Vybrali sme

Obdivuhodný život bájneho Majstra Yodu. Aká legenda je spájaná s jeho príchodom k Rádu? A čo o ňom vlastne mimo filmovej ságy vôbec vieme?

Nepoznáme názov jeho rasy ani rodnej planéty. Yodov pôvod je zdá sa jedným veľkým tajomstvom.

9. september 2017, 3:54
zdroj: Lucasfilm a Disney
9. september 2017, 3:54

Majstra Yodu pozná určite každý jeden fanúšik Star Wars ságy. Je všeobecne známou informáciou, že Yoda zomrel v exile na planéte Dagobah v roku 4 ABY - After the Battle of Yavin, kde vycvičil novú nádej Jediov, Lukea Skywalkera. Bez akýchkoľvek pochýb ho môžeme zaradiť medzi najmocnejších Jediov v celej galaktickej histórii, za čo vďačí svojmu obrovskému prepojeniu so Silou. Napriek tomu je však Yodov pôvod zahalený rúškom tajomstva. Vieme z akej rasy tento malý-veľký Jedi vlastne pochádzal? Po pravde, presný názov Yodovej rasy nie je vôbec zaznamenaný, i keď sa za Star Wars históriu našli v Ráde Jedi viacerí jej príslušníci (o niektorých píšeme nižšie). Ich výška zvyčajne nepresahuje viac ako 0,7 metra, čiže oproti ľudom sú vzrastom skutočne nízki, no na druhej strane sa dožívajú obdivuhodného veku - aj okolo neuveriteľných 900 rokov.

Všetci známi príslušníci Yodovej rasy (nazvime ju teda aspoň takto) boli charakteristickí svojou múdrosťou a netradične veľkým prepojením so Silou. Za zmienku si spomeňme napríklad mocnú majsterku Yaddle (foto nižšie), ktorá bola v roku 26 BBY vyslaná spoločne s Obi-Wanom Kenobim a Anakinom Skywalkerom na planétu Mawan, aby pomohla utlačovaným obyvateľom. Vďaka svojej dobrovoľnej obeti zachránila nespočetné množstvo civilistov a v jej úctyhodných 483 rokoch sa stala posledným zomierajúcim členom Rady Jediov pred Vojnou Klonov. Nemenej známym členom Rady Jedi bol ale aj Jedi Majster Vandar Tokare, pôsobiaci v časoch Mandaloriánskych vojen. Možno sa časom k otázke, odkiaľ vlastne Yodova rasa pochádza a ako ju máme nazývať, vyjadrí aj samotný George Lucas. Ale príliš nedúfame, pretože Lucas má v obľube na podobné otázky odpovedať nie práve dvakrát seriózne. Raz sa dokonca nechal počuť, že Yodova rasa pochádza zo žaby.

Obdivuhodný život bájneho Majstra Yodu. Aká legenda je spájaná s jeho príchodom k Rádu? A čo o ňom vlastne mimo filmovej ságy vôbec vieme?
Yoda za svoj život vycvičil množstvo legendárnych Jediov, ako Macea Windua, Obi-Wana Kenobiho, Lukea Skywalkera, Count Dookua a kopu ďalších. Bol síce skvelým bojovníkom, ale nikdy nezabúdal aj na svoju povinnosť predať vedomosti mladej generácii, a preto ste ho aj vo filme mohli viackrát vidieť trénovať tých najmenších. No i keď bola jeho múdrosť a sila abnormálna, nemožno označiť Yodove konanie za bezchybné. Napriek svojím schopnostiam napríklad nedokázal odhaliť pravú tvár kancelára Palpatina a jeho spojenie s temnou stranou. Je vcelku možné, že túto chybu si dlho vyčítal a až po výcviku Lukea, ako novej nádeje pre Jediov, mohol v pokoji umrieť.

Yoda vo svojich začiatkoch ani vôbec netušil, že ho spája veľké prepojenie so Silou. Túto informáciu obdržal až od Jedi Majstra N'Kata Del Gorma, ktorý ho podľa legiend spolu s jeho nemenovaným priateľom vycvičil v umení Sily. Yoda neskôr vo svojom výcviku pokračoval už priamo na Coruscante, kde sa nachádzal chrám Jediov. Presnejšie detaily sú ale o Yodových začiatkoch taktiež ako jeho pôvod jednou veľkou záhadou. Môže za to napríklad aj fakt, že po tom, ako Darth Sidious ovládal Republiku, bolo obrovské množstvá dát z chrámu Jediov stratených či rovno vymazaných. Keď Yoda dosiahol mladíckeho veku 96 rokov (vzhľadom na jeho život išlo naozaj len o mladosť), stal sa oficiálne Majstrom Jedi. Približne v roku 500 BBY sa Yoda pripojil k Jedi Majstrom, ktorí viedli pohyblivú Jedi akadémiu, sídliacu na lodi s názvom Chu'unthor. V roku 230 BBY táto obrovská, dva kilometre dlhá a kilometer široká loď stroskotala na planéte Dathomir, kde sa Jediovia dostali do konfliktu s miestnymi čarodejnicami (na videu nižšie si všimnite ich neskoršie konflikty v Klonových vojnách proti Dookuovi). 


Po niekoľkých bojoch začal Yoda vyjednávať mier s mladou čarodejkou menom Rell. Dohodli sa, že Jediovia budú môcť slobodne odísť, loď zostane na Dathomire a Yoda Rellu zároveň požiadal, aby skryla lodné dáta, až pokým sa na planétu nedostane rytier Jedi (Luke Skywalker), ktorý ich oslobodí od skupiny čarodejok, ktoré využívajú temnú stranu Sily (Nightsisters) - tak znelo proroctvo, ktoré sa v roku 8 ABY po príchode Lukea Skywalkera aj vyplnilo. V roku 200 BBY začal Yoda spolu s ostatnými Jedi majstrami cítiť zmenu v Sile, ktorá začala byť akási tlmená a temnejšia. Väčšina Rádu Jedi bola toho názoru, že zmena v Sile znamená rast jej temnej strany. Yoda si ale naopak myslel, že zmena môže znamenať aj príchod vyvoleného, o ktorom proroctvo hovorí, že prinesie do Sily rovnováhu. V roku 130 BBY, naväzujúc na tieto odlišné teórie, vznikla sekta s názvom Potentium, zakladajúca si na Sile ako celku a nie na jej temnej a svetlej strane oddelene. Yoda a ostatní Jediovia ich nepokladali za číre zlo aké predstavujú Sithovia, ale boli názoru, že štúdium Sily má za účel chrániť slabších a nie preskúmavať ju bez akýchkoľvek limitov. Pretože takéto ponímanie Sily môže časom viesť k jej temnej strane. Podobne ako Gray Jedi boli teda z Rádu vylúčení. 

 

V roku 102 BBY sa dostávame k známemu Count Dookuovi, ktorý 70 rokov slúžil ako Jedi, no po určitých udalostiach prešiel na temnú stranu sily a od tej chvíle sa z neho stal Darth Tyranus. Hlavné slovo v jeho výcviku mal majster Thame Cerulian, avšak veľký záujem o jeho výcvik prejavoval aj samotný Yoda. Bol jeho radcom, dôverníkom a taktiež učiteľom boja so svetelným mečom, vďaka čomu sa Dooku stál mimoriadne zručným šermiarom a jeho schopnostiam sa v daných časoch mohol údajne vyrovnať len Mace Windu či Yoda. O to viac bol Yoda sklamaný z Dookuovho prechodu k temnej strane a túto stratu označil za veľké zlyhanie Rádu Jedi. 33 BBY dostal rád Jedi informácie o tom, že príslušníci rasy Yinchorri zaútočili na mesiac Mayvitich 7, do tej doby v pokoji obývaní ľuďmi. Po týchto zarážajúcich novinkách najvyšší kancelár Finis Valorum požiadal majstra Yodu a Macea Windua o vyslanie Jediov na vyjednávanie s Yinchorri. Bohužiaľ, ich agresivita viedla k vražde dvoch Jedi diplomatov a neskôr dokonca aj k útoku na samotný chrám Jediov

 
"Yinchorri veria, že pokiaľ sú dostatočne silní na to, aby niečo vybojovali a udržali, podľa práva im to aj patrí" - Mace Windu

 

Na tento útok boli ale Jediovia na čele s Yodom dobre pripravení. Na konci bojov síce rád prišiel o dvoch Jediov, no smrť si našla cestu aj k všetkým nepriateľom. Rada neskôr prišla k názoru, že útok Yinchorri nebol cielene agresívny, ale skôr plánovaný zatiaľ neznámym nepriateľom, ktorý sa na konflikte otvorene nepodieľal. V roku 32 BBY začala invázia na Naboo, kde mala hlavné slovo Obchodná Federácia. K vyjednávaniu boli vyslaní dvaja Jediovia, Qui-Gon Jinn a Obi-Wan Kenobi. Predpokladáme, že Star Wars sériu máte od prvej až po poslednú časť dôkladne prejdenú, a tak už dobre viete, kam tento príbeh smeruje. Vyjednávanie bolo samozrejme neúspešné, časom sa Jediom odhalil Darth Maul a prezradil tým Rádu existenciu Sithov. Konflikty viedli až k vojne Klonov, kde sa mimo obrovského množstva bojov (ktoré si nebudeme menovať, pretože by ich bolo príliš veľa) stretol v súboji Yoda s Count Dookuom (video hore) či priamo s imperátorom Palpatinom alias Darth Sidiuosom.

Palpatinov Rozkaz 66 dokázal behom veľmi krátkej doby vyhladiť po celej galaxii veľké množstvo príslušníkov Rádu Jedi. Po Yodovom neúspechu v súboji s Darth Sidiousom sa Veľmajster odobral na planétu Dagobah. Yoda a Obi-Wan ale nebolí jediní Jediovia, ktorí Sidiousov zákerný plán prežili. Jedným z nich bol napríklad Jedi majster Qu Rahn, ktorý sa v neskorších dobách dostal k Yodovi, kde bol v tichosti vyučovaný a obohatený o hlbšie poznatky. Počuli ste už napríklad o schopnosti žiť po fyzickej smrti ako takzvaný "Force ghost"? Túto cennú dispozíciu naučil Yodu duch majstra Qui-Gona Jinna a on svoju znalosť ďalej okrem Qu Rahna odovzdal napríklad aj Obi-Wanovi Kenobimu. Pozoruhodné je, že Yoda sa po dlhých stáročiach na krátku chvíľu svojím spôsobom z majstra transformoval na učňa. Pre lepšie vyobrazenie Yodovho príbehu sa určite pozrite aj nasledujúce video.

 

Yoda sa medzi časom zaradil na listinu najhorších a najžiadanejších kriminálnikov Impéria, kde jeho meno stálo po boku princezny Lei Organy, senátorky Meeni Tills či Obi-Wana Kenobiho. Na Yodovu hlavu bola vypísaná odmena 30 000 kreditov. Počas skrývania sa na planéte Dagobah zažil Yoda viaceré nečakané (i očakávané) návštevy. Jednou z tých nečakaných návštev bol napríklad historik Arhul Hectrophon, ktorý nejakým spôsobom zistil, kde sa starý majster nachádza a vydal sa na planétu s jasným cieľom - nájsť ho. Yoda zvažoval, či Arhulovi vymazať pamäť, aby nemohol prezradiť miesto jeho súčasného pobytu, ale rozhodol sa tak neučiniť, vzhľadom na to, že mohol historikovi spôsobiť mnohé problémy a bolesti. Arhul mu za to prisľúbil, že o jeho existencii nič neprezradí, čo aj dodržal.

Deň očakávaného príchodu Lukea Skywalkera sa stále blížil a i keď mal Yoda pochybnosti o jeho veku a zbrklej povahe, Obi-Wan k nemu prostredníctvom duchovnej formy prehovoril a presvedčil ho, aby dal Lukeovi šancu. A tak Yoda vycvičil posledného rytiera Jedi, ktorý porazil Darth Vadera a založil Nový Rád Jedi. Ak si k tomu, čo už ste vedeli z filmovej ságy prirátate informácie z kníh, komiksov či seriálov (tie sa vám snažil v krátkosti tento článok zhrnúť), určite budete súhlasiť, ak prehlásime, že Yoda za svoj dlhý život obetovaný svetlej strane Sily a s ňou spojenej pomoci slabším patril medzi najužitočnejších členov Rádu. Myslíte si, že si po vzore plánovaného spin-offu s Obi-Wanom Kenobim si zaslúži rovnakú poctu aj Yoda? No, materiál na vytvorenie jeho príbehovej linky mimo filmovej ságy je určite dostatok. Teraz už len počkať, ako sa štúdio Disney vlastne rozhodne.

 
Obdivuhodný život bájneho Majstra Yodu. Aká legenda je spájaná s jeho príchodom k Rádu? A čo o ňom vlastne mimo filmovej ságy vôbec vieme?

Aký článok zo sveta Star Wars by ste od nás ešte uvítali?
Qui-Gon Jinn
302 hlasov
Mace Windu
278 hlasov
Count Dooku
70 hlasov
Dart Sidious a Dart Plagueis
297 hlasov
Obi-Wan Kenobi
311 hlasov
Majsterka Yaddle
58 hlasov
Vyjadri svoj názor na článok
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Odpad! Menej takýchto článkov
Super! Viac takýchto článkov
Povedz nám, prečo sa ti článok nepáči:
Ďakujeme za tvoj názor!
Pomáha nám a autorom pri skvalitňovaní obsahu na stránke.
návrat hore Zdroj: wikia.com, wikia.com, wikia.com, wikia.comFoto: wikia.com, Lucasfilm a Disney
Zobraziť 4 komentáre
Diskusia
Diskusia je len pre prihlásených
4 komentáre
Zoradiť komentáre podľa obľúbenosti času pridania
avatar
onomatozie10. september 2017, 21:55

Prosím Ťa, keď píšeš tie články tak by si mohol uviesť, ktoré informácie sú súčasťou cannonu a ktoré EU. Tie tvoje články sú totálny mix všetkého možného ... Snahu však chválim a ako námet na článok dávam majstra Syfo-Dyasa a jeho spojenie so začiatkom Klonových vojen. Myslím, že ľudia ktorí nevideli seriál Clone Wars dodnes nechápu ako to všetko začalo :)

0 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
budovi9. september 2017, 14:04

Obi-Wan Kenobi bol ruhym najvacsim majsterom po Yodovi?

0 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Jakub P.AUTOR ČLÁNKU9. september 2017, 14:12

Ako to myslíš? Postavením v Rade?

0 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
budovi10. september 2017, 10:28

myslim to celkvoo, ze yoda bol silny jedi aj obi-wan ci nie?

0 Odpovedať · Nahlásiť