Filmy

Vojna na planéte opíc určí osud ľudstva a ľudoopov, ktorých inteligencia je zase raz na vyššej úrovni. Pripravte sa na krvavé strety dvoch rás

Premiéra tretieho pokračovania zo sveta opíc sa pomaly ale isto blíži, preto určite nezaškodí, ak si prejdeme niekoľko skutočností o chystanej snímke.

6. marec 2017, 17:04
6. marec 2017, 17:04

Vitajte vo vojne. Takto by sme mohli charakterizovať najnovší počin Matta Reevesa, ktorý uvidíme v kinách 13. júla. War for the Planet of the Apes, v poradí už tretí film reštartovanej série sa začína v lese veľkou bitkou medzi opicami a ľudskou armádou. Ľudia hľadajú Caesara a využívajú k tomu spriaznené opice, ktoré im pomáhajú sledovať svojich druhov. Tie sa medzitým už stihli ozbrojiť a okrem primitívnych vlastnoručne vyrobených nástrojov sa v ich arzenáli začínajú objavovať aj automatické zbrane alebo slzný plyn. Výsledok tohto boja vedie k obrovským stratám na oboch stranách.

 

Vojna na planéte opíc určí osud ľudstva a ľudoopov, ktorých inteligencia je zase raz na vyššej úrovni. Pripravte sa na krvavé strety dvoch rás

 

Caesar stále cíti vinu za to, že zabil Kobu (v Dawn of the Planet of the Apes), pretože je to proti jeho vlastnému pravidlu – opica nezabije opicu. Spolu s Rocketom (Terry Notary), Maurice (Karin Konoval) a Lucom (Scott Lang) pátra po plukovníkovi, ktorý je zodpovedný za veľké straty opíc. Počas zložitej misie narazia títo štyria na tábor ľudí, kde Caesar v sebaobrane zabije vojaka. Maurice však v tábore nájde spiace dievča (vojakovu dcéru). Dievča nevie po anglicky, no napriek tomu dokážu spolu komunikovať. Maurice je presvedčený, že ak ju tam nechajú, malá zomrie. Caesar nakoniec teda povolí, aby ju zobrali zo sebou. Jednou z vlastností, ktoré Caesara v predchádzajúcich častiach výrazne charakterizovali, bola jeho empatia, ktorú pociťoval k obom stranám, tak opiciam ako aj ľuďom. Teraz sa však zo všetkých strán ozýva, že toto už platiť nebude. Podľa vyjadrení viacerých predstaviteľov už Caesar stratil väčšinu svojej empatie pre ľudí, pričom sa stal chladným a tvrdým. Aj napriek týmto tvrdeniam sa však zdá, že Caesar ešte nad ľuďmi nezlomil palicu. Je to práve vďaka dievčaťu, o ktorom sme sa zmienili o pár riadkov vyššie. Nasvedčujú tomu zábery, ktoré ešte počas newyorkského Comic-Conu predstavili nedočkavým fanúšikom režisér Matt Reeves a herec Andy Serkis. Tie vtedy upriamili ich pozornosť na mladé dievča v spoločnosti Caesara a jeho opíc. Predstavujeme vám Novu.

 

Vojna na planéte opíc určí osud ľudstva a ľudoopov, ktorých inteligencia je zase raz na vyššej úrovni. Pripravte sa na krvavé strety dvoch rás

Nova (Amiah Miller) a Maurice. EW pred časom odhalil nové zábery znázorňujúce vzácny moment pokoja v chaose. Ako tvrdí Matt Reeves, bitka sa neodohráva iba medzi ľuďmi a opicami. Odohráva sa aj v Caesarovej hlave a duši. A toto dievča mu pomáha odhaliť svoju ľudskú stránku.

 

Skalným fanúšikom pôvodnej série určite netreba nič vysvetľovať. Pre ostatných, postava s týmto menom sa objavila v úplne prvej Planéte opíc, ako aj v pokračovaní z roku 1970. Vtedy si ju zahrala kráska Linda Harrison. Už sa potvrdilo, že Nova z pripravovaného pokračovania je tá istá postava ako v originálnom spracovaní. Po Caesarovi teda pôjde o najsilnejšie prepojenie na pôvodný film. Čo však bude v príbehu nové, je postava, tzv. „Zlej opice“. Aspoň tak si hovorí malý šimpanz, ktorý nerozumie znakovej reči, ale rovnako ako Caesar, je schopný hovoriť anglicky. Reeves sa už nechal počuť, že Zlá opica prinesie do inak vážneho príbehu aj trochu humoru. Ako sa o opici vyjadril jej predstaviteľ Steve Zahn, ide o outsidera, ktorý dlho žil na vlastnú päsť, takže teraz je skutočne nadšený, že je súčasťou skupiny. Opice sú na ceste a on plní úlohu "špióna". Nemá žiadne superschopnosti. Vie však, ktorými chodníkmi sa má vydať.

 

Vojna na planéte opíc určí osud ľudstva a ľudoopov, ktorých inteligencia je zase raz na vyššej úrovni. Pripravte sa na krvavé strety dvoch rás

 

Na opačnej strane stojí Woody Harrelson. Ten sa v role plukovníka Colonela postará opiciam o skutočné peklo, a to až do takej miery, že tie v snahe ukončiť toto šialenstvo zostroja plány na jeho odstránenie. Režisér Reeves sa však nechal počuť, že pre svoj postoj k ľudoopom má plukovník určitý dôvod, tajomstvo, ktoré ešte nebolo zverejnené... hoci pozornému oku neunikne, že trailer nám už potrebnú informáciu možno poskytol. Navyše je to práve Colonel, kto správne predpokladá, že ak svet bude pokračovať vo svojej súčasnej podobe, onedlho sa z neho stane svet pod nadvládou opíc. A ako je to vlastne s Kobom? Je mŕtvy? Pri tejto otázke sa názory fanúšikov diametrálne líšili. Až kým sa neozval sám producent Dylan Clark a neprehlásil, že Caesarov kedysi najlepší priateľ na 100% nebude medzi živými. V najbližšom filme. Pripustil však, že na túto tému sa debatovalo počas post-produkcie a Koba sa tak možno objaví v pokračovaniach. V každom prípade môžeme prehlásiť, že jeho prítomnosť určite bude cítiť aj v nastávajúcej snímke. Caesar totiž cíti obrovskú vinu za jeho zabitie. Tento incident navyše rozdelil aj samotné opice a ako už bolo popísané vyššie, niektoré sa spájajú s ľuďmi, aby bojovali proti Caesarovi.

 

Vojna na planéte opíc určí osud ľudstva a ľudoopov, ktorých inteligencia je zase raz na vyššej úrovni. Pripravte sa na krvavé strety dvoch rás

Koba a Caesar v Dawn of the Planet of the Apes

 

S blížiacim sa dátumom premiéry sa čoraz častejšie objavujú nové informácie o pripravovanej snímke. Vo filme napríklad uvidíme oveľa viac opíc ako v predchádzajúcich častiach. Hovoríme tu o národe geneticky vyvinutých opíc vedených Caesarom. A tie rozhodne napredujú. Kým v Dawn of the Planet of the Apes opice objavovali jazyk, v novinke už Caesar používa primárne ľudské slovo. Zverejnené boli aj informácie ohľadom ALZ vírusu. Ten bude mať vo svojej novej agresívnej forme na ľudí dosiaľ nevídaný efekt. Pre upresnenie, producent Dylan Clark sa vyjadril, že bude mať podobné dôsledky ako Španielska chrípka z roku 1918. Vtedy sa vírusom chrípky nakazilo odhadom až 500 miliónov ľudí. Presné čísla počtu obetí tejto pandémie neexistujú, hovorí sa však o 20 až 100 miliónoch obetí (5% vtedajšej svetovej populácie).

 

Séria Planéty opíc vždy spájala sociálno-politické myšlienky s akčnosťou. Najnovším filmovým počinom možno ovplyvní aj budúcoročné udeľovanie Oscarov. Andy Serkis je totiž prvotriedny herec, ktorý má na konte nezabudnuteľné postavy z megaúspešných sérií, ako Pán prsteňov alebo Hviezdne vojny, mnohí diváci si však aj tak nebudú schopní vybaviť jeho výzor. Je to predovšetkým vďaka postavám, ktoré stvárňuje. Serkis je totiž priekopníkom hrania s pomocou tzv. techniky MoCap (Motion capture, „snímanie pohybu“ - viac o tejto technike v tomto a tomto článku). Vo svete opíc Andy predstavuje hlavnú opičiu postavu, charizmatického Caesara. Čoraz častejšie sa ozývajú hlasy, že Serkisova práca (a MoCap všeobecne) by taktiež mala byť zaradená do boja o pozlátenú sošku - Oscara. Diskusia o tejto problematike sa pred časom už naplno rozbehla. Zástancovia považujú MoCap iba za inú formu kostýmu, odporcovia však tvrdia, že nie je celkom jasné, do akej miery je takto vytvorená postava výsledkom práce tímu vizuálnych efektov, a akú zásluhu na nej má samotný herec.

 

Podľa samotného Serkisa si ľudia stojaci za vizuálnymi efektmi zaslúžia za svoju prácu obdiv, v konečnom dôsledku je to ale herec, ktorý týmto digitálne upraveným postavám dáva život. Uvidíme, možno práve War for the Planet of the Apes sa podarí zlomiť staré pravidlá Akadémie a povoliť tak aj digitálne upraveným postavám, aby zabojovali o Oscarový grál filmárov. To už ale bude závisieť od kvality snímky. Tú si budeme môcť v našich končinách overiť 13. júla, kedy opice dorazia do kín. Réžie sa zhostil už overený Matt Reeves, ktorý sa spolupodieľal aj na scenári spolu s Markom Bombackom, vychádzajúc z pôvodného knižného diela Pierra Boulleho. Herecké obsadenie je nabité špičkovými hercami, ostáva nám teda už iba netrpezlivo čakať. Veríme, že nebudeme sklamaní.

 

Aké hodnotenie by si dal ty?
0/10
Vyjadri svoj názor na článok
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Odpad! Menej takýchto článkov
Super! Viac takýchto článkov
Povedz nám, prečo sa ti článok nepáči:
Ďakujeme za tvoj názor!
Pomáha nám a autorom pri skvalitňovaní obsahu na stránke.