Mnohým divákom robil nový Blade Runner problémy najmä svojou mimoriadne dlhou stopážou a pomalším tempom. A niet sa ani čomu čudovať. 163 minút pôsobí už na pohľad závratne a bežnému návštevníkovi kina to rozhodne nemusí byť po chuti. Na strane druhej, milovníci tohto podmanivého sci-fi sveta boli naozaj nadšení, no ako nám už niekoľko týždňov dokazujú celosvetové tržby, snímke sa v pokladniciach stále nedarí podľa predstáv.

 

Blade Runner 2049 mal pôvodne štyri dlhé hodiny a režisér Denis Villeneuve dokonca uvažoval, že príbeh rozdelí na dva samostatné filmy

 

Podľa editora Joea Walkera však mala pôvodná verzia celé štyri hodiny, pričom bola rozdelená na dvojhodinové polovice. Režisér Denis Villeneuve dokonca uvažoval o možnosti rozdeliť natočený materiál na dva samostatné filmy. Čo všetko ešte Walker v nedávnom rozhovore prezradil?

 

Príbeh filmu je rozdelený na dve polovice. Máme agenta K (Ryan Gosling), ktorý objavuje svoju minulosť tak, ako ju vidí on, no a približne v polovici dôjde k zmene. Na druhý deň už ide o iný príbeh, ktorý plynie v duchu obetovaní sa. A obe tieto polovičky príbehu začínajú záberom na otvárajúce sa oko/oči. Na začiatku filmu je to obrovské oko (odkazujúce na originál z roku 1982, pozn. red.), v druhej časti príbehu zasa pohľad na Mariette (Mackenzie Davis), ktorá sa zobúdza v byte agenta K. Navyše, nejaký čas sme sa pohrávali s myšlienkou ponechať tieto polovice ako samostatné filmy, nakoniec sme sa však nápadu vzdali. Čo ale v Blade Runnerovi ostalo, je akýsi pocit bdelého spánku. Ide o zámernú voľbu, a to nielen z hľadiska vizuálnej stránky, ale aj samotného tempa. Je to akýsi sen, v ktorom sa neúprosne blížite k pravde.

 

Blade Runner 2049 mal pôvodne štyri dlhé hodiny a režisér Denis Villeneuve dokonca uvažoval, že príbeh rozdelí na dva samostatné filmy

 

Ak sa vám ale Blade Runner 2049 páčil a dúfali ste, že sa na Blu-ray a DVD nosičoch dočkáte množstva nepoužitého materiálu či nejakej tej predĺženej verzie filmu, musíme vás sklamať. Ako Walker, tak aj Villeneuve sa totiž zhodujú v názore, že jedinou správnou verziou je tá, ktorú sme mohli vidieť v kinách. Čo si o tom myslíte? Boli ste spokojní s jedným, takmer trojhodinovým filmom, alebo by ste si radšej pozreli dva dvojhodinové?

Ohodnoť článok
9
Zdroj: screencrush.com