Filmy

Alien: Covenant dopadol horšie ako Prometheus, s hlúpymi postavami a nevyužitými Votrelcami. Môže sa ešte séria vyhrabať z hrobu? (Recenzia)

Ridley Scott po skvelom Marťanovi nepotvrdil svoj návrat do formy. Dáte filmu šancu?

18. máj 2017, 17:44
18. máj 2017, 17:44

Keď prichádzal Prometheus (Ridley Scott) do kín, bola to udalosť. Kampaň sľubovala veľa, film aj veľa dal, horšie to však bolo s jeho konzistentnosťou a tým, ako pôsobil na diváka. Covenant má tú vyhodu, že sme po rozporuplne prijatom predchodcovi znížili nároky. Predposlednou snímkou The Martian Ridley dokázal, že to stále vie ukočírovať a so správnym tímom a dobrým scenárom nesklame. Príliš veľké ambície však vedia podlomiť nohy aj skúsenému remeselníkovi a výsledok môže byť opäť rozpačitý. Ako to teda dopadlo so slávnym mimozemským bubákom tentokrát?

 

Kolonizačná loď Covenant pomaličky napreduje k cieľu svojej cesty. Náklad, ktorý tvorí vyše dvetisíc kolonistov a pätnásťčlenná posádka v hibernácii, stráži čulý android Walter (Michael Fassbender). Technická porucha spôsobí predčasné prerušenie kryo-spánku technikov a pilotov korábu, umiera ich kapitán (James Franco) a na jeho miesto nastupuje submisívny Omer (Billy Crudup). Pri oprave lode jeden z kozmonautov - Tennessee (Danny McBride) zachytí neznámy signál, ktorý pochádza z blízkej planéty a je možné, že má ľudský pôvod. Vesmírne teleso sa zdá byť ideálne pre osídľovanie kolonistami a je o sedem rokov bližšie ako pôvodný cieľ cesty. Proti je iba žena bývalého kapitána Daniels (Katherine Waterston), ktorej sa sled príliš sľubných náhod nepozdáva. Krátko po pristátí sa ukáže, že jej obavy boli oprávnené.

 

Alien: Covenant dopadol horšie ako Prometheus, s hlúpymi postavami a nevyužitými Votrelcami. Môže sa ešte séria vyhrabať z hrobu? (Recenzia)

 

Kým sa Prometheus držal vzorca, ktorý nastavili jeho predchodcovia, a to budovanie atmosféry, postupné zoznamovanie sa s realitou až po desivé a akčné finále, kedy sa bojuje o holý život, kričí sa a uteká, Covenant nás vrhá do víru diania pomerne skoro. Padnú prvé obete mimozemského organizmu, na scéne sa objaví android David (opäť Michael Fassbender) a vysvetľuje, čo sa dialo po konci predošlého filmu. Všetko je podané jasne a polopatisticky. Nejasnosti v príbehu, aké sme mali pri Prometheovi, budú skôr iného charakteru. Opäť sa filozofuje, rozoberajú sa otázky viery, stvorenia, dokonca zmyslu života. Inžinieri, ktorí nás stvorili a ktorí tvorili podstatnú časť mytológie, idú do ústrania a opraty hlavného kormidelníka diabolskej mašinérie genetických mutácii preberá práve David. Fassbender si v podstate kradne celý film pre seba, ostatné postavičky aj napriek zvučným menám ich predstaviteľov hrajú iba druhé husle a potravu pre desivých mimozemšťanov.

 

Alien: Covenant dopadol horšie ako Prometheus, s hlúpymi postavami a nevyužitými Votrelcami. Môže sa ešte séria vyhrabať z hrobu? (Recenzia)

 

No, desivých. Votrelci a ich genetickí príbuzní pôsobia príliš umelo a scény, v ktorých ich strašidelnosť mala naplno vyniknúť sú, až na pár vynimiek, veľmi chaotické a neprehľadné. Facehugger, vajcia, starý známy Xenomorf, všetko to pôsobí v kontexte zvyšku filmu málo uveriteľne a znovu, ako pri predchádzajúcej snímke, iba ako fan service. Občas to až pôsobí dojmom, že Votrelci sú tu preto, aby sa to mohlo volať Alien a nie Prometheus 2. Fanúšikovia však spokojní nebudú. Opäť. Hoci melódia z prvých votrelcov v správnych momentoch vie spôsobiť príjemné zimomriavky, je to málo. Výhodu v tomto prípade majú nováčikovia, dokonca hlavne takí, ktorí nevideli ani Promethea. Im sa vďaka lákavému vizuálu a pre niekoho možno atraktívnym krvavým a gore scénam a konzistentnému zrozumiteľnému príbehu bude zdať Covenant ako nadpriemerný sci-fi horor so zopár zbytočnými odbočkami a logickými zakopnutiami. Nič viac - nič menej.

 

Alien: Covenant dopadol horšie ako Prometheus, s hlúpymi postavami a nevyužitými Votrelcami. Môže sa ešte séria vyhrabať z hrobu? (Recenzia)

 

Scott sľuboval trilógiu (Promtheus bol prológ, Covenant prvá časť, čakajú nás teda ešte dve ďalšie) a na filme je tento koncept až prehnane badateľný. Jeden z jeho najväčších problémov je práve to, že pôsobí ako extrémne natiahnutý diel nejakého drahého seriálu s pomerne silným cliffhangerom. To máte tak, keď sa za týždeň vymyslí príbeh a v štúdiu tri dni rozmýšľajú, ako ho natiahnuť do troch filmov... Ako som spomínal, do víru diania sme hodení priskoro, no potom sa dej takmer nikam neposúva, začína sa vysvetľovať, objavovať a potom vraždiť a bojovať o život. Niekto možno začne namietať, že takto to bolo aj pri starých filmoch. No áno, bolo a to je práve ich problém, ak si odmyslíme prvý Alien a Aliens. Po x-tom opakovaní to začne nudiť a bez nejakých zaujímavých ingrediencií sú to len variácie toľkokrát videného. Kým sa Prometheus snažil vybudovať slušnú mytológiu, no väčšinu atraktívnych informácii podal nezrozumiteľne a nejasne, tu to všetko rovno hádže do koša a celé univerzum zjednodušuje, bohužiaľ, na tak banálnu úroveň až to opäť hraničí s béčkom". Filozofické rozpravy dvoch androidov pri píšťalke tak potom môžu pôsobiť úsmevne a strácajú čaro, ktoré by za iných okolností mohli mať.

 

Je mi to ľúto, ale asi som dospel do štádia, že už žiadny nový film s votrelcom nechcem vidieť. Prometheus úplne odbočil a keby sa príliš neviazal na priania fanúšikov, ktorí chceli prequel k Alien, a mal lepší scenár, mohol dopadnúť ako samostatný film skvele. Covenant je síce viac priamočiary a zrozumiteľný, no tým aj menej provokatívny, zaujímavý a hlavne úplne zbytočný. Pritom bolo na čom stavať. Mytológia okolo inžinierov (tzv. Space Jockeys) bola pútavá a scéna s nimi v tomto filme pôsobí dobre, je to však málo. Ostatné sme už videli, veľakrát lepšie a za lepších okolností 5/10.

Aké hodnotenie by si dal ty?
0/10
Vyjadri svoj názor na článok
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Odpad! Menej takýchto článkov
Super! Viac takýchto článkov
Povedz nám, prečo sa ti článok nepáči:
Ďakujeme za tvoj názor!
Pomáha nám a autorom pri skvalitňovaní obsahu na stránke.
návrat hore Foto: Fox
Zobraziť 31 komentárov
Diskusia
Diskusia je len pre prihlásených
31 komentárov
Zoradiť komentáre podľa obľúbenosti času pridania
avatar
Ewerlast18. máj 2017, 18:21

Neviem čo sa s refresherom stalo ale posledné mesiace sú tie hodnotenia fakt divné(až na Cuky Luky... tomu by som dal ešte menej). Dať tomuto 5 bodov z 10? Nebol to úžastný film ani nijako neohúril ale 5? Možno by to chcelo trošku odosobnenia pri recenziách...
Tento film určite nie je na 8, no takých 6,5-7 by si zaslúžil určite. 5 bodov sa dá dať filmu ktorý je zlý, čo sa o tomto filme nedá povedať

71 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Connor19. máj 2017, 10:16

úžastný nebol, no žial ani úžasný...

0 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
BecauseImBatman18. máj 2017, 22:20

...pseudoredaktor == pseudorecenzia ....čím dalej tým viac sa potvrdzuje že refresher ma "redaktorov" zo stredných škôl....poniektoré "články" tu by sa mohli porovnávať s výkvetom v Novom Čase.....ale česť výnimkám, pre ktoré sa sem oplatí chodiť....zatiaľ...peace

32 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
bohis18. máj 2017, 19:52

Zrejme tam nebol homosexualny votrelec, alebo posadka nebola dostatocne pestrofarebna.

57 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
fanboy Overený použivateľ18. máj 2017, 19:38

Ahoj.

nestalo sa nič. Recenzenti sa striedajú, každý má iné nároky a vkus. Braňo má Aliena za tie roky v srdiečku a očividne mu nesadlo, ako ho Ridley przní (veď nie je sám, nikto na svete nie je nadšený, aj keď niekto možno bodík a pol prihodil).

Ak sa vám to páčilo viac, je to dobré pre vás. Existujú takí, ktorí by tomu dali viac a takí, ktorí by dali menej, na tom nie je nič zlé, veď sú to všetko subjektívne dojmy :)

Ktoré iné hodnotenia sa ti zdali divné? Už minule tu bol podobný komentár a keď sme jeho útočný charakter vyvrátili, diskutujúci sa už akosi neozval, ale s tebou by tá diskusia bola civilizovanejšia, ako sa zdá. Môžeme to prediskutovať. A hlavne, nepozerajte tak veľmi na tie číselné hodnotenia. Tá hodnotná kritika (či už pozitívna alebo negatívna, sa skrýva v texte, s ktorým sa častokrát stotožníte viac ako s výsledným číslom. To vás občas môže zaskočiť, dôležitý je však text :))

PS: Refresher neudeľuje hodnotenia filmom. Filmy/seriály rieši Filmkult, takže ak nás chcete kritizovať, venujte kritiku nám, nie kolegom z Refresheru :)

3 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Ewerlast19. máj 2017, 1:47

A k filmom:
Guardians of Galaxy 2... Áno, jednotka bola lepšia, avšak takto zhatovať dobrý film, to už bolo trochu príliš
Fate of the Furious: Na 8 to teda nebolo... ak Vám stačí pár vtipov, resp. zosmiešnení tak je to dosť smutné...
The Circle: Áno, nič moc film, bol som veľmi sklamaný ale dať tomu 3/10? To nemyslíte vážne

To sú len tie ktoré mi napadli.
Nechcem nijako kritizovať, ale vážne dávať priemerným filmom 3/10 je podľa mňa divné

Samozrejme je to len môj názor, no vidíte, že nie som sám s takým názorom

5 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Ewerlast19. máj 2017, 1:35

Fanboy, ak chce niekto písať DOBRÉ recenzie mal by sa odosobniť od toho či je fanúšik Votrelca, Marvelu, DC(čo krásne vidieť pri recenziách, kde sa teším na recenziu Wonder Woman) alebo čohokoľvek iného. Dať filmu 5 len preto, že niekoho sklamal a čakal viac, je totálne NEPROFESIONÁLNE. Tiež som čakal viac od Ghost in the Shell ako fanúšik no nedal som tomu v recenzií 5/10.... Film je určite niekde okolo 7, keďže atmosféra bola fajn, scenár nebol na zahodenie, kamera slušná a výkony hercov určite neboli na 5... To, že príbeh mal nedostatky chápem, preto nemal 9 ani 8... ale 5? To môže mať nejaká stupidná Stifflerovka s Dčkovým scenárom alebo ruskí Avangers...(aj tí boli možno na 5,5)...

4 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Braňo19. máj 2017, 10:03

Mily Ewerlast, mna Covenant nesklamal, kedze som od neho nic necakal. Za hodnotenim 5/10 si stojim. Argumenty mas v recenzii, skus disputovat s nimi a nie s cislom. Alebo skus obhajit to svoje. Ja sa rad pustim do polemiky ohladom filmov, ale bez zbytocnych urazok a hysterickych vylevov. Vo svete hodnotenia nie su o moc priaznivejsie (nie ze by som sa nimi riadil), cize problem asi nebude iba vo mne/filmkulte/refresheri. Porovnavat cisla z inych recenzii je nezmysel. Ja som F&F ani nevidel a ani nechcem, cize ja som mu 8/10 nedal. Uplne zbytocne si spajas veci, ktore spolu nesuvisia.

1 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
  19. máj 2017, 9:41

Komentár bol odstránený pre jeho nevhodný obsah.


avatar
Ewerlast19. máj 2017, 10:04

Okey...1. Kde som ta urazil?
2. Skús si prečítať čo som písal, resp. čo napísal Eatworld pod týmto prýspevkom
3. Našiel som len niekoľko recenzií s 5, medián je necelých 7
4. Nehodnotil som teba ako recenzenta ale celý filmkult, kde mi chýba akési odosobnenie
Nečakal som, že to vezmeš takto, bol to len môj názor(ako pozerám názor mnohých). Myslel som to ako konštruktívnu kritiku, ktorú si môžeš zobrať alebo nie.

Ak som ťa urazil veľmi sa ospravedlňujem, no nebol to zámer

2 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Braňo19. máj 2017, 11:13

1. Ty nie, myslel som vo vseobecnosti. Za nedorozumenie sa ospravedlnujem.
2.Precital som si. Recenzia bude vzdy scasti subjektivna, tomu sa nevyhnes. Nemozes robit priemer, ze kolkym divakom/kritikom sa to pacilo a podla toho strelit hodnotenie. Ciselne hodnotenie je aj tak vzdy matuce, dolezite su argumenty v recenzii.
3.Takto to nefunguje. Naozaj. Umenie nie je exaktna veda. Ked jeden strely filmu 1/10 a druhy 10/10 neznamena to, ze ten film ma objektivne 5/10, tak to skratka nefunguje.
4.Myslim, ze som to popisal uz vyssie. Samozrejme, ze sa pri hodnoteni snazime odosobnit a pozerat sa na film z viacerych uhlov pohladu, tak by to malo byt, ale ten subjektivny vklad tam skratka musi byt. Co sa da objektivne o filme povedat? Kto v nom hral, kolko stal, kolko trva atd? Mozno popisat dej. Vsetko ostatne je velmi subjektivne, zalezi od zasadenia do kontextu, od skusenosti a prehladu recenzenta, od zanru atd. atd. Ano, niektori sme amateri, resp. nadseni fanusikovia, niektori maju filmove vzdelanie, nie sme jednoliata masa filmovych kritikov a nikdy sme ani netvrdili, ze sme. Snazime sa to vsak robi poctivo a hlavne z lasky k filmu a umeniu. Nebranime sa kritike, ktora je konstruktivna a posuva nas a web dalej. Rovnako, ak ma niekto pocit, ze by to vedel robit lepsie a vie pisat, do redakcie stale prijemame novych ludi a budeme radi za kazdu novu napomocnu a kvalitnu ruku.

0 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Eatworld19. máj 2017, 8:20

myslím, že skôr my by sme sa mali odosobniť a naučiť sa rešpektovať to, že refresher nepíše objektívne recenzie ale prudko subjektívne recenzie hodné tak nejakého amatérskeho blogu.

6 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
pepo_19. máj 2017, 12:16

Nič ako objektívna recenzia neexistuje, pretože máločo pôsobí viac subjektívne, než filmy. Keby sme mali písať objektívne recenzie, vyzerali by nejako takto: Zábery boli ostré a farebné, zvuk zrozumiteľný a bola použité CGI. Navyše každý recenzent má u nás iný vkus, takže nie je vylúčené, že keby som Covenanta písal ja, dostane pekných 7 (ale nevidel som ho zatiaľ, takže je šanca, že budem rovnako sklamaný). A naopak. Keby Braňo písal Fast and Furious 8 , tak by tomu dal možno 4/10.

8 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
EdyMatt18. máj 2017, 19:33

Hlavne, ze Fast 8 malo 8 ???

52 Odpovedať · Nahlásiť
Peter Kolesár19. máj 2017, 1:00

Celkom dobrý článok, ale autor by sa mohol pozerať viac na celkovú kvalitu filmu, než na súvislosť so sériou. Podľa mňa bol príbeh Covenanta s Prometheom spojený perfektne a dej nešiel príliš dlho okolo horúcej kaše. Je pravda, že celé to bolo trochu cliché a votrelci mohli byť menej nesmrtelní a viac používaní a ľudia mohli mať viac než 50 IQ, ale myslím že 5/10 je trochu málo (keďže Fast8 dostalo 8/10, Covenant by si zaslúžil aspoň 7/10)

13 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Braňo19. máj 2017, 9:34

Cauko, vdaka za reakciu bez zbytocnych invektiv a narazok, ktore nesuvisia s filmom a clankom (narozdiel od tych na fb). Ja som sa snazil praveze hodnotit film aj ako samostatne dielo a aj pisem, ze vyhodu maju ti, ktori videli max. Prometheus, alebo aj to nie (kedze v Covenant je vysvetlene ako nadvazuje na Promethea) a ti si to aj viac uziju. Myslim si vsak, ze aj ako samostatna snimka, to malo svoje chyby a nedostatky no a zase v kontexte s votrelcim univerzom to bolo az prilis prvoplanovo demystifikovane. Cela tajomna mytologia okolo alienov bola zrazu uplne banalne a obcas dost smiesne (aj ked toto je skor subjektivny dojem, beriem) odhalena a v podstate to teraz vrha zle svetlo aj na povodne filmy, kedze teraz ich chceme/nechceme budeme vnimat v tomto kontexte, teda v suvislosti s tym, co sa stalo v Covenant - preto aj ta poznamka, ze asi uz ani ziaden film vidiet nechcem. Preto 5 z 10. Ako samostatny film mozno tych 6. Pri porovnani so starymi filmami, by som siel mozno aj nizsie (vid MovieZone a ich hodnotenie 4 z 10), neviem, ale 5 mi prisiel ako taky kompromis.

-8 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Eatworld19. máj 2017, 8:17

5/10... to akože vážne ? potom filmy, ktoré sú naozaj amatérske, nízkorozpočtové, odfláknuté a neviem čo by ste ako hodnotili ? do mínusu ?

8 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Braňo19. máj 2017, 9:36

Nizkorozpoctovy film moze dostat aj 10 z 10, ak je to naozaj pecka. Rozpocet o kvalite filmu nic nevypoveda. Rovnako ani to, ci je amatersky alebo nie. Tarrantino nakrutil svoj prvy Reservoir Dogs bez skusenosti a takmer bez filmarskeho vzdelania a je to stale skvela vec aj po rokoch.

0 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Eatworld19. máj 2017, 13:41

to mi je samozrejme jasné, ja napríklad nedám dopustiť nad Coscarelliho tvorbu.. ale v mojom komentári som mal napríklad na mysli filmy od The Asylum a pod..

2 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
pepo_22. máj 2017, 9:21

Trochu lepšie ako jednotka. Nasadil som fanúšikovské okuliare, znížil očakávania, rozhodol sa urobiť k tomu krok vpred a nakoniec som si to celkom užil. Ale na pôvodné tri filmy to samozrejme nemá ani náhodou. U mňa 7/10 rovnako ako Prometheus, no Braňov postoj úplne chápem a písať protirecenziu mi príde zbytočné. S jeho argumentáciou v podstate súhlasím, akurát ja som trochu benevolentnejší divák a tie (povedzme si to na rovinu) objektívne nedostatky mi až tak neprekážali. Možno preto, že si Scotta nesmierne vážim, som jeho obrovský fanúšik a mám od neho rád aj jeho slabšie kúsky. Ku ktorým Covenant bezpochyby patrí.

3 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
randy19. máj 2017, 9:49

Môžem sa spýtať čo to tu bol za spoiler v recenzii ? film som už videl, ale zaujíma ma to, Ďakujem.

2 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Braňo19. máj 2017, 19:35

POZOR SPOILER!!! - V admine som si dal zo srandy ako podnadpis, ze "Film o tom ako dvaja androidi hraju na flautu a jeden bol az taky zmrd, ze stvoril votrelca". Bola to pracovna verzia (admin system si na ulozenie textu vyzaduje aj pritomnost nadpisu a podnadpisu) a pri zverejnovani sa zverejnila bohuzial prave ta beta-verzia :D. Stane sa. Sypem si popol na hlavu, ale za text v recenzii si stojim.

0 Odpovedať · Nahlásiť
Janko Jankovic19. máj 2017, 15:03

Je pravda, že elita národa, ktorá je vybraná ako posádka na kolonizačnú loď by mala byť trochu inteligentnejšia. Keďže zvládanie nepredvídateľných a stresových situácií by malo byť v ich náplni práce, príde mi ich konanie až príliš amatérske. Avšak keďže nikto z nich nikdy nevidel žiaden film o Votrelcoch, tak sa im to dá prepáčiť :-D . AJ keď film mal svoje muchy určite si zaslúžil minimálne 6 podla mňa 7/10. :-D

0 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Gravelord Nito20. máj 2017, 1:31

film je totalna sracka a vsade inde dostal podobne hodnotenia. ti co tu vyplakavaju by dali aj prometheovi 8/10 :D

-1 Odpovedať · Nahlásiť
Jaroslav Kolečava21. máj 2017, 12:03

Typicke!Ked tomu nerozumiem alebo som nepochopil celkovo film tak je to blbost.Comu je autor clanku prikladom.Ten uz na zaciatku Promethea bol urcite uplne mimo.

-2 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Braňo21. máj 2017, 22:17

A co tam preboha bolo na nepochopenie? :D Ta banalna premisa, ze robot chcel byt ludskejsi a dokonalejsi ako clovek a povysil sa na Boha tym, ze stvoril zivot? Uzasna premisa naozaj pretavena do dokonalosti :DDD. Ked uz chcete kritizovat moj text a adorovat film, tak dajte aspon nejake relevantne argumenty. Toto su len detinske hejty a varenie z vody.

0 Odpovedať · Nahlásiť
Ondrej Tibenský20. máj 2017, 11:11

Dočítal som po hibernáciu s ypsilonom. Ak človek so snahou živiť sa písaným slovom neovláda gramatiku, je to tragédia. Takže zvyšok recenzie ňou bude pravdaepodobne takisto.

-2 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Braňo20. máj 2017, 17:24

Písaním sa neživím. Chyba sa občas vyskytne, to áno. Je to PRAVDAEPODOBNÉ u každého ;).

0 Odpovedať · Nahlásiť
Benjamín Maďoran19. máj 2017, 12:59

A takto to dopadne ked date film recenzovat amaterovi a wanna be redaktor. Bol som na film vcera cakal som trochu viac to je pravda ale 5/10 je smiesne ja viem ze vy fungujete na to ze pisete sracky a ludia su potom nasraty tak to hejtuju a otvaraju kvoli tomu. Cakam kedy date kolaboraciu Cas.sk x Refresher

-2 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Braňo19. máj 2017, 19:36

#siodhalil

0 Odpovedať · Nahlásiť
Filip Žužo20. máj 2017, 15:54

Pises ako piatačik preboha. Už by mohli prestať tieto internetové plátky tlačiť kdejakým amatérom OMG.

-6 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Braňo20. máj 2017, 17:25

Ukáž nejaký tvoj text, nech sa pokocháme. Ja som amatér ale za textom si stojím. Podľa mňa je štyilisticky a obsahovo v poriadku ;). Nejaký ďalší argument by nebol? :)

-1 Odpovedať · Nahlásiť