Bradley Thomas (Vince Vaughn) je bývalým boxerom a alkoholikom, ktorého v jeden deň vyhodia z práce a následne sa dozvie, že ho podvádza jeho žena Lauren (Jennifer Carpenter). Po dlhej debate, pri ktorej si vysvetlia, čím všetkým si muselo ich manželstvo prejsť (strata dieťaťa, dlhodobá kríza), Bradley svojej žene sľúbi nový život. Na to ale potrebuje peniaze, a preto zavolá starému známemu, drogovému dílerovi Gilovi (Marc Blucas) a stane sa jeho kuriérom. Postupom času sa vypracuje na lepšiu pozíciu, s partnerkou očakáva do rodiny nový prírastok a zdá sa, že sa im v živote začína skutočne dariť.

Krásne sny sa ale veľmi ľahko môžu pretvoriť to obludnej nočnej mory. A to sa bohužiaľ stane aj v tomto prípade, keď Bradleyho zavrú na sedem rokov do väzenia. Aby toho však nebolo málo, počas pobytu hlavného hrdinu vo väzení unesú jeho ženu gangstri a od Bradleyho žiadajú, aby sa dostal do oddelenia s maximálnym zabezpečím a odstránil jedného z väzňov. V tomto bode začína neľútostný boj s časom, kedy sa z viacmenej umierneného chlapíka stáva kvôli záchrane milovanej nekompromisný väzenský bitkár. 

Väzenský thriller s Vinceom Vaughnom vás dostane svojou priamočiarou brutalitou a pochmúrnou atmosférou (Recenzia)
Neuveriteľnou iróniou v rámci postavy Vincea Vaughna je fakt, že na vás pri prvom pohľade pôsobí ako drsný a primitívny kus človeka. Po krátkom čase sa ale začnete v jeho postave lepšie orientovať a pochopíte, že mu to vcelku slušne páli a okrem inteligencie nepostráda ani určitú dávku svojskej morálky. Jednoducho, pokiaľ by zvolil k životu iný prístup, nemusel by skončiť v base. Rozhodol sa ale bohužiaľ nesprávne. Pre svoju manželku chcel krajší život, no miesto pomalého budovania kapitálu začal prácou pre drogového dílera nebezpečne hazardovať so svojou slobodou. Aj napriek jeho chybnému konaniu však budete s Bradleym pomerne súcitiť, pretože viete, že nie je zlým človekom.

Padol na dno a bohužiaľ týmto dnom to pre neho nekončí, práve naopak. Kvôli únosu jeho ženy sa začne čoraz viac prepadať smerom do pekla a vy už postupom času tak nejak tušíte, že to pre neho nemôže jednoducho skončiť dobre. Zahlerov thriller nás spočiatku zaujal svojím minimalistickým prístupom, pri ktorom v žiadnom prípade nemusel tlačiť na pílu, aby z vás vydoloval nejaké emócie. Dlhými zábermi a nepravidelným strihom film získava na väčšej autentickosti a dovolí vám dokonalejšie sa ponoriť do tohto atmosfericky častokrát skutočne pochmúrneho príbehu.

Väzenský thriller s Vinceom Vaughnom vás dostane svojou priamočiarou brutalitou a pochmúrnou atmosférou (Recenzia)

 

Na svoje si v snímke prídu aj milovníci akcie. Nenájdete jej tu síce obrovské kvantum, no keď už príde na pästné súboje, môžete pokojne očakávať nielen zlámané kosti, ale aj vypichnuté oči či iným spôsobom znetvorené ľudské telá. Bradley sa svojimi súpermi na ceste k cele 99 jednoducho nepára. Niektorým síce nebude po chuti Vaughnová bojová neohrabanosť (občas pôsobí ako dedinská "mlátička" a nie ako bývalý boxer), no myslím, že cieľom Zahlerovho thrilleru nebolo natočiť žiadne premyslené kung-fu scény, ale radšej vsadil na osvedčenú surovosť, ktorú si v jeho filme užijete naozaj neúrekom. Po vôli však nemusí byť každému ani vyše dvojhodinová stopáž a je pravda, že niekedy to filmári tak trochu naťahovali a vyvrcholenie prichádzalo len sťažka, no veríme, že pokiaľ sa do tohto nervy drásajúceho deja plnohodnotne vložíte, pár minút navyše vám ubehne ako voda.


Väzenský thriller s Vinceom Vaughnom vás dostane svojou priamočiarou brutalitou a pochmúrnou atmosférou (Recenzia)

 

Vaughn sa so svojím nepopierateľným talentom veľmi prirodzene transformoval zo spočiatku nenáročných komediálnych rolí na uznávaného herca. Jeho potenciál bol už však hádam všetkým jasný z druhej série seriálu True Detective, a tak jeho výkon v Brawl In Cell Block 99 nie je azda pre nikoho veľkým prekvapením. Pokiaľ patríte medzi fanúšikov filmov z väzenského prostredia, Zahlerovu novinku si rozhodne nenechajte ujsť. Netvrdíme síce, že na pole kinematografie priniesla so sebou čosi neobjaveného a prevratného, ale bezpochyby ide o veľký žánrový prínos, ktorý síce nebude pravdepodobne docenený širokými masami, ale svojich oddaných fanúšikov si dozaista nájde. 8,5/10

Aké hodnotenie by si dal ty?
0/10
Ohodnoť článok
42
Foto: RLJE Films