Recenzie

Ballerina je roztomilou, avšak naivnou rozprávkou o strastiplnej ceste mladej baletky stať sa hviezdou (Recenzia)

Kanadsko-francúzska produkcia, ktorá medzi animáky priniesla svieži závan rozprávky zo sveta baletu.

19. apríl 2017, 19:12
19. apríl 2017, 19:12

Animované rozprávky zažívajú svoj zlatý vek. Technológie sú dnes natoľko pokročilé, že nám vedia sprostredkovať plnohodnotný zážitok aj v rozprávkach, ktorých množstvo rok čo rok pribúda. Štúdiá súperiace medzi sebou nám prinášajú originálne animáky, no a netreba zabudnúť ani na Disney snažiace sa opäť priviesť na plátno svoje kreslené príbehy z minulého storočia, čo sa mu nesmierne darí. Popri finančne náročnej tvorbe veľkých štúdií tu máme aj menšie animované projektíky častokrát pochádzajúce aj z krajín mimo USA. Tie sa snažia medzi veľkoprodukciou zviditeľniť a rozhodne sa im netreba vyhýbať. Francúzsko-kanadský film Ballerina je práve jedným z nich a dostal sa do distribúcie aj k nám. Dokázal nás očariť a priniesť emocionálne nabitý príbeh plný detských snov, alebo si ho zapamätáme len ako priemernú rozprávku, ktorá nie je ničím odlišná od ostatných? 

 

Dej Balleriny zobrazuje Feliciu, mladé osirelé dievča nasledujúce svoj sen stať sa baletkou. Jej najväčšou vášňou je pri každej príležitosti práve tanec, aj keď v sirotcinci, v ktorom vyrastá, sú zavedené prísne pravidlá. Spolu s najlepším kamarátom Victorom sa jej podarí ujsť do prekrásneho Paríža plného rôznych príležitostí, ale aj nástrah. Zatiaľ čo si Victor nájde malú prácu pre svetoznámeho architekta Eiffela, Felicia sa snaží dostať do sveta baletu, čo vôbec nie je ľahká úloha. A sťaží jej to jednak konkurencia, ale aj jej prázdna minulosť.

 

Ballerina je roztomilou, avšak naivnou rozprávkou o strastiplnej ceste mladej baletky stať sa hviezdou (Recenzia)

 

Už z prvotných záberov je azda každému divákovi jasné, že ide rozprávku z nižšej ligy aj napriek tomu, že jej vizuál je v skutočnosti krásny. Vykreslený svet je pomerne jednoduchý v zmysle, že sa celý film odohráva len na pár miestach a drží sa jednoduchej dejovej línie bez odbočiek a komplikácii. To je náznak toho, že je film určený predovšetkým pre tie mladšie vekové kategórie aj napriek faktu, že ide o rozprávku. Časté nelogickosti či pokusy o vtipy niekedy nehrajú na tú správnu strunu, avšak na druhú stranu vedia miestami zaujať a ponúknuť zaujímavý náhľad do sveta dievčatka, ktoré sa len naivne a bezducho snaží nasledovať svoju cestu.

 

Avšak, ja osobne mám pocit, že dnešne animáky ponúkajú pár myšlienok, tém či komických situácii aj pre dospelých. A tu som to necítil. Rozprávka nemá starším tínedžerom či dospelým jednoducho čo ponúknuť, a keď už máte čo-to napozerané, budete vedieť predpovedať nasledujúce udalosti v deji a tým pádom len sledovať výstavbu mozaiky deja až k momentu, kedy všetko do seba zapadne. Kiežby to len ako celok nebolo tak predvídateľné, jednoduché a hlavne naivné.

 

Ballerina je roztomilou, avšak naivnou rozprávkou o strastiplnej ceste mladej baletky stať sa hviezdou (Recenzia)

 

Každá postava má svoj vlastný skvelo vykreslený charakter, o tom žiadna. Niektoré z nich však svoje emócie striedajú prirýchlo a nezachovajú sa v určitých situáciach ako bežní ľudia. Ale sme v rozprávke a v rámci žánrových pravidiel to tak či onak funguje. Ako celok to pôsobí milo a niektoré scény vedia chytiť za srdce. Nenávisť sa strieda so štipkou lásky, mierna rivalita so vzájomným pochopením a rešpektom, no a celé to poháňa vpred odhodlanie robiť to, čo nás baví a z celého srdca napĺňa. No animák mohol ponúknuť viac zo všetkého. Ballerina nie je ničím výnimočným, avšak, ak chcete zobrať deti na roztomilú rozprávku zo sveta baletu, ľutovať to nebudete. 6/10 

Aké hodnotenie by si dal ty?
0/10
Vyjadri svoj názor na článok
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Odpad! Menej takýchto článkov
Super! Viac takýchto článkov
Povedz nám, prečo sa ti článok nepáči:
Ďakujeme za tvoj názor!
Pomáha nám a autorom pri skvalitňovaní obsahu na stránke.