť Tobiasa Menziesa (seriály Game of Thrones, The Night Manager) v zaujímavej dvojrole. Okrem Clairinho manžela, dobráckeho Franka, stelesňuje aj úlohu sadistického a démonického Jacka Randalla (Frankovho predka). Svojou zvrátenosťou sa postará o pár krušných a nechutných scén.

 

Drsná historická romanca Outlander sa pýši majestátnou škótskou divočinou, množstvom erotických scén a brutalitou. A navyše sa v nej cestuje časom. (Recenzia)

 

Outlander vás chytí už od prvej minúty. Okrem pôsobivej romantickej línie, hercov, prostredia, výpravy či množstva dobrodružných scén vás nadchne aj čarokrásna úvodná pieseň z dielne skladateľa Beara McCrearyho. Pri sledovaní takejto vyšperkovanej dobovej drámy som zatúžila po tom, aby sa aj naša história dočkala podobne kvalitného spracovania. Toho sa však pravdepodobne tak skoro nedočkáme. Zatiaľ nám neostáva iné, ako tešiť sa na tretiu sériu Outlandera, ktorá by mala doraziť už o pár mesiacov. 9/10.

Aké hodnotenie by si dal ty?
0/10
Ohodnoť článok
30