Vybrali sme

Najpamätnejšie videokllipy so slávnymi hercami v hlavných úlohách a v réžii filmových režisérov vás ohúria viac ako mnohé celovečerné filmy

Po výbere videoklipov s krásnymi herečkami prichádzajú na rad ich mužskí kolegovia a bolo skutočne z čoho vyberať

7. október 2017, 13:40
zdroj: Parlophone/Gorillaz
7. október 2017, 13:40

Nechceme ostať nič dlžní ani našim ženským čitateľkám a tak po výbere tých najlepších vystúpení slávnych herečiek vo videoklipoch významných umelcov prinášame aj niektoré výkony ich mužských kolegov. Zámerne píšeme niektoré, pretože režiséri a hudobníci oslovujú slávne herecké hviezdy v podstate každodenne a tie málokedy odmietnu. Kto by ale odmietol (v minulosti) účinkovať v takmer až stredometrážnych a extrémne drahých klipoch Michaela Jacksona? Alebo kto by sa nechcel ukázať v ďalšom malom-veľkom diele vyťaženého Jonasa Ackerlunda?

 

Objavovať sa dennodenne na hudobných staniciach je otázkou prestíže a niektorých zabudnutejších hercov tak opätovne prinesú hudobné videá na oči verejnosti. Spomeňme napríklad Dolpha Lundgrena a Loua Diamonda Phillipsa v nedávnych hitoch populárnych Imagine Dragons. Prípadne "predironmanovského" Roberta Downeyho jr. v klipe Eltona Johna z roku 2001. Niektoré súčasné superstars, ako Idris Elba alebo Shia La Beouf si touto cestou ešte viac upevňujú masívnu popularitu.

 

Nájsť kľúč k výberu nebolo jednoduché, ako prvé kritérium sme zvolili kombináciu slávny filmový režisér a herecká hviezda či spätosť s naratívom niektorej kinematografickej klasiky, tu sa nechajte prekvapiť. Možno ste tieto videá nikdy nevideli a nakoniec vernosť obsahovej zložky vyhranenému filmovému žánru. Ale pochopiteľne iba tie so známymi hercami. Preto si tu mnohé známe klipy nenájdete, našim zámerom však bolo upozorniť práve na spomínané špecifiká. Príjemné čítanie, pozeranie a počúvanie.

 

Michael Jackson a Bad: Wesley Snipes (1987), réžia Martin Scorsese

Legendárne 17-minútové doprovodné video k ultra-megahitu Michaela Jacksona Bad je dodnes jediným počinom Martina Scorseseho na tomto poli. Antagonistom Michaela a jeho partie drsňákov sa stáva v uliciach New Yorku Wesley Snipes s ešte drsnejšími kumpánmi. Ktorý z nich je ten "zlý"? Jackson v období najväčšej slávy počas osemdesiatych a začiatkom deväťdesiatych rokov často využíval hereckú výpomoc najväčšej hollywoodskej elity. Vrcholom je video k singlu Liberian Girl, kde sa objavujú okrem mnohých iných Lou Diamond Phillips, Rosanna Arquette, Whoopi Goldberg, John Travolta, Olivia Newton John a aj samotný Steven Spielberg. Režíroval Michael Jackson...

 

 

Paula Abdul a Rush Rush: Keanu Reeves (1991), réžia Steven Baigelman

V našom výbere možno ten najpozoruhodnejší malý-veľký kraťas. Keanu Reeves nastupuje niekedy v päťdesiatych rokoch na strednú školu v Los Angeles. Ihneď padne do oka miestnej kráske Paule Abdul. Počas návštevy miestnej hvezdárne sa naopak stáva tŕňom v oku školským grázlikom. Nasleduje prepichnutie pneumatiky a súboj ako z Rýchlo a zbesilo končiaci tragédiou. Dvojica sa následne do seba zamiluje. Že je vám tento popis deja akosi povedomý? Áno, krásny slaďák je doprevádzaný nákladným videom, kopírujúcim sujet slávneho diela Nicholasa Raya s Jamesom Deanom Rebel bez príčiny z roku 1955 a funguje to aj pri stopáži niekoľkých minút opäť dokonale romanticky.

 

 

Madonna a Bad Girl: Christopher Walken (1993), réžia David Fincher

David Fincher nie je iba áčkovým režisérom tých najočakávanejších filmov od poslednej dekády minulého storočia dodnes. Od počiatkov svojej režisérskej kariéry sa pilne venuje aj nakrúcaniu videoklipov. Má ich na svojom konte vyše 50. Medzi najznámejšie patria Stingov Englishman in New York, Jacksonov Who is it?, Janie´s got a Gun od Aerosmith, Straight up Pauly Abdul, Love is Strong nestarnúcich Rolling Stones, Freedom Georgea Michaela alebo Suit and Tie Justina Timberlakea. Kapitolou samou o sebe je jeho spolupráca s Madonnou. Nakrútil pre ňu videá k hitom Express Yourself, Vogue, Oh Father a pre nás najzaujímavejšie dielko Bad Girl. Fincher sa inšpiroval Wendersovým "artom" Nebo nad Berlínom a do úlohy Madoninho strážneho anjela obsadil Christophera Walkena.

 

 

Fatboy Slim a Weapon of Choice: Christopher Walken (2001), réžia Spike Jonze

A opäť Christopher Walken, i keď tentokrát v diametrálne odlišnej úlohe. Svojský režisér filmov, ako V koži Johna Malkovicha, Adaptácia alebo naposledy Ona sa nezaprel a nechal vyblázniť Walkena ešte viac ako jeho rovesníka Malkovicha. Tomu stačí iba zopár tónov hitu Fatboya Slima Weapon of Choice, aby sa popri tanci začal v svojom šedom oblečku aj vznášať. Každopádne najslávnejším Jonzeovým hudobným videom je dodnes energetické retro Sabotage od Beastie boys. Režisér spolupracoval ja na vizuálnom doprovode hitoch Bjork a R.E.M.

 

 

Michael Jackson a You Rock my World: Marlon Brando, Michael Madsen, Chris Tucker (2001), réžia Paul Hunter

Dočkali sme sa nakoniec aj hudobného videa odkazujúceho na gangsterku č.1, Krstného otca a nie je prekvapením, že v tom má prsty Michael. Ak sa ale poznáte s Marlonom Brandom a v podstate vám stačí, že povie iba krátku repliku a bude pritom sedieť na stoličke, treba ho angažovať ako najcennejšiu rekvizitu do vášho klipu. To sa tu okrem tancujúceho Michaela oveľa viac snažia Chris Tucker a Michael Madsen a možno bude nakoniec aj horieť. Keď sme pri Jacksonovi, musíme spomenúť aj Black or White, kde rozhodne nie je Macualy Culkin spoločne s Johnom Goodmanom sám doma a pripraví mu pomerne ťažké chvíľky. Nezabúdame ani na Edieho Murphyho ako faraóna v Remember the Time.

 

 

Pink a Trouble: Jeremy Renner (2003), réžia Sophie Muller

Jeremy Renner nepatril na začiatku milénia ešte medzi tie najjagavejšie hollywoodske hviezdy, spätne si ale aj vďaka jeho vzostupu ešte viac vychutnáte vydarené westernové video americkej "kvázi" rebelky Pink.  Takže máme tu klasický westernový sujet. Do mestečka s názvom Sharktown prichádza osamelý hrdina, respektíve osamelá hrdinka bez minulosti, narobí tu trochu poriadky a následne odchádza bohvie kam. To sa samozrejme nepáči šerifovi v Rennerovom podaní, zdá sa však, že to medzi nimi najmä v base trochu iskrí. Pink naspievala aj ústrednú pieseň k blockbusteru Alenka v ríši divov: Za zrkadlom a sprievodný videoklip sa nesústredí na zábery z flmu, ale snaží sa využiť jeho estetiku prostredníctvom originálneho scenára.

 

 

Gorillaz a Stylo: Bruce Willis (2010), réžia Peter Candeland a Jamie Hewlett

Bruce Willis nikdy vo svojich akčňákoch nemal za súperov animované postavičky, ale anonymná partička okolo Damona Albarna alias Gorillaz sú rovnako nebezpeční protivníci ako tí zo všetkých Smrtonosných pascí. Willis si tu robí sebareflexívnu prdel zo svojej akčnej aury, aby sa nakoniec účinkovanie v klipe Stylo hrdo zaradilo medzi jeho najlepšie úlohy. Len je trochu škoda, že je vďaka konvenciám žánru od začiatku jasné, ako to celé dopadne. No, ale čo potom znamená posledný záber? Pokiaľ máte radi klišé typu obtlstý nemotorný policajt, pochutnávajúci si na "donute", Stylo vás rozhodne nesklame. Možno si pri ňom spomeniete na Mad Max, Spielbergov Duel, Lynchov Lost Highway, austrálsky Wolf Creek alebo aj Thelmu a Luisu.

 

 

Likke Li a I will Follow Rivers: Fares Fares (2011), réžia Tarik Saleh

Švédsky režisér Tarik Saleh patrí v súčastnosti medzi obľúbených festivalových tvorcov. Debutoval zaujímavým depresívnym sci-fi Metropia v roku 2009 a dva roky na to sa spojil s ďalším Švédom s blízkovýchodnými koreňmi, hercom Faresom Faresom, aby nakrútili video pre singel I Follow Rivers speváčky Likke Li. Salehovi sa spolupráca s Faresom zapáčila a v tomto roku ho obsadil do svojej krimi Prípad Nole Hilton. Klip, zameriavajúci sa celú stopáž čisto na hercovu kráčajúcu postavu a tvár, môžeme zaradiť medzi podobne ladené diela Eltohna Johna s Robertom Downeym jr. (I Want Love), Mumford and sons s Idrisom Elbom (Lover of the light) alebo Carly Rae Jepsen s Tomom Hanksom (I Really Like You).

 

 

David Guetta a Dangerous: James Purefoy (2014), réžia Jonas Ackerlund

Jonas Ackerlund je asi najrenomovanejším režisérom videoklipov v súčasnosti a platí to už zhruba 20 rokov. Pokúsil sa aj o celovečernú tvorbu, pričom ale takí Jazdci apokalypsy hororových fanúšikov príliš nepotešili. Venujme sa teda radšej jeho krátkometrážnej tvorbe. Jeho videá pre Prodigy, Madonnu, U2, Robbieho Williamsa, Rammstein alebo Coldplay sú tým najvýpravnejším, čo hudobné televízne stanice ponúkajú. Špeciálne miesto medzi nimi patrí "športovému" videu Dangerous, kde si to na ovále Formuly 1 rozdávajú medzi sebou David Guetta a James Purefoy, alebo ak chcete Niki Lauda a James Hunt. Spojitosť s Howardovým majstrštykom nie je len tematická, video vás ohromí rovnako ako ľubovoľná závodná scéna z Rivalov. Teda skoro...

 

 

David Guetta ft. Sam Martin a Lovers on the Sun: Ray Liotta (2014), réžia Marc Clasfeld

Okrem Michaela Jacksona sa dvakrát venujeme aj tvorbe Davida Guettu, obaja majú zrejme záľubu v obsadzovaní známych tvári do svojich videoklipov. No, v prípade zarasteného a šedivého Raya Liottu v úlohe banditu to tak úplne neplatí, pokiaľ sa na obraz poriadne nesústredíte, možno ho ani nespoznáte. Alebo si ho pomýlite s Kevinom Klineom. Už úvodné titulky odkazujú na Leoneho talianske westerny a formou obsendatívnych veľkých celkov očí v tom réžia pokračuje. Možno by režisér Marc Clasfeld mohol v budúcnosti skúsiť aj celovečerný western.

 

 

Bonus:

Beastie Boys a Make Some Noise: Seth Rogen, Elijah Wood, Will Ferrell, Kirsten Dunst a ďalší (2001)

Seth Rogen, Elijah Wood, Jason Schwartzman, Mary Steenburgen, Ted Danson, Will Ferell, John C. Reilly, Kirsten Dunst, Orlando Bloom, Chloe Sevigny, Amy Poehler, Steve Buscemi, Jack Black....You gotta fight for your right to party!!!

 

 

Vyjadri svoj názor na článok
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Odpad! Menej takýchto článkov
Super! Viac takýchto článkov
Povedz nám, prečo sa ti článok nepáči:
Ďakujeme za tvoj názor!
Pomáha nám a autorom pri skvalitňovaní obsahu na stránke.
Zobraziť 1 komentár
Diskusia
Diskusia je len pre prihlásených
1 komentár
Zoradiť komentáre podľa obľúbenosti času pridania
avatar
Brandon7. október 2017, 17:05

Aj tu je vidno, aký rozdiel je v tom, ako vyzerajú dnešné videoklipy a tie za ostatné roky, oproti napr. tým Jacksonovým, aj po dekádach majú svoju silu, žiadne prvoplánové nezmysly, preto si väčšina ani klipy nepamätá, no napr. pri jacksonových proste človek sleduje klip pre obraz a dej, nie skladbu ako takú...

0 Odpovedať · Nahlásiť