Hlavným ťahákom HBO je v posledných rokoch bezpochyby Game of Thrones, teda známy a celosvetovo obľúbený seriál, ktorý vychádza z knižnej série spisovateľa Georgea R. R. Martina. Americká televízna stanica sa však môže hrdo pýšiť aj množstvom ďalších kvalitných projektov, vysielaných primárne v období medzi jednotlivými sériami Game of Thrones. Pred začiatkom tej v poradí siedmej nás napríklad veľmi príjemne prekvapila hviezdne obsadená miniséria Big Little Lies. Na momentálne vysielanú novinku The Deuce od tvorcu skvelého The Wire (David Simon) sme tak boli mimoriadne zvedaví. Ako sa jej teda darí po prvých štyroch epizódach?

 

The Deuce od HBO je ďalšou kvalitnou novinkou, ktorá stojí na pútavej téme, skvelých postavách a unikátnom prostredí (Tip na seriál)

 

Nuž, nebudeme vás napínať a hneď na začiatok prezradíme, že naozaj výborne. Aby ste však mali aspoň akú-takú predstavu, do čoho konkrétne (možno) pôjdete, vedzte, že príbeh The Deuce je zasadený do New Yorku 70. rokov minulého storočia, pričom sleduje cestu legalizácie a následného vzostupu pornografického priemyslu. A to od prvých nesmelých krokov, až po priekopnícke momenty. Zároveň sa ale zameriava aj na iné pálčivé problémy doby, ako napríklad rozmáhajúci sa vírus HIV, násilie, mafiánske potýčky či drogové závislosti. Hoci samotný pilot (má veľmi štedrých 85 minút) a niekoľko ďalších častí sa ústrednej téme venujú iba okrajovo.

 

No takýto prístup vôbec nie je na škodu. Tempo je síce pomalé, aj napriek tomu sa však stále niečo deje a divák má aspoň dostatok priestoru nasať to unikátne prostredie, ktoré akoby si v každom jednom zákutí žilo svojím vlastným životom. Jeho spracovanie je totiž nesmierne vierohodné a atmosférou dokáže absolútne pohltiť. To skutočné srdce seriálu ale tvoria až samotné postavy. Tie sú uveriteľné, charizmatické a hlavne skvelo napísané aj zahrané. Vďaka ich spoločenskej rôznorodosti (barmani, pasáci, prostitútky, študenti, policajti, mafiáni) a bohatému screentimeu sa s nimi dokážete pomerne rýchlo zoznámiť a spoznať ich osudy.

 

The Deuce od HBO je ďalšou kvalitnou novinkou, ktorá stojí na pútavej téme, skvelých postavách a unikátnom prostredí (Tip na seriál)

 

A keď sa väčšina z nich z času na čas spoločne ocitne napríklad v bistre alebo vo Vincentovom (James Franco) bare, ktorý predstavuje akési ústredné miesto pre stretnutie všetkých vrstiev newyorského obyvateľstva, je to tou pravou čerešničkou na torte. Tú obrovskú sieť vzťahov jednoducho nebudete chcieť prestať sledovať. Spomedzi mužských hercov najviac zaujme asi vyššie spomínaný Franco (má dokonca dvojrolu), z radov ženských predstaviteliek zasa jednoznačne vyniká prostitútka v podaní skvelej Maggie Gyllenhaal.

 

HBO má teda v rukách ďalšiu originálnu a naozaj kvalitnú novinku, ktorá to so svojím potenciálom môže dotiahnuť poriadne ďaleko. The Deuce vás vďaka remeselnej precíznosti prenesie späť do čias minulých a oslní pomaly budovanou atmosférou, ktorej vládne strhujúce prostredie dotiahnuté do tých najmenších detailov či široká škála zaujímavých postáv. A pokiaľ vás aj náhodou ústredná téma príliš nezaujala, no stále túžite po nejakej tej sľubnej televíznej záležitosti na zabitie voľného času, skúste dať seriálu predsa len šancu. Možno si ho nakoniec obľúbite. My sa už nevieme dočkať druhej polovice série.

 

Ohodnoť článok
9