Pod radarom - Zaujímavosti

Game of Thrones ako školský predmet? Na Harvarde sa to už čoskoro stane realitou

Tak a teraz si predstavte, ako sedíte na prednáške, kde vám rozprávajú o Game of Thrones.

18. jún 2017, 21:51
18. jún 2017, 21:51

Veríme, že aj mnohých slovenských a českých študentov histórie alebo práva (či iných odborov) napadlo, že by bolo určite skvelé, keby sa na ich škole vyučoval predmet zameraný na Hru o tróny. Vezmite si, aké lákavé by bolo spoznávať dejiny tohto famózneho počinu v rámci študijného predmetu. V našich krajinách to síce v dohľadnej dobe pravdepodobne nezažijeme, ale na Harvadskej univerzite v Cambridge pôjde už onedlho o naozaj nečakanú realitu.

Predmet ponesie názov Skutočná Hra o tróny: Od moderných mýtov po stredoveké predlohy. Jednotlivé prednášky by sa podľa všetkého mohli zamerať ako na seriál Game of Thrones, tak i na knižnú sériu Pieseň ladu a ohňa. Vedúci tohto predmetu má byť Sean Gilsdorf, zameriavajúci sa na stredovekú históriu a Racha Kirakosianová, venujúca sa štúdiu Nemecka a náboženstva. Kirakosianová sa vyjadrila k predmetu nasledovne: „Keď som so svojimi študentami čítala stredoveké eposy, mnohokrát povedali, že im to pripomína Game of Thrones. Pomyslela som si teda, či nie je našou prácou (ako profesorov) využiť tento zaújem a prehĺbiť ho?"

 

Podľa názoru týchto dvoch inovatívnych, a na škole v súčasnej dobe určite mimoriadne obdivovaných profesorov, sa v príbehu nachádzajú typické stredoveké charaktery. Kráľ, dobrá manželka, druhý syn, dobrodruh a podobne. Predmet sa teda určite okrem seriálu samotného zameria aj na veľkú podobnosť so stredovekou históriu ľudstva. Veríme, že sme touto informáciou nadchli všetkých fanúšikov série, no hlavne tých, ktorí milujú históriu a v kombinácii s populárnym Game of Thrones by pri štúdii daného predmetu zažívali nepopísateľné blaho. Patríte medzi nich aj vy?

Game of Thrones ako školský predmet? Na Harvarde sa to už čoskoro stane realitou

Vyjadri svoj názor na článok
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Odpad! Menej takýchto článkov
Super! Viac takýchto článkov
Povedz nám, prečo sa ti článok nepáči:
Ďakujeme za tvoj názor!
Pomáha nám a autorom pri skvalitňovaní obsahu na stránke.
návrat hore Zdroj: vanityfair.comFoto: HBO
Zobraziť 2 komentáre
Diskusia
Diskusia je len pre prihlásených
2 komentáre
Zoradiť komentáre podľa obľúbenosti času pridania
avatar
lese19. jún 2017, 17:43

Ako, mne nevadí ze sa da študovať náboženstvo, dejiny a podobne "blbosti" - problém je skôr v tom, koľko ľudí to študuje a uplatnenie je pre 2-3. A na druhej strane, ak môžu byt na MUNI predmety ako čarodejníctvo alebo vikingovia, tak prečo by nie aj Hry o tróny. Lenže, kým na Harvarde to bude viac menej záujmová prednáška, u nás by si študenti na podobne "prínosných" predmetoch vyskladali celé štúdium. Podobne ako keď niekto ide študovať PC hry, ale nie ich tvorbu, ale povedzme filozofiu. To je síce pekné, že to človeka baví, ale čo s tým... Jasné, nemôže byť každý právnik, doktor, ekonóm, no potom by sa mohlo prestať s tým stavaním VŠ na piedestál, lebo veľakrát šikovný robotník dosiahne viac ako absolvent s ľahkým/"zbytocnym" odborom, ktorý ho ale nebaví natoľko, aby sa za jeho uplatnenie "bil". Tým samozrejme nechcem uraziť žiadneho študenta, koniec koncov, toto je z polovice aj moja vlastná skúsenosť.

7 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Arcticus19. jún 2017, 20:29

Neboj nič, v praxi sa to nakoniec aj tak vyselektuje a a každý sa uplatní na základe svojich schopností. Zamestnávateľ najlepšie zhodnotí kto je pre neho prínosom, nekompromisný zákon trhu platí vo vzťahu zamestnávateľ-zamestnanec. Je pravda, že u nás vysoké školy postupne stratili svoju dôležitosť, ale to je žiaľ chybou systému. V konečnom dôsledku je to podľa mňa aj tak jedno pretože šikovný, sebavedomý človek sa uplatniť dokáže.

1 Odpovedať · Nahlásiť