Ak by sme vám položili otázku, ktorú postavu z novej trilógie Star Wars nenávidíte najviac, pravdepodobne by ste dlho nerozmýšľali. Už počujeme ten rozzúrený dav: „Ten prekliaty Gungan! Jar Jar Binks! Na hranicu s ním!“ Áno, tento nešťastník je len jednou z mnohých horkých piluliek nových epizód, ale fanúšikovia ju Georgeovi Lucasovi dodnes nevedia zabudnúť. Niet sa čo čudovať. Jar Jar bol hlúpy, infantilný, otravný a s idiotským humorom. Snáď len deti sa bavili, keď Binks svojho času omylom stúpil do výkalu, ostatní však rozzúrene vyťahovali voodoo bábky s Lucasovou podobizňou a zapichovali do nej žeravé ihly. Režisérovi ale musíme priznať kredit, že v ďalších dvoch dieloch Binksa úspešne upozadil (v Epizóde III sa dokonca mihol len v jednej scéne!).

 

Vieme, čo sa stalo s Jar Jarom po Epizóde III. Zaslúžil by si smrť alebo zosmiešnenie?

 

Jar Jar sa však stal nepopulárnym nielen kvôli svojej všeobecnej otravnosti. Mnohí diváci poukazovali, že práve popletený Binks je vlastne zodpovedný za vzostup Impéria. Prekvapení? Len si vybavte Epizódu II - v nej práve Jar Jar (ako zastupujúci Galaktický Senátor) priklepol všetky právomoci Palpatineovi - teda Darth Sidiousovi. A veľmi dobre vieme, čo to znamenalo... Mnohí škodoradostne pripomínajú, že práve Jar Jar uvrhol do otroctva celú galaxiu. Nedá sa povedať, že by na jeho ďalší osud bolo zvedavých extrémne veľa ľudí, ale niektorým (obzvlášť fanatickým) fanúšikom predsa len nedal spávať.

 

Vieme, čo sa stalo s Jar Jarom po Epizóde III. Zaslúžil by si smrť alebo zosmiešnenie?

 

A práve novo vydaná kniha s názvom Star Wars Aftermath: Empire's End, ktorá spadá do oficiálneho Star Wars kánonu, nám prináša odpoveď. Jej dej je zasadený medzi epidózdy Návrat Jediho a Sila sa prebúdza a obsahuje pasáž, kde chlapec Mapo stretne Jar Jara na ulici planéty Naboo. Teraz je z neho len pouličný klaun, slúži na zabávanie detí a dospelí sa mu dôkladne vyhýbajú. Gungan prizná, že „Jar Jar urobil niekoľko, ehm, chýb“ a že ľudia mu dávajú za vinu, že pomohol Impériu. Skončil teda na okraji spoločnosti, nikto sa k nemu nehlási a aby prežil, musí zo seba potupne robiť treťotriedneho zabávača (cynik by povedal, že konečne našiel profesiu hodnú svojim schopnostiam). Krutý koniec, ale mnohí určite spokojne kývajú hlavou a hovoria si niečo v zmysle: „Dostal si, čo si si zaslúžil!“ Čo myslíte vy? Jasné, Binks bol otravný hňup, ale naozaj mu bolo súdené skončiť až takto zle? Na druhej strane, vždy môže byť horšie. Napríklad si predstavte možnosť, že by sa Jar Jar v nových epizódach dočkal veľkého comebacku. Z toho už naozaj regulérne mrazí...

Ohodnoť článok
32
Zdroj: comicbookmovie.com