Už o pár hodín vypukne po celom svete poriadne šialenstvo. Seriál z dielne HBO aj po rokoch iba ťažko hľadá konkurenciu. Je pravda, že posledná séria bola prvá, ktorá sa neriadila knihou, čo jej prinieslo zopár kvalitatívnych výkyvov. Tvorcom sme to však odpustili a poslušne im zobeme z ruky čokoľvek, čo pre nás pripravujú. Budeme však úprimný. Prešiel rok a aj keď si pamätáme všetky podstatné záležitosti, niektoré detaily sa nám z mysle určite vytratili. Rovnako, ako pred príchodom série s poradovým číslom 6, aj teraz vám ponúkame krátku a rýchlu rekapituláciu, ktorá vám dozaista ušetrí zbesilé googlenie pred treťou ráno.

 

Upozorňujeme, že rovnako ako minulý rok, aj teraz sme zvolili anglické názvy miest a vecí. Príde nám to jednoduchšie, keďže väčšina z nás sleduje Game of Thrones v jeho originálnom znení.

 

Jon Snow a Sansa (a Littlefinger)

Čo všetko sa udialo v 6. sérii Game of Thrones? Naša rekapitulácia vám pomôže s  rozpamätávaním

 

Fanúšikmi milovaný Jon Snow je samozrejme na žive (vďaka Mellisandre), no po nešťastných udalostiach chce opustiť Night's Watch. Konečne sa však stretáva so Sansou, ktorá je doprevádzaná Brienne a Podom, a ktorá iba nedávno utiekla zo spárov hrozivého Ramsayho. Posledný menovaný taktiež uväznil Jonovho mladšieho brata Rickona, čo tmavovlasý sympaťák nemôže nechať iba tak a rozhodne sa zhromaždiť armádu z bývalých spojencov svojho rodu. Po prípravách nasleduje epická bitka známa ako „Battle of Bastards". Ramsay pre svoje potešenie zavraždí Rickona a nie je ďaleko od toho, aby zničil aj Jonovu hŕstku bojovníkov. V poslednej chvíli však prichádza na pomoc Petyr „Littlefinger" Baelish, ktorého v utajení zverbovala Sansa. Vojna o Sever je teda vyhraná a na trón môže opäť zasadnúť Stark. Ešte pred tým sa však treba zbaviť psychopatického mladého Boltona, o čo sa postará Sansa, keď naňho vypustí jeho vlastné krvilačné psy. Vlastné karty tu samozrejme rozohráva aj Littlefinger. Ten Sanse v poslednej epizóde oznámi, že chce Iron Throne pre seba a ju po svojom boku, no tá ho odmietne.

 

Daenerys a Tyrion

Čo všetko sa udialo v 6. sérii Game of Thrones? Naša rekapitulácia vám pomôže s  rozpamätávaním

 

Daeny je väznená khalasarom, ktorý ju objavil na konci poslednej epizódy 5. série. Dozvedá sa, že podľa zvykov rasy Dothraki by mala po smrti svojho právoplatného manžela, khala Droga, stráviť zvyšok života uväznená s ostatnými vdovami. To však nebol jej prípad. Zapálila budovu, v ktorej mala stráviť zvyšok života, pričom zabila niekoľko ďalších khalov a keď z ohňa vyšla nezranená, divoký kmeň jej vzdal úctu a rozhodol sa ju nasledovať

 

V Meereene má Tyrion s Varysom plné ruky práce s odhaľovaním toho, kto podporuje maskovaných teroristov, zvaných Sons of the Harpy. Dozvedajú sa tiež, že otrokári z krajín, ktoré už oslobodili, opäť spustili obchod s otrokmi a tak sa s nimi snažia s chladnou hlavou dohodnúť na nových podmienkach. Otrokári na ich smolu zaútočia na Meereen. Domov sa však vracia Daenerys, a tá s pomocou svojich drakov rozpráši ich armády na kusy. Matka Drakov pred odchodom do Westerosu ešte stihne vymenovať Tyriona za svojho pobočníka, Daaria poveriť so správou Meereenu a chorého Joraha Mormonta vyslať, aby našiel liek na chorobu dragonscale, ktorou trpí.

 

Jaime a Cersei

Čo všetko sa udialo v 6. sérii Game of Thrones? Naša rekapitulácia vám pomôže s  rozpamätávaním

 

Určite nám dáte za pravdu, že v King's Landing sme boli svedkami asi tretieho najpotešujúcejšieho okamihu série (prvým a druhým boli samozrejme smrť Ramsayho a Ollyho). Poďme ale poporiadku. Cersei je počas celého trvania seriálu poriadne skúšaná osudom a nemení sa to, ani keď do mesta prichádza Jaime s ich mŕtvou dcérou Myrcellou. Jej syn, kráľ Tommen, začal ešte viac načúvať fanatickému náboženskému kultu a matke dokonca zakázal zúčastniť sa pohrebu. Jaime neskôr síce napochoduje do mesta po boku Tyrellovcov, no zistí, že High Sparrow má Tommena omotaného okolo prstu. Cersei je pripravená zvoliť si takzvaný „trial by combat", v ktorom o rozsudku rozhoduje víťaz silového súboja z jednej či druhej strany. Avšak to ešte nevie, že kráľ podobný spôsob vykonávania spravodlivosti zamietne. Matka kráľa sa má teda podrobiť súdu, na ktorý bude dozerať cirkev.

 

Nuž a tu prichádzame k tomu slastnému momentu. V momente, keď sú všetci jej nepriatelia zhromaždení na jednom mieste, nasleduje obrovský výbuch zásob wildfireu, ktorý sa pod mestom nachádza ešte z čias vlády šialeného Aerysa II. Zomiera High Sparrow, kráľovna Margaery a jej brat Loras či otec Mace... V podstate každý, kto mohol stáť Cersei v ceste. Pohľad na mesto v plameňom však nezniesol kráľ Tommen, pričom spáchal samovraždu. Medzitým sa do King's Landing vracia Jaime z misie, v ktorej zabral Riverrun. Vidí spúšť, ktorú jeho sestra láska spôsobila a následne aj to, ako sa po oficiálnej korunovácií stáva kráľovnou.

 

Theon a Yara

Čo všetko sa udialo v 6. sérii Game of Thrones? Naša rekapitulácia vám pomôže s  rozpamätávaním

 

Theon Greyjoy sa vracia na Iron Islands. Nie je však jediný, kto chce po rokoch okúsiť príchuť domova. Jeho strýko, Euron Greyjoy, sa vracia, zavraždí kráľa a následne sa snaží získať trón pre seba. Dostupní sú však hneď dvaja ďalší kandidáti, a to Theon a jeho sestra Yara. Kráľom sa aj napriek tomu stane Euron, no medzitým Yara s Theonom pozbierajú svojich verných nasledovníkov, ukradnú takmer celú flotilu a vydajú sa do Essosu za Daenerys. Euron prikáže svojim mužom postaviť nové lode, na ktorých sa poplaví do Westerosu a obnoví zašlú slávu svojich výbojných predkov. Theon a Yara skutočne dorazia do Meereenu a po krátkom flirtíku si Matka drakov potrasie s Yarou ruku, čím uzatvoria spoločnú dohodu. Greyjoyovci poskytnú Daenerys lode, zatiaľ čo tá, na oplátku poskytne Yare podporu pri jej nároku na trón doma na ostrovoch.

 

Bran a Meera

Čo všetko sa udialo v 6. sérii Game of Thrones? Naša rekapitulácia vám pomôže s  rozpamätávaním

 

Bran sa takmer celý čas zdržiava za stenou, kde mu okrem Meere Reed robí spoločnosť aj takzvaný Three-eyed raven. Ten mu dáva možnosť nahliadnuť do minulosti, v ktorej zazrie napríklad aj stvorenie prvých White Walkers bytosťami z lesa, známymi ako Children of the Forest. Bran sa bez vedomia svojho opatrovateľa v jednu chvíľu opäť vydá do minulosti, avšak tam ho už čaká Vlado Furdík Night King, ktorý sa ho dotkne, čím medzi nimi vznikne akési puto, vďaka ktorému ho môže nasledovať a nezastaví ho už ani mágia. Nasleduje útek, pri ktorom sa Bran prenesie do vedomia Hodora a... (emotívnu scénu „hold the door" si snáď nemusíme opakovať).

 

Hodor zomiera a Meera tak musí Brana ťahať sama, čo sa jej darí iba do chvíle, kedy natrafia na White Walkers. Pred smrťou ich zachráni tajomná postava v čiernom, pričom neskôr zisťujeme, že to nie je nik iný, ako Branov strýko Benjen Stark. Benjen upovedomí Brana, že ho privolal práve Three-eyed raven a odnáša ich oboch bližšie k Stene, ktorú však sám nemôže prekročiť. Bran neskôr opäť pokračuje vo výletoch do minulosti a dozvedá sa, že Jonovi praví rodičia sú skutočne Rhaegar Targaryen a Lyanna Stark.

 

Ostatné postavy

Čo všetko sa udialo v 6. sérii Game of Thrones? Naša rekapitulácia vám pomôže s  rozpamätávaním
Možno sa čudujete prečo je Arya medzi ostatnými postavami. Nuž odpoveď je jednoduchá. Veľa sa toho v súvislosti s jej postavou neudialo. Pri snahe stať sa človekom bez tváre, odmietne zabiť svoj cieľ, za čo ju Jaqen H'Ghar nechá zabiť. To sa jej sokyni Waif nepodarí, čo Arya po svojom zotavení využije. Waif zabije a odmietne Jaqenovu ponuku stať sa „No one". Neskôr v sérii ju vidíme prestrojenú za slúžku na večeri Waldera Freya, ktorému najprv naservíruje chutné jedlo z jeho syna a neskôr mu podreže hrdlo.

 

Aryina časť príbehu bola nezáživná a zhltla podstatnú časť stopáže. Čo však dokázalo skutočne nahnať zimomriavky, bola jedna zo scén v poslednej epizóde, zasadená v Dorne. Ellaria Sand je po prevrate vládkyňou kráľovstva a krátkej scéne ju vidíme dojednávať dohodu o spolupráci s Olennou Tyrell. Zakrátko na to, sa vo dverách objaví Varys, ktorý novým spojencom ponúka spolčenie s Daenerys.

Potešili sme sa tiež v momente, kedy sme opäť zazreli Hounda. Ten sa snaží žiť pokojný život v odľahlej komunite. Udeje sa však masaker, ktorý Hounda doženie k pomste. Po ceste narazí na Berica Dondarriona a jeho Brotherhood Without Banners. Namiesto krutej pomsty voči všetkým, sa však pridá do ich kruhov. A čo ostatné postavy? Nuž musíme ešte spomenúť Melisandre, ktorú Jon vyhnal zo svojich radov po tom, čo od Sera Davosa zistil, že presvedčila Stannisa, aby upálil svoju dcéru Shireen. Oh a samozrejme nesmieme zabudnúť na Samwella Tarlyho a jeho malú rodinku. Po trapase, ktorý spôsobil jeho otec na spoločnej večeri, keď odmietol prijať a rešpektovať Gilly, sa Sam rozhodol, že oboch zoberie so sebou do Citadely. A nezabudol ani ukradnúť rodinný meč Heartsbane. 

 

 

Jedno je isté. Séria s poradovým číslom sedem bude poriadne epická. Naznačuje to trailer, teórie, dohady či sedliacky rozum. Dúfame, že ste si s našim článkom aspoň trocha osviežili pamäť a pripravili sa na to, čo nás o tretej ráno na obrazovkách HBO čaká. Nebudeme sa pýtať, ako veľmi sa tešíte, skôr vám želáme, nech čakanie zbehne rýchlo. Skrátiť si ho môžete aj nahliadnutím do tohto GoT vlákna, ale nezabudnite sa vyhnúť spoilerom.

Ohodnoť článok
67