Nolanov Dunkirk je opäť horúcim kandidátom na film roka a do našich kín sa dovalí už čo nevidieť. Dráma z druhej svetovej vojny predstavila svetu len pár ukážok a Christopher Nolan opäť potvrdzuje fakt, že do samotnej premiéry nebudeme o filme vedieť prakticky nič. A my sme len radi. Tesne pred uvedením na strieborné plátna sa však objavuje zopár otázok, ktoré si rozoberieme v tomto článku. 

 

Viacerých z vás určite prekvapila informácia, že stopáž Dunkirku činí len 107 minút. Ak by sme si zobrali do úvahy priemernú dĺžku moderných filmov, nemali by sme sa o čom rozprávať. Pravdou je, že ide o Nolanov najkratší film (ak nerátame do úvahy jeho debut Following) a v porovnaní s epickým Interstellarom je o celú hodinu kratší. Rovnako tak sa na to môžeme pozrieť z inej stránky - vojnové eposy zvyknú mať aspoň tie dve hodiny, aby sa rozvili dejové linky postáv a priblížila historická situácia. Prečo teda Nolan zostrihal svoj projekt na takúto dĺžku? V jednom rozhovore o strihu povedal viac:

 

Dunkirk posadí diváka priamo do centra nervydrásajúcej akcie. Prečo bude film kratší a ako dostal Nolan zelenú na natáčanie?

 

„Chcel som dosiahnuť poriadne intenzívny zážitok, a preto som ho skrátil, ako to len išlo. V podstate chcem udržať napätie čo najdlhšie a pri tom divákov úplne neunaviť. A myslím si, že keď ľudia započuli, že pripravujem film ohľadom Dunkirku, prevažne asi Briti, ktorí sa v tejto histórií vyznajú, tak si mysleli, že dostanú veľký historický epos s dĺžkou troch hodín. Taký, kde by sa veľa rozprávalo a podobne. No ja som napísal scénár na 76 strán, čo je asi polovica dĺžky mojich ostatných scénárov, pretože som nechcel rozpovedať príbeh pomocou slov - chcel som dosiahnuť to, aby sa diváci báli o postavy nie preto, lebo si k nim vytvoria akýsi vzťah, ale z dôvodu, v akej situácii sa dané postavy nachádzajú. Ako celok to bude celkom subjektívny zážitok.“

 

Ako Nolan vôbec presvedčil štúdio Warner Bros., aby mu dalo zelenú? „Posadíme diváka do samotného vnútra kokpitu britského Spitfire a pošleme ho do bitky proti nemeckým Messerschmittom. Rovnako tak ho vysadíme na pláźi, aby cítil všade okolo seba len piesok a čelil nemilosrdným vlnám. No a taktiež ho dostaneme na malé loďky húpajúce sa na mori, ktoré smerujú do vojnovej zóny. Je to virtuálna realita bez špeciálnej technológie, ktorú si nasadíte na hlavu.Nolan takisto pracoval s čo najmenším množstvom CGI a jednotlivé vozidlá a lietadlá si sám zaobstarával. Nuž, sme zvedaví, ako to dopadne. Prvotné ohlasy radia film medzi to najlepšie, čo tento rok ponúkne a my vám naše pocity priblížime formou recenzie.

 

Ohodnoť článok
24
Zdroj: screenrant.com, screenrant.com